salcam japonez-sophora japonica

Creat de happy, Iunie 03, 2011, 11:33:51 PM

« precedentul - următorul »

happy

Citat din: clucian din Iunie 17, 2012, 11:09:46 AM
Salcamul japonez se pare ca este mai pretentios in ce priveste inmultirea prin seminte.

Uite ce am gasit pe net in legatura cu inmultirea prin seminte.

Seminte - cel mai bun semănat, de îndată ce este copt într-o seră. Pre-ud seminţe stocate pentru 12 ore la cald (nu fierbinte), apă şi seamănă la sfarsitul iernii într-o seră. Mutat în răsadurile de îndată ce acestea sunt suficient de mari să se ocupe în ghivece individuale în efect de seră, şi să crească-le pe timp de 2 ani în condiţii protejate. Plantează-le în poziţiile lor permanente la inceputul verii de-al treilea an.
Bravo clucian,o sa tin minte si la primavara o sa incerc sa fac germinare in modul aratat!SE pare ca au nevoie de temperaturi ridicate ziua si noaptea scazute .Am mai gasit seminte care germineaza in felul asta-cornus kousa,lagestroemia indica! =D>
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

Salcamul japonez este un arbore de clima mai calda si noi ii fortam putin limitele (vezi harta de raspandire in SUA).
  Am citit ca in Anglia salcamul japonez incepe sa infloreasca la 30-40 ani de la semanare, pe cand in zonele mai calde prima inflorire este la 10-12 ani. Este si un soi cu crestere rapida, numit "Regent", la care prima inflorire poate fi si la 5 ani.
  Tot englezii spuneau ca la ei inmultirea prin seminte este foarte dificila pentru ca in clima lor SEMINTELE NU SE MATURIZEAZA! Se poate ca si la noi sa fie aceasta situatie. Bulgarii au culturi cu aceasta specie si poate samanta de la ei ar fi mai buna, din acest punct de vedere.
  E si o inmultire prin butasi, dar nu stiu amanunte. Am inteles ca se planteaza in iulie-august in regim de sera, cu umezeala mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Vad ca nu s-a incarcat harta. Mai incerc o data.
  Harta raspandirii salcamului japonez in SUA:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Slobozia este plin de acesti arbori,in parcuri si pe strazi!Deci candva au fost plantati acesti arbori prin programe comuniste,planificate!O sa incerc sa prind din butasi verzi cu pet in cap(pt. controlul umiditatii.Va trebui sa-i tin in apartament unde temperatura este constanta nu la 36grade cat sunt si vor fi vara asta !!Asa am patit si cu semintele de paulownia,pana m-am dumirit au trecut 2 ani! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

Eu am reusit sa obtin puieti de Sophora Japonica semanand seminte cu tot cu teaca ce o inconjoara.
Am observat cand am cules pastaile ca semintele sunt inconjurate cu o substanta lipicioasa.
Din aceasta cauza am semanat asa cum am spus mai sus.
Desi n-am semanat mai mult de 20 seminte, am obtinut 5-6 plante.

Porfy66


Mircea77

Citat din: Porfy66 din Iunie 20, 2012, 11:20:13 PM
In ce perioada le-ati semanat?
:hi: :hi: :hi:
Semintele le-am pus la sfarsitul lui februarie, inceputul lui martie. Fara scarificare sau alte artificii. Singura mentiune: le-am tinut intr-un loc cu expunere maxima la soare si udate la 2 zile. Au rasarit dupa aproximativ 30 zile.
La fel am reusit si cu semintele de Otetar galben, Glicina chinezeasca si Paulownia.

marius_vfp

domnule mircea cand ,mai exact , ati recoltat pastaile , si in ce conditii leati pastrat ,
eu am strans mai in primavara din copac teci din care am scos semintele , dar nu a iesit nimic

spor la treba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mircea77

Pastaile le-am cules in iarna, in vremea zapezilor, cand se scuturau din copaci.
Conditiile de pastrare nu au fost deosebite: le-am tinut intr-o punga de hartie, fara sa le scot din pastaie. Asa cum am spus si mai sus, nu le-am scos din teaca lor deoarece am observat ca prezinta un aspect lipicios. Pur si simplu am dedus ca acea teaca, chiar si uscata, dupa ce este udata are un rol semnificativ in germinarea semintelor. Rezultatul a confirmat ceea ce banuiam in sensul ca am reusit sa obtin 5 puieti. Trei sunt deja transferati in gradina, doi sunt inca mici si mai asteapta in paharele cu pamant, insa mai am altele puse care inca nu au dat semne.
Cam asta este povestea spusa pe scurt.

happy

Felicitari Mircea! =D> De asta imi plac forumurile,inveti din experienta altora.La primavara o sa incerc si eu ,ba chiar o sa pun cateva seminte cu invelis cu tot  maine la germinare.Mai am cateva aruncate prin uscator! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Ionut Mioveni

Felicitari pentru rezultatele obtinute si multumim pentru sfaturile oferite.
Multa bafta Happy si multumesc pentru cadoul promis in toamna.Promit sa ma revansez.
Toata chestia e urmatoarea....cum facem ca pastai mai am si eu....insa acum sunt uscate si nu mai au acea seva in ele.
Oare vom avea succes....Ramane de vazut insa pana nu incercam nu vom afla.
Toate cele bune! :hi:

Daca aveti poze cu puietii cand au rasarit in primele zile si aveti posibilitatea sa le incarcati d-le Mircea , tare recunoscator v.as fi.
Multumesc anticipat.

happy

Am cules seminte(tare uscate)le-am plantat si am oprit cateva pe care le-am pus in apa.Maine le plantez si pe ele!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

salut,  happy , operatiunea asta ,cu seminte uscate ,am facuto de cel putin 3 ori  le-am pus si in nisip , efectiv smintele au disparut au putrezit , au ele ceva secrete pe care trebuie descoperite.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mircea77

Citat din: Ionut Mioveni din Iunie 22, 2012, 10:25:53 PM
Felicitari pentru rezultatele obtinute si multumim pentru sfaturile oferite.
Multa bafta Happy si multumesc pentru cadoul promis in toamna.Promit sa ma revansez.
Toata chestia e urmatoarea....cum facem ca pastai mai am si eu....insa acum sunt uscate si nu mai au acea seva in ele.
Oare vom avea succes....Ramane de vazut insa pana nu incercam nu vom afla.
Toate cele bune! :hi:

Daca aveti poze cu puietii cand au rasarit in primele zile si aveti posibilitatea sa le incarcati d-le Mircea , tare recunoscator v.as fi.
Multumesc anticipat.
Ionut, cu parere de rau te informez ca nu am facut poze cu salcamul la momentul de emergenta al plantei. Poate ca o sa tin minte sa fac anul viitor cand o sa plantez din nou.

happy

Pe 15 decembrie am pus seminte de sophora japonica in pungi ziplox amestecate cu nisip.Am pus 2 pungi ,una cu seminte decojite de invelisul spongios si o punga cu seminte cu invelis.Dupa nici 10 zile a germinat deja o samanta din cele decojite,avea 2 cm , am plantat-o deja in substrat de turba.Va voi tine la curent cu noutati! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!