Europa care moare

Creat de Alutus, August 27, 2015, 12:25:58 PM

« precedentul - următorul »

Alutus


Apreciez intentia de mediere, dar...
Presupun ca  inainte de a-ti asuma rolul de mediator ai citit cu atentie urmatoarea afirmatie:
CitatIohanis a acumulat pe perioada cat a fost primar niste bunuri care depasesc mult de tot veniturile lui. (cateva din ele demonstrate in instanta ca sunt obtinute fraudulos
Adica el deja a facut dovada in orasul lui ca este pus pe furat.
Nu poti sa faci curatenie in orasul tau daca nu esti in stare sa faci randuiala in familia ta.
care daca nu este adevarata poate fi tratata chiar  penal . Sau, s-ar putea ca emitentul acestei acuze sa cunoasca mediul sibian foarte bine. Daca cineva in Romania va face dovada acestei situatii, eu voi cere scuze tuturor celor pe care i-am deranjat cu ceva, inclusiv lui mos Chirtoaca, ma voi retrage de pe forum  ma voi calugari si ma voi izola la manastirea Dintr-un lemn.
Pana atunci regret formularea care a produs atata indignare si reformulez astfel: Mentionatii acuzatori ,, adunatii din vale", bine cunoscatori ai viciilor domnului presedinte Iohanis si ai sotiei sale, se comporta precum niste ţaţe, ţoape, codoase sau, mahalagioaice de la bariera , cu deprinderi dobandite si consolidate in ani indelungati pe funcţia de    ... ajutor de sluga .  Cu totul altceva!
Asa , doar ca informare pentru D-ta , te informez ca  orice insulta sau calomnie adresata celui care ma reprezinta, respective D-l presedinte al Romaniei, o consider ca fiind o insulta  personala adresata mie..
In alta ordine de idei va sugerez sa ne intoarcem la subiect, care este foarte grav si sa incercam sa intelegem cine i-a finantat pe acesti asa zisi refugiati, cine i-a trimis pe toti odata, ca albinele la feromon  (sic! mos Ciosvarta) , de ce tace Merkel, , de ce tace Holande, cine rade in barba.

Sa nu uiti Darie!

ciucur

Daca la mine va referiti, nu am dorit a fi mediator.
Mi s-a parut insa tratament necolegial. Si mie imi plac glumele, uneori ironia are rostul ei, dar ce e prea mult strica.
Cred ca se poate discuta si altfel.
Cele bune.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Kiwi Bee

Sa nu ziceti ca vecinii de peste Tisa nu au simtul umorului.    =)) =)) =))

"Dormi in locuinta ta linistit si te trezesti vazind ca ati sar gardul si ati fortez geamul. Dupa aceea intru la tine in locuinta si ma asez in mujlocul sufrageriei.

Te linistesc, precum nu-ti doresc nimic rau doar ma grabesc la vecinul tau bogat, numai ca nu se poate intra acolo chiar asa de usor din cauza alarmei. Tu ami faci un sandvici pt ca mam plins precum nu am mincat de zile intregi si sint destul de epuizat.

Arunc sandviciul la gunoi spunind ca este ca cacatul si urlind ati aduc la cunostinta precum, imediat, sami faci alta mincare si mai multa ca de nu ma voi duce in antreu si voi da foc la totul.

Ati aduc la cunostinta, din nou, precum nu doresc sa ramin aici pentru ca TU esti pirlit si ma cac pe tine, ami esti doar o trambulina, dar aceasta din urma sa ami fi foarte buna.

Intre timp ati "murdaresc" de citeva ori, bine de tot, pe covorul din sufragerie.

Apoi vine al treilea vecin care zice ca parerea lui este precum vecinul bogat near primi fara probleme doar ca TU nu ne lasi. Asa ca din nou incep sati urlu si ati ordon precum, imediat, sa incepi demolarea zidului pentru ca eu VREAU sa ma duc acolo.

Nu cer, nu ma tirguiesc, ci ORDON si VREAU.

Tu incerci sa gasesti solutie: nu poti sa demolezi zidul doar asa fara nici o vorba, si nici asa nu este bine ca eu sa urlu si sa sparg la tine prin casa.

