Stupul Warre

Creat de apiardelean, Ianuarie 07, 2011, 05:16:32 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

ce dimenisiuni au ramele?

Constantin_MH


milu56

In Portugalia e layens-ul cu cat,cutie patrata,poate o fi bun numai ca nu are stabilitate si in final albina lucreaza si intr¨o cizma cand e nectar si timp prielnic.Nu recomand sa deraem de la dimensiunea de rama normala STAS deaceea experimentul vreau sa il fac cu magazii de 1/2 sa pot folosi o rama pe 2 corpuri(comercializabil)daca vreau sa fac roiuri pt. vanzare se pot face cu succes,dece vreau sa fac experimentul cu rame mici:corpul mai usor de manipulat,intentionez sa incerc faguri fara sarme,se ajunge la numar mare de rame acoperit de albina repede intrun singur corp si la multi stupi e mai putina munca punand primavara un corp jos cu faguri artificiali nu se pierde caldura din stupi chiar daca vin valuri de frig si altele.......

pharaonu75

Cateva poze cu un stup Warre
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si cu extragerea mierii (fagurilor)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

partea a 2-a
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

si eu am fam.pe rame cu dimensiunea de 310/150 faguri fara sarma lipiti cu ceara sus si lateral
sunt f.multumit de aceasta dimensiune a ramei
botcile de roire sunt construite numai in partea de jos a ramei
ridic corpul dintr-o parte si vad toate botcile
ierneaza foarte bine pe doua corpuri 7-8 rame pe un corp
acum capacitatea unui corp este de 13 rame,intentionez sa reduc la 10 rame
acest sistem se preteaza la stuparit stationar

mape 48-petru manea

fam.32 si 36

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dodoc george


Desi este multa documentatie nu am reusit sa inteleg ce il face pe acest stup warre(Alpine) atit de cautat in ultimul timp.Sa fie numai cautarea de metode miraculoase in stuparit?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Din parinti francezi atit warre cit si alpine s-au nascut in secolul xx.Stupul warre il are ca parinte pe abatele Emile Warre si s-a nascut la inceputul secolului iar stupul alpine pe Roger Delon si s-a nacut la mijlocul secolului xx.
Francezii, englezii si acum si mericanii lucreaza cu stupul warre iar stuparii  din rasarit(Bulgaria,Jugoslavia,Ucraina si Rusia Centrala) au devenit experti in stupul alpine.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george

#26
Puteti vedea lucruri interesante.Pentru intelegera stupului warre se poate consulta portalul francofol al stupului warre cu adresa : http://www.apiculture-warre.fr
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Scopul Abatelui  Warre  a fost de a produce un stup  simplu, economic, bun ptr  albine şi sa asigure un surplus de  miere apicultorului.Rezultatul a fost People's Hive  (Stupul Popular), a cărei construcţie şi  funcţionare a descris-o în cartea sa Apicultura Pentru Toţi (L' Apiculture Pour Tous sau
Beekeeping for All )
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Precursorii au fost: Samuel Linnaeus fratele lui Carl von Linné (Linnaeus ),Edward Bevan  cu stupul lui cu un  concept. aproape identic cu "People's Hive " al Abatelui Emile Warré . Un alti precursori au fost Nikolay Vitvitsky si Illarion Kullanda, aproape un contemporan al lui Emile Warré.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

dodoc george


Am folosit stupul Warre si mi-am facut o impresie personala.Eu as spune parere personala.Apropo, stiti care e diferenta intre Alpine a lui Roger Delon si Warre dar intr-o propozitie?
Imi cer scuze , puteti sa-mi spuneti care parte o repet cu postari de 2 propozitii?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.