tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu e problema careul, doar ca stupii pot fi mai distantati unul fata de altul, despre asta e vorba.
Chiar daca la pavilioane practic sunt lipiti, productia are de suferit si asta se vede din comparatia cu stupii varsati.

tassevasi

Citat din: romikele din Mai 10, 2012, 12:18:21 AM
Citat din: bee_lover din Mai 10, 2012, 12:07:37 AM
Frumos, merge salcamul?

Pe la noi n-am vazut nici un salcam sa mearga, doar prapaditii de apicultori mergand in cautare de floare  :P :hi:

  Dca rapita nu prea a fost am vazut f f multi la salcim .
   Sa va spun unda am vazut f f  multa rapita  si f f putini stupi , pe soseaua ce leaga  Rosiorii de Vede  - Caracal .
  Numai bine . :hi: :hi:

bee_lover

Citat din: romikele din Mai 10, 2012, 12:18:21 AM
Citat din: bee_lover din Mai 10, 2012, 12:07:37 AM
Frumos, merge salcamul?

Pe la noi n-am vazut nici un salcam sa mearga, doar prapaditii de apicultori mergand in cautare de floare  :P :hi:
=)) greseala mea  :hi:

tassevasi

    Va salut pe toti .                                                                                                       Acum va pun citeva poze de la salcim ll , deja am plecat la sal lll dar nu  am avut timp de poze .
   Ce am constatat , albinele-si urmeaza  dezvoltarea lor normala  dar  natura ne-a dat peste cap , au inflorit  cu mai mult de  2 saptamini  mai repede toate florile .
   Ca ex , anul trecut  de sf Const si Elena  pe 21 colegul meu a luat o amenda  in timp ce pecam la slcim l , astazi am 2 zile de cind  sunt la sal lll cu familiile dezvoltate asa cum am plecat de la rapita anul trecut , adica deabia au urcat prin caturi .
   Ce sa mai spun ,in zona noastra  multa dezamagire .
  Cred ca am sa merg si la sal lV citeva zile  inainte de tei .
  Numai bine . :hi: :hi:
 

cobi

D-le Vasile ce va mai fac albinutele? ati terminat pregatirea pentru iernat? V-am citit o parte din postari si imi place mult ce am vazut.

Multa sanatate!

tassevasi

  Bine ai venit Cobi pe apiardeal ,vad ca esti la primele postari , multumesc de intrebare  ,pt ca tot nu am mai intrat de mult pe pagina mea ,am sa profit de aceasta ocazie  si mai pun o poza cu stupina 30 la momentul actual .
    Da sunt terminate pregatirile pt iernat ,am oprit  f multa miere pt iernat rame pline , toata luna aug  am facut  seara de seara numai stimulari  cu sirop 1/1 150ml , am scos 2-3 rame  acum  sa-i mai restring  si totul e f bine , sa vedem in primavara  ce va fi ,eu sper ca bine .
  Mult noroc si numai bine .

cobi

Nu stiu ca tot am incercat sa-mi trec si locatia la avatar, dar inca n-am reusit (nu apare). Eu sunt la 14 km de Campulung. Si eu am trecut un pic peste 30 dar, numaratoarea se face in primavara, mai ales la mine :smile:. Lipsa pastoralului s-a vazut in cazul meu. A trebuit sa completez destul de mult, mai ales in cazul roiurilor; despre stimulari am facut ceva, nu asa ca d-voastra intensiv; oricum pe seceta asta, polenul a fost destul de putin si stagnarea ouatului matcilor s-a facut simtita. Apropo, ati incercat ceva inlocuitor de polen, sa dati toamna?

Numai bine! 

tassevasi

  In rind cu pagina de start  gasesti " profil" ,pui sageata  si apare o casuta in care gasesti profil pe forum  si completezi acolo, la text personal.
   Nu am incercat cu inlocuiori de polen ,am avut polen destul inca  de cind am venit din pasoral .
  Numai bine .

cobi

 Eu trecusem localitatea la : "profil forum: Locatia"

:thanks:

cazacu marius

foarte frumos nea Vasile felicitari  !!!!
macin-Tulcea

MariusApicultura

Va salut si eu pe aceasta cale, frumoasa stupina.

Numai bine!
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Nea Costica din Buzau

Mai Vasilica, dar multi ,,nepoti'' [admiratori] ai   :smile:, au ce admira si de la cine invata [na' ce poet sunt]. Sa-ti traiasca, si tu ipreuna cu ei  =D>  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

 Da Costi sunt tineri  ce vor sa invete si in masura in care ma pricep  le raspund cu placere , si ma bucur pt intrebari, mai ales pe privat .
  Cu stima pt toti .  Numai bine . :hi: :hi:

tassevasi

 Pentru ca doresc sa-mi confectionez o freza  am inceput cu stingerea  materialelor necesare asamblari .
   Mai treb sa procur blatul de  deasupra (din masa lemnoasa ) ,surubul de  ridicare -coborire  si alte citeva maruntisuri (comutator ,condensator etc )
  Masa a fost pt alceva dar cum totul se poate adapta ,consider ca e f buna ,are si un picior mai scurt prevazut cu un surub pt reglare (desteapta treaba )
  Axul (o brosa ) cu 2 rulmenti facut sa mearga la turatii f mari > 12000.
  Motorul la 2850 , dar de 1,5 kv,  era bun mai mare ,dar nu o sa il solicit .
  O piesa deosebit de utila la reglaje , si anume " sanie " culisanta .
  Acum  fuliile ,pe motor ,interiorul santului trap de fi 114mm  iar pe  brosa (ax ) de 53 tot interir ,  deja raportul e  un pic mai mare de 1/2  si sper sa fie bine , cureaua deasemeni  mai mica sa am spatiu  suficient , si table  groase necesare asamblarii,fixarii,reglaje .
  poze


 
   

Ozzy

Da , cu asa piese iti va iesi un utilaj jos palaria.
Sunt recuperate de la o masina de rindeluit cumva ?