Intre timp iarasi "murdaresc" si fac un pic de scandal pentru serviciul primit. Ati jignesc membrii familiei si chiar si pe tine pentru ca va comportati cu mine ca niste excroci mizerabili.

Si vecinul se trezeste de la galagie si zice precum, daca voi putea trece atunci ma primeste, dupa care te suna pe tine sati spuna ca demolarea zidului si escalarea balconului sint excluse deoarece sint interzise prin lege, ceea ce trebuie respectat.

Tu iarasi stai, sa vezi ce ar trebui sa faci. Copiii ati tremura de frica iar tu teai saturat de toata treaba asta.

Intre timp administratorul blocului, care ar trebui sa trateze tot cazul, fura ghivecele cu flori de pe balcoane pentru ca momentan toata lumea asi indreapta atentia asupra locuintei tale(asa ca nici cu disparitia cheltuielilor de administrare de data trecuta nu se ocupa nimeni).

Aceasta este clipa, cind ajungi acolo, ca toata lumea sati dispara din locuinta unde doreste doar sa plece de acolo.

Astepti dimineata, cind vei putea incepe curatenia si din nou va fi liniste la tine in casa.

Intre timp administratorul deja este la vecin, ca sa dezbata cu al treilea vecin, precum nu am nimic de cautat la ei asa ca voi fi reintors la tine in locuinta... "

maximotgv


pharaonu75

Ati uitat sa precizati ca pana la urma, dupa dezbateri aprinse intre administrator, vecinul bogat, vecinul gazda temporara, al treilea vecin, sectorist, preot de cartier, etc, vei ajunge sa fii "distribuit" in magazia femeii de serviciu, deoarece si ea trebuie sa preia din aceasta responsabilitate. :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Esti tare Pharaoane. 

ash hali salam da'nam  ^:)^

Kiwi Bee

Cineva din Ungaria a gasit solutie pt situatia creata de catre frefugiatii Sirieni.......

..........sa trimita harti in Siria.   :rotfl:

bismark

   Daragie tavarasci, inca nu va-ti prins ca migratia face parte dintr-un plan de sclavagism modern prin care marile puteri sub masca democratizrii face ca popoarele sa fie pur si simplu desfiintate iar populatia sa devina robotii lor pe bani putini?,iar crema inteligentei din aceste tari sa fie exploatata la cotele cele mai inalte prin salarii bine platite fara efort de educatie?,deci noi facem eforturi in educare si tarile din vest ii folosesc in dezvoltare si binele lor iar noi platim scolarizarea.Am inceput intr-un anumit fel deoarece exista o intelegere intre rusi, americani si vest europeni care livreaza la greu armament beligerantilor,recte Ucraina,Siria etc.Amestecare popoarelor va da posibilitatea treroristilor sa se infiltreze in interior,astfel obiectivul marilor puteri va fi, atacul in tarilor NATO impotriva gruparilor teroriste tot mai active si amplasarea de armament pe teritoriile tuturor statelor,dupa cum vedem ca a si inceput.Si va veni momentul in care avind tot ce trebuie pe teritoriul tau sa-ti comande ce sa faci si sa muncesti pentru ei,adio popor roman,adio drepturi si independeta. ))/,sa dea Domnul sa nu am dreptate si poate se va trezi acest popor din adormire.Cu respect pentru cei care vor face ceva pentru a ne trezi la realitate. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cristel

Pentru ca Europa nu a marsat pe varianta "antirusa" iar Germania a tinut cu ursul (ca intotdeauna, la inceput au fost frati, vezi inclusiv pactul Ribbentrop Molotov din 1939) s-a nascocit acest stat transnational, "Califat" ce provoaca spaima prin masurile drastice pe care le ia - crime, demolari de monumente, crime impotriva celor de alta religie. Odata cu spaima, apar si valuri de migranti. Printre ei este usor sa introduci "cozile de topor" ale isis... In curand, in Europa vom avea cea mai mare "insecuritate" posibila. Daca Imperiul Roman a cazut sub asediul migratorilor, in curand vom asista si la caderea Europei... Cine castiga? Cel care sta deoparte si trage sforile! Pana atunci mai avem timp de o  :coffee: calda. Poate chiar mai multe. Timpul le va dovedi pe toate. Avem certitudinea ca peste cateva sute de milioane de ani, soarele nostru va deveni o stea gigant, marindu-si volumul, iar Terra, asa cum o stim astazi, va fi doar un vis intr-un noian de pulbere de stele... CARPE DIEM!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Până atunci vom avea capacitatea de a pleca spre planetele altor stele sau a înlocui soarele nostru muribund cu alt soare. Daca nu vom reuși asta am trăit egoist, doar pt. noi, degeaba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kov iulian


