tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Putin mai inainte  de a avea primii stupi ,am facur abrichtul ce trageam materialele pr constructia casei si altele .
  Apoi cind am avut primii stupi  am facut si circularul ,acum freza si alte scule  necesare la casa omului , masina de gaurit de banc ,circular  de mina si de banc   ,aparat sudura  etc .
   Noi astia mai batrini am facut la timpul nostru o meserie  si primii ani faceai baza =lacatuseria  .
   Dca se prinde de tine  faci orice in viata ,daca nu apelezi la alti cu bani .
   Acum au aparut  tot ce vrei ,bani sa ai .
  Numai  bine .

tassevasi

  Bravo  Marek, lucruri  frumoase i-ti ies din mina !
  Numai bine  :hi: :hi:

tassevasi

             Astazi am terminat montajul frezei , sistemul de ridicat cu piuluta pe filet ,acum avind motorul greu, la  coborit merge singura pe sanie  , sistemul de blocare cu alta  piulita jos , urmeaza vopsitul  montajul blatului , centrarea axului ,poate miine  si gaaaata .
   Sa o vedem la lucru .
 

orbanstefan64


tassevasi

  Multumesc  Stefii, eiii ... asa  s-asa , meserie se vede la tine .
  Sti ce-mi place ,ca pe sania aceia ,asa de fain s-a montat si aproape ca e perfect centrat axul ,sunt f mici tolerantele .
  Dabia astept sa vad cum functioneza .
     Numai bine .

relutu

Cam ce dimensiuni are D-nu Vasile.l,L,h

tassevasi

Citat din: relutu din Noiembrie 29, 2012, 07:25:35 PM
Cam ce dimensiuni are D-nu Vasile.l,L,h

Fara blat , are 90cm h  si cadru 50x5o cm .

relutu

Multumesc.50x50 doar atat o  fixati in podea,nu se rastuarna de la turatie,trepidatii etc,intreb si eu  ca un nestiutor.

ioanardelean55

 Dupa cum o vad eu pare cam mica si usoara  in raport cu axu si motoru ,blatu trebuie cel putin de 1m lungime ,iar pentru stabilitate ori prindere in beton ori ceva contra greutate  :ok:.sigur o sa mearga  :yes: :yes: :yes:    .E bine  :bravo:

orbanstefan64

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 29, 2012, 08:04:54 PM
Dupa cum o vad eu pare cam mica si usoara  in raport cu axu si motoru ,blatu trebuie cel putin de 1m lungime ,iar pentru stabilitate ori prindere in beton ori ceva contra greutate  :ok:.sigur o sa mearga  :yes: :yes: :yes:    .E bine  :bravo:
:nod: :nod: :nod:

delorin I

Am vazut undeva, si eram convins ca la dumneavoastra imbinarea in vederea obtinerii latimii stupului, a 2 scanduri de 4 metri si puse apoi la uscat! Ma pregateam sa intreb cat de avanstajos este acest sistem daca nu va incurcati in el si nu ar fi mai simplu sa imbinati strict lungimea unui stup si nu 4 metri, si acum nu mai gasesc respectiva fotografie..imi tot fac calcule pentru fiecare pas, ce imi trebuie si cum se face!

tassevasi

  Se vede meseriasul din  dvs ,intadevar e cam usoara are cam 80kg dupa cum am comparat eu ,are greutatea pe un picior mai mult ,unde se afla motorul ,exclus prinderea in beton ,ci mai degraba  de beton cu ceva  conespanuri ,ori contragreutati .
  Blatul de 1m  am sa-l fac si lat 8-90cm.
  Inca nu am  aluminiu  ca d-ta ,am sa caut poate gasesc si asa ceva .
  Numai bine domnule . :) :hi: :hi:

   :) :) Si Stefii  e de acord  ,asa e  ,asa am gasit masa , a lui a f f f grea ,acum ne adaptam  ,ce sa fac .

relutu

Si noi tot la prindere de beton ne-am referit.

tassevasi

#253
Citat din: delorin I din Noiembrie 29, 2012, 08:13:39 PM
Am vazut undeva, si eram convins ca la dumneavoastra imbinarea in vederea obtinerii latimii stupului, a 2 scanduri de 4 metri si puse apoi la uscat! Ma pregateam sa intreb cat de avanstajos este acest sistem daca nu va incurcati in el si nu ar fi mai simplu sa imbinati strict lungimea unui stup si nu 4 metri, si acum nu mai gasesc respectiva fotografie..imi tot fac calcule pentru fiecare pas, ce imi trebuie si cum se face!

Da la mine cred ca ai vazut ,dar am fost nevoit sa fac asa , materialul a fost pt dusumele in pod si nu era trasa la grosime , a treb sa lipesc 3 scinduri cu aracet pe falt ,dupa ce s-a lipit am tras  toata latimea obtinuta si am adus-o la cota cit de cit .
   Nu e indicat asa ,  cel mai bine se face cum ai zis tu ,atunci  cautam si eu  modalitati ,nu aveam presa pt multe laterale  si m-a avantajat asa .
  Numai bine .

Am gasi eu poza .

delorin I

Asta e...cred ca e a doua oara cand o caut...si eram pe ganduri deja, intrebandu-ma daca nu vor fi prea greu de manevrat! ! Mai ales ca am mai auzit pe cineva care lucreaza de preferinta cu 4 metri! Eu mi-am comandat scandurile la 4 metri si late de 18...dupa ce am tot socotit ce latime ar fi mai buna! Am pus si o eventuala uscare...am zis ca un 36 in verde si apoi imbinat  duce la un 32 in final! Am comandat grosime de 3,5 in ideea ca imi vor ramane de 3 asa cum am si ceilalti stupi comandati! Bine acum sunt deja de o luna la uscat...va mai dura. deja ma tot gandesc ce scule sa-mi cumpar!