tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Aud vecinii ca se vaita de atita zapada ,iar eu le-am spus  ca nu suntem in Buzau  ori Vrancea sa ne vaitam .
  Pentreu ca am terminat 550 de rame 1/2 de asamblat  ,astazi  dupa programul de dezapezire (8-10)am trecut la gaurirea laterale 1/1 (630 buc ).
De la ora 16 la 18 la loc comanda ,dazapezireaaa.
  Miine dimineata  cred ca se repeta ,pe urma asamblarea ramelor si tot asa ca sa alternam munca pt a fi cit mai placuta .
   Numai bine .

Nea Costica din Buzau

#136
Salut Vasilica !! :hi: Ma-i speriat cata energie ai, ia zii cum o pastrezi si cum o stimulezi, spune-i si lui Fharaonu, ca el foloseste pepsi [sa traiesti, Dane!!]  :yahoo_cry: Sa traiesti Vasilica de acolo vin si eu, poate o sa pun si niste poze. Noapte buna!! la toti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 13, 2012, 10:32:34 PM
Salut Vasilica !! :hi: Ma-i speriat cata energie ai, ia zii cum o pastrezi si cum o stimulezi, spune-i si lui Fharaonu, ca el foloseste pepsi [sa traiesti, dane!!]  :yahoo_cry: Sa traiesti Vasilica de acolo vin si eu, poate o sa pun si niste poze. Noapte buna!! la toti  :hi:

Cineva spunea ca daca pui o lama int-un pahar cu PEPSI, dupa un timp nu o mai gasesti !!!!!
   Dca a-si avea lama si pepsi ,sigur a-si face proba  :D ,.........dar sa nu crede-ti ca  stau nebarbierit !
   Numai bine .

tassevasi

#138
                   IERNAREA UNEI  MATCI  CU 100 DE  ALBINE .

Sa mai scriu si eu ceva , am incercat sa iernez o matca intr-un nucleu  numai cu 300 de albine ,atitea erau cind l-am bagat in beci exact cu 2 zile inainte de gerurile si nenorocirile-stea .
  Acum 4 zile  ma uit sa vad ce mai fac  si surpriza erau toate pe fundul cutiei .
  Dezamagire mare ,l-am scos afara  cu gindul sa-l arunc , pe la prinz am hotarit sa vad cite albine de curiozitate sunt .( Norocul lor)
   Era destul de bine afara  incepuse sa iasa putin albinele la zbor , eu intind pe un celofan  negru abinele de pe fundul nucleului, sa le numar .
   Cind,... mare surpriza incepuse sa miste ,iau o sita si o pun peste ele ,dupa putin timp  incepuse sa zboare.
    Pentru ca nu aveam cum sa le pun pe rame , am facut repede curat in cutie si am pus  albinele pe fund  si apoi 3 rame .
   Imediat in dormitor  cu ele , linga calorifer ,s-au urcat pe reme tot ce a fost viu si bun de treaba ,restul a ramas pe fundul cutiei .
   A IIIa zi ma apuc sa le numar  si au fost 200 moarte ,si cred ca au mai remas  100 vii ca sunt destul de putine .
    Acum concluzia :     Se poate ierna matci cu albina putina dar nu la temp f scazute ,  numai in  holuri ,camere la temperaturi intre 8-10 g
  Cred ca in beci au cazut din cauza ca au fost totusi putine  ,numai 6 grade ,am aerisire f buna , desemeni si cutia are aerisiri prevazute ,si cred ca cele moarte sunt din generatia veche ,a ramas  matca si ultimul puet.
    Acum pt ca prietenul meu   are  unul fara matca cu albina multa  am sa i-l dau lui  sa-l unasca acum, mi-e teama ca nu-i albina deajuns sa tina cald la puietul ce va urma .
  Inca nu s-a apucat de ouat , ca regina era asa de mica  incit dabia o deosebeai , acum vad ca a alimentat-o bine si e mult mai viguroasa .
                   Am sa pun si poze  cu ce a fost in toamna  si ULTIMA POZA CU REGINA PE RAMA  SI CELE MAI PUTINE ALBINE CE LE-ATI VAZUT VR-O DATA .
       