dan sebastian

Noi avem o șansă. Suntem prea sărăci să fim colonizați.
În rest sunt de acord ca are dreptate ală cu ne ducem ... .
Eu sunt contra colonizării islamice pt ca ei propovaduiesc războiul. Îi respect ca se arunca în aer, dar de ce nu o fac împreună în țară lor. Ar ajunge la ALAH sau Dumnezeu mai repede. Păcat ca nu respectă viata!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kov iulian

Citat din: dan sebastian din Septembrie 10, 2015, 07:33:29 PM
Eu sunt contra colonizării islamice pt ca ei propovaduiesc războiul. Îi respect ca se arunca în aer, dar de ce nu o fac împreună în țară lor. Ar ajunge la ALAH sau Dumnezeu mai repede. Păcat ca nu respectă viata!

Metoda lor de  islamizare/indoctrinare cu forta oare are legatura cu asta?
CitatLa 40 de ani, Mahomed are o revelație descrisă în felul următor: pe când dormea în peștera în care își petrecea recluziunea lui anuală, îngerul Gabriel a venit la el, ținând o carte deschisă în mâini și i-a poruncit "Rostește acestea!". Cum Mahomed refuza să citească din carte, Îngerul i-a apăsat "cartea pe nări și pe buze", aproape sufocându-l. Când, a patra oară îngerul i-a spus: "Rostește!", Mahomed l-a întrebat "Ce trebuie să rostesc?". Îngerul i-a răspuns atunci: "Rostește (adică: predică!) în numele Domnului care te-a făcut!

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mahomed

Kov iulian

#43
Aseara am urmarit un documentar pe TVR despre Islam si m-au pus pe ganduri unele lucruri.

Cand pleaca peste hotare Romanasi nostri fie ca sunt ortodoxi sau neoprotestanti si dau de greutati, probleme  cauta sprjin in religie se lasa indoctrinati, urmaresc materiale video religioase, participa la servicii de cult mai des etc.

Ma gandesc ca la fel sunt si musulmanii.
Daca in tara lor nu prea aveau ei tragere de inima fata de religie si erau religiosi mai mult de ochi lumii ajuns pe un teritoriu strain confruntanduse cu greutati cauta sprijin in religie.

Problema e ca religia lor a fost deturnata de niste oameni insetati de sange.
(Si religia crestinilor a fost deturnata de niste oameni insetati de averi si putere )
In programele lor religioase transmise prin satelit se vorbeste fara sa se fereasca ca, crestinii trebuiesc ucisi.
Sunt invatati ca, crestinii niste animale cu care poti face orice.

marian sima

Care crestini?
Care islamisti?
La baza ambele religii propavaduiesc pacea.

Numai ca,crestinii europeni atunci cand papalitatea a fost in floare a lasat deoparte pacea si au napustit peste arabi sa-i crestineze cu sabia ,atunci arabi erau mult mai intelepti decat arabi de astazi,pesemne ca in urma navaliri cruciatilor peste ei i-au curcit,asa ca roata se invarte si uite ca acum navalesc ei peste Europeni,totul este o masinatie a unora de pe continentul American,nu degeaba o spionau pe Merkel,daca se dorea statul islamic era desfiintat si distrus de mult.

Trebuie insa sa moara niste nevinovati si atunci monstrul adormit european (extremismul) va face ravagii in alti nevinovati.
Europa nu va muri insa de aici se va isca mai mult ca sigur probleme de tot felul inclusiv economice.