tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Multumesc D-nu Stefan ptr atentionare.

orbanstefan64


Nea Costica din Buzau

  [Si pt  ca mai a ramas timp  am facut si 2  adapatori  asa  mai repede , sa nu  stau degeaba  si sa nu se mai inece albinutele .
  Numai bine .
[/quote]]
Sa traiesti Vasilica!!  :hi: Na-i sughitat aseara ca ti-m pronuntat numele, in loc de Fanica  :smile:, acum sunt dotor la el un purcel [la noi se ,,da'' miel]  :rotfl: =)) :rotfl:. Imi place ce ai lucrat, nu am mai vazut modelul acesta, doar o nelamurire [ca de obicei]. Petul plin infiletat la un capat al sipcii nu dezechilibreaza adapatorul, facandu-l sa se rastoarne??, nu era mai bine pe centrul, intreb?
Sa fii sanatos cu familia!!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Genul asta de adapator l-am mai vazut la rusi si la sarbi, fie pe un singur rand, fie pe doua!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

#154
                            ""Imi place ce ai lucrat, nu am mai vazut modelul acesta, doar o nelamurire [ca de obicei]. Petul plin infiletat la un capat al sipcii nu dezechilibreaza adapatorul, facandu-l sa se rastoarne??, nu era mai bine pe centrul, intreb?""



Sa sti Costy ca nu se intimpla nimic ,sade f f bine ,deja proba am facut-o si eu credeam acelasi lucru , am sa fac si cu  bidonul la jumatate  cu  mai multe rinduri .
   Sunt ideale in pastoral . am sa fac si citeva cu scindura mai lata si mai multe orificii.
  Totusi un mic secret tot are ,orificiul pt dop se face cu rfeza de 25 mm in care treb sa intre si dopul ,gaura treb sa fie si in scindura la acelasi nivel cu celelalte ,dopul se introduce pina atinge de fund care-i la acelasi nivel cu celelelte , dopul se gaureste  si se face canale de comunicare intre ele inclusiv de sub dop .
  Apa se goleste din bidon ,mai da si pe dinafara si se linisteste  iar bidonul ramine( supt, cu depresiune  ) se goleste 15% din el ,cind apa se consuma ,scade nivelul si de sub bidon si apare o bula cu aer si mai coboare putina apa si tot asa pina se consuma apa .
  E f inportant ca bidonul sa fie mai gros (materialul) ,mai tare ,cred ca cele mai bune sunt de 1,5 l  eu am pus unul de 2,5 si se (subtiaza mult) treb sa stea tot timpul cu depresiune in el ca apa sa coboare singura cita treb.
   
     
Citat din: pharaonu75 din Martie 06, 2012, 03:52:18 PM
Genul asta de adapator l-am mai vazut la rusi si la sarbi, fie pe un singur rand, fie pe doua!

  Pai de la ei m-am inspirat  si e o ideie  excelenta .
  Numai bine . :hi: :hi:

Nea Costica din Buzau

Totdeauna promt si la subiect, sa traiesti Vasilica !! :hi: Principiul de functiodare il cunosc, il folosesc si eu la pasari si in special la pui, eu am folosit cu succes peturi de 2 l de apa plata Borsec.
Vasilica, am citit undeva pe forum , ca doresti sa achizitionezi galeti de plastic [alimentar] pt miere, de diferite capacitati. Sotia mea merge in piata, si cumpara de la magazinele alimentare galeti cu capace in care a fost masline, branza etc, la un pret neglijabil, incearca sa-ti faci distribuior. Sa fii sanatos!!  :hi: ps in legatura cu P.M-ul dat, multumesc pt solidaritate, dar era vorba de miel [ puiul oii], cu care eu sunt dator la Fanica pt ca din gresala la-am rebotezat si i-am zis Vasilica.Daca ai timp citeste postarile noastre satirice de aseara, si te convingi. Sanatate!! :hi:.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

#156
  Astazi  f cald la Pitesti , albinele au esit la zbor  masiv si aduce polen galben .
  Si pentru ca si ieri  a fost zbor dar nu asa mare  am procedat la  controlul , curatenie , restringere ,descapacit rame dupa diafragma  si  altele .
   Am avut 4 funduri  pe care le schimbam si apoi le curatam si tot asa  pina la orele 16  am facu 27.
     La control am gasit unul  f bun dar fara puet , l-am cautat de matca ,nu am gasit-o si am trecut mai departe , toti aveau puiet( o palma) pe cite 2 ram  chiar si pe 3 .
   Astazi am reluat cautarile la stupul cu probleme  si nu am gasit matca  de aceia nu avea puet .
   Pentru ca am iernat o matca in beci si apoi in casa  astazi am introdus-o  in cusca  si apoi in stup .
    Consider ca  tot ce a fost restrins  si bine inpachetat  a trecut cu bine iarna .
  Numai bine

tassevasi

 Astazi mi-am facut putin timp ,am dat cu ulei de in sicativat pe corpurile  caturilor de 2 ori cu pauza de o zi sa itre bine in lemn   ,apoi urmeaza vopsirea si pregatirea ramelor ptr asaltul campaniei .
    Pentru ca am avut un stup fara matca si i-am pus una  scoasa din iarna cu peripeti mari, acum ma bucur de 3 rame (2 palme ) de puiet capacit dupa mari emotii , crezind ca nu va ponta decit oua de trintori .
  Snatate si numai bine la toti.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: tassevasi din Martie 29, 2012, 09:17:08 PM
Astazi mi-am facut putin timp ,am dat cu ulei de in sicativat pe corpurile  caturilor de 2 ori cu pauza de o zi sa itre bine in lemn   ,apoi urmeaza vopsirea si pregatirea ramelor ptr asaltul campaniei .
    Pentru ca am avut un stup fara matca si i-am pus una  scoasa din iarna cu peripeti mari, acum ma bucur de 3 rame (2 palme ) de puiet capacit dupa mari emotii , crezind ca nu va ponta decit oua de trintori .
  Snatate si numai bine la toti.
Va salut cu respect! frumoasa rama cu puiet sa creasca familia mare si sanatoasa si sa aveti spor in activitate ca deja multi ne-am inceput-o prin lucrarile la inventarul apicol,Sanatate si forta de munca va dorim cu caturi cat mai pline! :hi: %%- :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

tassevasi

  Multumesc tinere , aceasta rama inca nu-i cea mai plina si frumoasa ,am pus-o pentru cineva anume si a certifica prin aceasta, o anumita situatie ce poate sa apara in activitatea unei matci .
   Sa fi sanatos si numai bine .

orbanstefan64

jos palaria nea vasile !!!!! stupii stau in asteptare pt a fi populati ,puietul promite tot
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

 Sa traiesti  Stefane , astazi la noi a plouat, f f bine pt pamint , pomii au inceput sa infloreasca  frumos , e mai rau cu  rapita ,ca nu avem .
  Ce sa zic de puiet stau f bine se dezvolta bine deja am inceput cu marirea spatiului de ouat .
  Am deja 5 si 6 rame cu puiet si numai citiva  cu 3 rame ,se cunoaste stimularea inca din martie . 
  Numai bine si sa fi sanatos .

orbanstefan64

ma bucur sa aflu vesti bune . :smile: :smile:
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

 De dimineata  ploaie , la prinz  albine peste tot o nebunie  ce grabite erau  sa ia cit mai multa apa ,dupa amiaza  iarasi ploaie .
  Pomii infloriti iar ele stau cuminti in stup !

Nea Costica din Buzau

Citat din: tassevasi din Aprilie 09, 2012, 09:14:21 PM
De dimineata  ploaie , la prinz  albine peste tot o nebunie  ce grabite erau  sa ia cit mai multa apa ,dupa amiaza  iarasi ploaie .
  Pomii infloriti iar ele stau cuminti in stup !
]
Arta si precizie, frumos bravo!!  :hi:. Daca nu e secret ce le-ai dat in tava, pui sare in apa daca da cata ? Sa fii iubit!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!