Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Creat de viorel55, Februarie 25, 2017, 09:21:27 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

 * Proiect Ordin ptr modif OM 119 cu obs F as 23.09.2015.pdf (384.44 kB - descărcat 200 ori.)
Acesta  era intentia autoritatilor,la inceputul anului 2016,cand a aparut memoriul IOSIF,semnat de 30 reprezentanti ai formelor asociative (printre care si ACA) in ziua de 26-ianuarie si depus in aceeasi zi la registratura MADR sub nr. 255197).Despre  continutul memoriului a scris presa in acea perioada:

http://agrointel.ro/48550/cum-au-ajuns-albinele-sa-fie-identificate-pe-acelasi-sistemhttp://agrointel.ro/48550/cum-au-ajuns-  albinele-sa-fie-identificate-pe-acelasi-sistem-ca-vacile/-ca-vacile/

   Astazi,dupa un an si o luna de la acel moment,sunt in masura sa va anunt ca ministerul este de acord cu renuntarea la sistemul  actual si propune modificari SUBSTANTIALE( preluate din memoriu),care vor fi prezentate spre dezbatere si aprobare  celor 3 forme asociative reprezentative(ACAR,Federatia ROMAPIS si Uniunea Nat. a COOPERATIVELOR) la intrunirea de saptamana viitoare.
   Noul sistem consta in:
    -fiecare stupina va primi un cod de identificare compus din simbolul judetului si 4 cifre ( ex.  BZ1234 ) care ,pentru prevenirea furturilor si a altor probleme se va inscrie cu vopsea sau prin pirogravare pe cutiile si caturile stupilor detinuti.
    -fiecare proprietar va declara stupii detinuti  la ANZ, IN FIECARE AN,in perioada nov.-dec.conform  prevederilor art. 55 din Regulamentul CE nr 1308/ 2013;
     -fiecare proprietar va declara ,ca si pana acum,in fiecare an stupii detinuti dupa regulile cunoscute,la registrul agricol.
      -am insistat si pentru scoaterea panoului de identificare...si aici mai negociem.
     Ce parere aveti ? Rog pe cei care nu fac parte din forme asociative sa se abtina.

tinumaftei

Si cei ce nu sunt in forme asociative au depus memorii, telefoane.. Si o fac si de acum incolo.
Idea unui cod unic de stupina este singura valida.

filip

Cred ca aici ar trebuii o modificare:
""-fiecare proprietar va declara stupii detinuti la ANZ, IN FIECARE AN,in perioada nov.-dec.conform prevederilor art. 55 din Regulamentul CE nr 1308/ 2013""
Fiecare apicultor va declara stupii detinuti la PRIMARIE de 2 ori pe an ,In Primavara MARTIE si in toamna Noiembrie.Centralizarea rezultatelor se va raporta la ANZ.
Sunt zone in tara unde nu ai semnal la telefon si nici internet deci pentru acestia cine e ANZ?
Toti cetatenii cu animale stiu cine la Primarie e responsabil cu agricultura si Registrul Agricol.

Nu inteleg asta:
"Rog pe cei care nu fac parte din forme asociative sa se abtina."
Atat timp cat PNA se poate accesa INDIVIDUAL( fara a face parte din ASOCIATII)depunand dosar la APIA.Chiar nu va intele?
Asocierea e un drept nu o obligatie ,stipulat in Constitutie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bmdna

Eu nu fac parte din nicio forma asociativa... (cel putin la ora asta) asa ca, respectand rugamintea creatorului topicului, o sa ma abtin.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

viorel55

Pe site-ul  madr.ro a fost postat pentru dezbatere publica (10 zile) ,la data de 08-05-2017:


file///C:/Users/Albinutza/Searches/Downloads/Proiect-Ordin-identif-stupine-si-stupi.pdf

Aveti ocazia sa va exprimati ACUM ,nu in urma"razboiului"!


viorel55

#6


Din Raportul echipei de audit a Comisiei Europene care a verificat apicultura romaneasca in perioada 4-8 mai 2015.

" Observații:
18. Echipa misiunii a solicitat dar nu a primit o vedere de ansamblu a organizației
activităților de control și a sancțiunilor adoptate în cadrul legii privind apicultura.
Serviciile veterinare au prezentat dovezi neconfirmate de sancțiuni, din cauza lipsei unui
registru. ANARZ a indicat că a efectuat verificări aleatorii (dar nu a indicat frecvența,
numărul și rezultatul acestor verificări).

19. Unii apicultori continuă să informeze serviciile veterinare de intențiile lor de a deplasa
stupii; în astfel de cazuri, o vizită sanitară oficială a fost efectuată în județul vizitat.
Veterinarilor privați li se solicită să trimită ANSVSA o actualizare lunară a numărului
de stupi aflați în responsabilitatea lor. Aceste numere sunt compilate și transmise la
nivel național.
20. Echipa misiunii a vizitat un apicultor ai cărui stupi erau temporar instalați la câteva sute
de kilometri de amplasamentul stupinei sale înregistrate. El a pretins că avea 350 de
stupi, dar informațiile transmise către ANARZ menționau doar 150 de stupi. Registrul
exploatației nu era disponibil și el a explicat că, de regulă, registrul trebuie să rămână la
amplasarea efectivă a albinelor. Funcționarii nu au putut explica modul în care un
apicultor trebuie să procedeze cu privire la amplasarea registrului atunci când avea stupi
în diferite amplasamente în același timp, și care ar putea fi soluțiile practice atunci când
stupii erau situați în zone îndepărtate fără niciun fel de adăpost pentru registru "




viorel55

   Cititi aici tot RAPORTUL :

file:///C:/Users/Albinutza/Searches/Downloads/MRFIN%20RO%202015-7566%20Romania.pdf


P.S.  Echipa de audit a avut intalniri si cu:
      -Federatia Romapis
      -Asociatia "Valea Prahovei" Campina
      -vizita la o stupina din Campina
       Am ridicat o serie de probleme cu care ne confruntam si la  despartire am solicitat reprezentantului ANSVSA sa ne comunice si noua  concluziile formulate de comisie.
       Ni s-a raspuns ca nu se va incheia nici un raport cu concluzii...(asa de fraieri ne cred unii functionari ai statului ).
       Am ripostat si le-am spus ca in nici un caz emisarii C.E nu au venit in Romania in scop turistic.....
       Asa se face ca abia in aceasta iarna am intrat,pe cai neoficiale ,in posesia raportului,care daca il cititi veti vedea ca reflecta realitatea de atunci si...de acum (nu s-a schimbat nimic).

viorel55

Alte  aspecte constatate si ramase in aceeasi situatie:

"Observații:
7. Tabelul național care compilează înregistrarea apicultorilor a conținut peste 12 000 de
apicultori pentru un total de peste 900 000 de colonii de albine. Un alt registru a fost
disponibil, cuprinzând coordonatele geografice ale exploatațiilor apicultorilor și a
cuprins 3 476 apicultori. În acest al doilea registru, în plus față de numărul de
înregistrare, fiecărui apicultor i s-a alocat un număr de identificare a exploatației.
8. Într-unul dintre județele vizitate, echipei misiunii i s-a indicat că existau 3 exploatații
înregistrate și 1 exploatație aprobată în temeiul Ordinului 16/2010 și 513 exploatații
înregistrate în temeiul Ordinului 111/2008. Datele disponibile la nivel național au arătat
doar 298 de apicultori înregistrați pentru acest județ.
9. Nu există o limită superioară a numărului de stupi pentru ca o fermă apicolă familială să
fie considerată ca atare: un apicultor deținător a 220 de stupi a fost înregistrat în acest
sens (și anume, fără activitate comercială). Unul dintre județele vizitate a indicat că
aveau posibilitatea de a înregistra aceeași exploatație în cadrul celor două categorii, ceea
ce nu a fost intenția ANSVSA.
10. Înregistrările în temeiul Ordinului 111/2008 sau 16/2010 au fost gestionate de instanțe
județene diferite (Sănătatea Publică sau Sănătatea Animalelor). Una dintre direcțiile
județene ale DSVSA a confirmat că, în caz de neconformitate din motive de igienă,
autorizația de comercializare poate fi suspendată sau retrasă iar înregistrarea poate fi
anulată.
11. Documentele de înregistrare controlate la ambele stupine vizitate de către echipa
misiunii nu indicau în temeiul cărui ordin au fost emise.
12. Reprezentanții unei asociații au indicat că înregistrarea apicultorilor nu era necesară în
cazul în care aceștia nu solicitau subvenții. În practică, ei considerau că cerința se aplică
apicultorilor cu mai puțin de 15 stupi.
13. Baza de date a ANARZ era încă în curs de elaborare și era disponibilă doar la nivel
central. Asociațiilor li s-a solicitat să trimită actualizări trimestriale ale activităților lor

de identificare către reprezentanțele județene ale ANARZ, care aveau sarcina de a le
transmite la nivel central, unde baza de date era actualizată. Amplasarea stupinelor nu a
fost înregistrată.
14. Tabelele de înregistrare ținute la un birou județean al ANARZ au arătat că, în mod
contrar cerințelor sistemului, apicultorilor li s-au atribuit numere de identificare a
stupilor fără să aibă o înregistrare sanitară (în jur de 20 % din membrii a două asociații
verificate de echipa misiunii). Reprezentanții ANARZ au explicat că acest lucru se
datora faptului că, până în 2014, asociațiile aveau sarcina de a coopta fiecare nou
apicultor căruia urmau să i se atribuie numere de identificare a stupilor. Din acel
moment, personalului ANARZ i s-a cerut să examineze fiecare nouă cerere (inclusiv
înregistrarea sanitară aferentă acesteia) și să efectueze o vizită la fața locului.
15. Reprezentanții asociațiilor s-au plâns de responsabilitățile neclare privind furnizarea de
dispozitive de identificare (între asociații și apicultori) și de povara suplimentară pentru
efectuarea înregistrării. De asemenea, ei s-au plâns că obligația de raportare a oricăror
schimbări a numărului de stupi activi în interval de cinci zile era prea împovărătoare și
nu era adaptată practicilor apicole. Reprezentantul ANARZ a semnalat că sistemul a fost
elaborat în urma consultării asociațiilor de apicultori".

D006

  De ce documente are nevoie apicultorul pentru a declara stupii la ANZ ?

viorel55

   
Din surse oficiale am aflat ca saptamana trecuta a fost aprobat noul ORDIN AL MADR PRIVIND IDENTIFICAREA STUPINELOR SI A STUPILOR,care urmeaza sa apara in Monitorul Oficial saptamana aceasta.

Ordinul  are forma proiectului ce a fost  supus dezbaterii publice in iarna si are o perioada de implementare de 6 luni de la publicare.

Dupa parerea mea, cei care au obtinut deja adeverinta de la OJZ o pot folosi la PNA 2017,iar cei care nu au obtinut inca va trebui sa obtina intai CODUL STUPINEI si apoi adeverinta(dupa prevederile noului Ordin)...


oroles

Am citit si eu ordinul si mi se pare corect. De data aceasta nu mai da posibilitatea baietilor destepti sa faca rost de bani de pe urma legii. Inainte asociatiile iti vindeau placuta cu 2.50 ron iar pe internet embasata din aluminiu era 1.5 ron.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

viorel55

   Ce a fost...s-a dus !
   Sa privim acum spre viitor...
   Conform noului ordin trebuie sa  aplicam pe cutiile de stupi ,prin PIROGRAVARE sau cu VOPSEA ,noul cod al stupinei.
  Literele si cifrele trebuie sa aiba dimensiunile :
            -latime =1 cm.
            - inaltime  = 3 cm.
Deci  noul cod se va aplica pe un plan cu dimensiunile de  3 X 7 cm. (avem 2 litere,o liniuta si 4 cifre,in total 7 caractere a cate 1 cm.=7 cm). Ex.  PH-OOO5.
Cam micut acest plan.
Cel mai usor este sa se confectioneze un sablon prin care sa se aplice vopseaua cu un burete.
Ca loc de aplicare cred ca cel mai durabil ar fi pe tabla capacului(pentru ca pe lemnul cutiei se scorojeste in 2-3 ani si trebuie aplicat din nou.
   Iar pe tabla capacului este cel mai vizibil...din avion,elicopter, satelit...

D006

 Daca faci pastoral nu merge pe capac , se sterge de la primul transport.