buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

Am 47 de ani iar în apicultură sunt de 22 ani. Stupăresc cu 48 de stupi AZ si 11 stupi orizintali cu rama Dadant.Sânt român din banatu sîrbesc într-un sat ronânesc de lângă graniţa cu România. Mă ocup cu agricultura iar în timpu liber cu apicultura pictatu si filmu. Apicultura am îndragito din fragedă copilarie dar din puţin o înţepătură să mă facă să renunţ la această paesiune, am căpătat alergie si am ajuns la spital si îmi era interzis să mai stupăresc dar plăcerea mea era atît de mare încît iar am început si mulţam lui Dzeu că acum pot sa practic această pasiune.Stupăritu am învătat de la un stupari de aici, ajutîndui în stupină...  Sunt pregătit sa ajut pe orişicine cu o vorbă sau părere bună , un stupari bun trebuie sa asculte de la toti si să ia aceea cei corespunde lui. Filme din stupărit voi pune si în continuare pe youtube la adr mmlm64.
Tuturor ce practică aceeastă frumoasă meserie numai bine si noroc !!!
                                                                                                                                                                                               

pharaonu75

Asteptam cat mai multe postari despre modul in care se practica apicultura din Serbia si suntem norocosi ca putem afla detalii de la cineva care vorbeste limba romana!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pentru inceput voi da eu o mana de ajutor si voi posta aici filmele de pe YouTube ale domnului Marin, si il asteptam cu altele si cu cat mai multe poze si detalii din stupina sa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Marine, e o placere sa-ti aud graiul. Vazusem deja niste filmulete de ale tale pe tub si ma bucur ca te-ai hotarat sa participi la forum. Eu am cam aceleasi probleme ca si tine, de mic copil printre albine si anul trecut am ajuns la spital cu shock anafilactic, si mie mi-au spus sa ma las de albine dar m-am facut ca nu-i aud si acum stau cu adrenalina in buzunar. Tu cum te descurci cu intepaturile? Ai facut vreun trtament? Si apropo, ce este stupul AZ?
Toate cele bune!
Romeo.

pharaonu75

#4
Perforarea ramelor pentru iernat!

http://youtu.be/0sbwuxqwkwg
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#5
Tratamentul anti-varroa!

http://youtu.be/pGTCrlChWXg
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#6
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#7
Protejarea ramelor pe timpul verii!

http://youtu.be/mnww0M_TVgg
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#8
Si cateva poze cu stupul AZ
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

am avut placerea sa sa vorbesc si sa ne vedem  ( cu Marin ) pe skype acolo l-am indemnat sa intre pe apiardeal sio sa posteze
si eu l-am intrebat ce este un stup AZ -----este stupul vertical cu toate variantele sale

marinlm64

pozele mele

marinlm64

#11

POSTASUL

#12
 :i_love_you: sa traiesti donu Marin :hi: , se vede ca sunteti un bun apicultor si un bun gospodar :bravo: pot sa spun ca sunt un fan al dv , ami plac foarte mult filmele  postate de dv si va asteptam sa va implicati mai mult aici pe acest forum sa ne inpartasiti  din experienta dv :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marinlm64

#13

POSTASUL

frumoase poze  :bravo: vad ca aveti si un bun fotograf :nod:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.