   Totusi sunt putin necajit ca ceilalti stupu nu mi-au  bagat in seama turtele ce le-em  pus inainte de gerurile-astea , credeam ca acum dupa zborul de curatire sa le bag turte proteice .
     Dar am sa le iau pe acestea ce nu le-au consumat si pun proteina in ele sa vad daca le consuma.
   Numai bine va doresc .  :hi: :hi:
 

emil.oltean

Vasile,ai terminat de numarat albinele?Sa treci pe la Lucica ca are  unul fara matca dar nu stie cite albine sunt in el !

tassevasi

Citat din: emil.oltean din Februarie 22, 2012, 08:27:47 PM
Vasile,ai terminat de numarat albinele?Sa treci pe la Lucica ca are  unul fara matca dar nu stie cite albine sunt in el !

   :D   Lucica are noroc acum cu matca mea  si eu am avut noroc cu el ,totdeuna m-a ajutat .
    El mi-a zis ca are multa albina si se mai uita odata in el :) ,eu mi-am permis si le-am numarat , stiam ca nu pird mult timp .  :rotfl: :rotfl:
   In a 3 poza se vede matca pe rama sus .
   Sa fi-ti sanatos  ,numai bine .

tassevasi

#141
 In seara aceasta  rasfoind o carte ,am gasit un topitor de ceara cu  vapori de apa (gen  Marin).
  Va pun aceste pagini .

victor s

atat de rau i-mi pare ca nu am facut poze si la mininucleul etajat, ce l-am bagat la iernat cu 2 pumni de albina si totusi a scapat...cel putin pana acum, sper ca si de acum inainte...!
este adevarat ca miniramele au fost full cu miere si turta nu le-a lipsit inca din decembrie, dar, astea-s amanunte... :)
sunt bucuros ca nu au murit pe asemena temperaturi cum au fost iarna aceasta.
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

tassevasi

#143
Citat din: victor s din Februarie 27, 2012, 10:07:55 PM
atat de rau i-mi pare ca nu am facut poze si la mininucleul etajat, ce l-am bagat la iernat cu 2 pumni de albina si totusi a scapat...cel putin pana acum, sper ca si de acum inainte...!
este adevarat ca miniramele au fost full cu miere si turta nu le-a lipsit inca din decembrie, dar, astea-s amanunte... :)
sunt bucuros ca nu au murit pe asemena temperaturi cum au fost iarna aceasta.

Unde-l ti acum ,afara ?
   PS  Te-ai facut rost de remorca ?

tassevasi

#144
  Astazi am debitat material pt inca 25  de caturi 1/2 ( total 50) , pt rezerva , sa nu -mi fac probleme daca se  vor "umple" (Doame  ajuta ) primele :D .
  Si pt  ca mai a ramas timp  am facut si 2  adapatori  asa  mai repede , sa nu  stau degeaba  si sa nu se mai inece albinutele .
  Numai bine .

relutu

#145
D-nu tassevasi,am si eu o intrebare,mi-am facut un abric si motorul l-am pus sub masa de unde se baga materialul fara sa imi dau seama si tot talasul il aunca pe motor.Dvs in ce parte aveti motorul?Ce ma sfatuiti sa fac sa mut motorul sau sa incerc sa fac o aparatoare.
       Stiu ca nu isi are rostul intrebarea dar am vazut ca sunteti online si m-am gandit sa intreb ptr ca nu am avut unde sa vad.

tassevasi

  Eu am motorul tot in pozitia in care talajul este aruncat , ca sa nu mai traga  si sa nu se astupe ventilatorul motorului (motorul se va incalzi )  am facut o aparatoare din tabla  adaptata la pozitia ce o ai acolo .
  Poti sa muti si pozitia motorului daca vrei  ,eu nu am facut-o .
  Numai bine .

relutu

Si eu tot la varianta cu aparatoarea ma gandesc ptr ca e munca mai usoara decat mutatul motorului.

orbanstefan64

aparatoarea pleaca de pe la masa glisanta   ATENTIE!!!! unde le fixati ,sa nu va deranjeze la reglaj :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Martie 02, 2012, 09:54:12 PM
aparatoarea pleaca de pe la masa glisanta   ATENTIE!!!! unde le fixati ,sa nu va deranjeze la reglaj :hi: :hi: :hi:

Foarte f corect . :hi: :hi: