Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

sa nu uiti de distanta minima la care trebuie sa le muti...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Ionut Ursachi

Locul vechi este cam la 30 de metri departare de noul loc :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ady stuparu

Azi in oras au iesit la zbor cred ca si la tine asa ca nu Mai poti sa le muti se duc pe vechiul loc am inteles ca daca nu ies 2-3 saptamani poti sa le muti.

Ionut Ursachi

Da domnule ady, au iesit si la mine la zbor ... ma voi documenta in legatura cu mutatul :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Ieri am fost si la albinute . Dupa control am constatat ca familia nr 1 .. merge bine 5 rame cu puiet si aduce polen in voie . Insa familia nr 2  dupa control mi-a dat o lovitura sub centura .Si anume , nu are matca .. si nici urma de nici un fel de puiet : oua , larvar ,capacit .Este pe 6 rame .Va rog niste sfaturi ce pot face :) .Nu as vrea sa unific pentru ca familia nr 1 este destul de puternica .:(
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

mmacreanu

Citat din: Ioan Ursachi din Martie 22, 2014, 06:48:05 PM
Ieri am fost si la albinute . Dupa control am constatat ca familia nr 1 .. merge bine 5 rame cu puiet si aduce polen in voie . Insa familia nr 2  dupa control mi-a dat o lovitura sub centura .Si anume , nu are matca .. si nici urma de nici un fel de puiet : oua , larvar ,capacit .Este pe 6 rame .Va rog niste sfaturi ce pot face :) .Nu as vrea sa unific pentru ca familia nr 1 este destul de puternica .:(

Daca nu ai matca de rezerva nu ai ce face decat unificare, sau poti cauta prin apropiere un coleg apicultor care are o matca.
Albinele de pe cele 6 rame in cateva zile se vor epuiza mult si vor pieri repede, sa nu crezi ca unificarea il suprapopuleaza pe stupul nr 1!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Ionut Ursachi

Am cautat pe la apicultorii din zona matcute .. insa nimic . As vrea sa incerc sa pun o rama cu puiet .. si sa isi faca matca .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

mmacreanu

nu este timp pentru alta matca, dureaza cel putin 3 saptamani pana o matca noua incepe sa ponteze si in 3 saptamani dupa cum am zis albinele de pe 6 rame vor fi pe maxim 3, plus ca este nevoie de trantori MATURI pentru imperecherea matcii, un trantore devine matur dupa 14 zile si el iese din ou cel mai greu :D ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: Ioan Ursachi din Martie 22, 2014, 08:12:10 PM
Am cautat pe la apicultorii din zona matcute .. insa nimic . As vrea sa incerc sa pun o rama cu puiet .. si sa isi faca matca .
cauta sa cumperi un roi sau o familie mai mica si sa o unifici.
Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2014, 08:09:14 PM


Daca nu ai matca de rezerva nu ai ce face decat unificare, sau poti cauta prin apropiere un coleg apicultor care are o matca.
Albinele de pe cele 6 rame in cateva zile se vor epuiza mult si vor pieri repede, sa nu crezi ca unificarea il suprapopuleaza pe stupul nr 1!
de pe cele 6 rame se vor inmulti cel mult pe 3 rame daca le unifici cu stupul nr 1.pacat de ele.aceasta problema am avut-o si eu doar ca era ramasa pe 3 rame.am unificat-o cu un altul pe 4 rame dar in cuib am lasat doar 5 rame.dupa 2 zile a fost nevoie sa mai introduc una ptr ca era puiata.

gioni.gigolo

Daca nu gasesti matca la vre-un stupar vecin ia o rama cu oua 1-3 zile si dai sa faca botci daca e puternic.Se va depopula dar daca reusesti sa ti se imperecheze matca il intaresti pe parcurs,eu zic ca merita sa incerci ... Trantori ,o mai fi vre-un pensionar sau vre-un adolescent prin stupii tai :)

Aurelian A.

Problema e ca daca are doar inca o familie nu prea are nici cum sa il intareasca ...slabeste si familia buna si toata vara trage de ei sa ii faca buni de iernare :limba:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

ady stuparu

Ia si unestei ca, nu mai ai cum sa-l salvezi. Ce e in stup e albina batrana care va muri peste ceva timp. nu incerca cu rama pt botci de la celalat stup ca nu faci nimic, pana iese matca nu mai ai albina in stup. Cat despre imperecheat nici vorba in zona noastra pana la jumatea lu' aprilie. Daca spui ca in celalat ai 5 rame de puiet calumea mai bagi ceva sirop in el si poti sa faci 5-6 roiuri din el.
Daca ai ceva nelamuriri da un tel... numai bine

Ionut Ursachi

Momentan mai astept un pic .. dupa aia unesc .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !