Avem pe aici apicultori alergici?

Creat de bionut, Aprilie 11, 2015, 11:25:47 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Tablete?   te  referi  la  CLERATINE?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

romikele


dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Cubby

Citat din: dany 1 din Aprilie 14, 2015, 02:17:07 PM
Tablete?   te  referi  la  CLERATINE?
Da, tablete sau pastile sau cum le mai zice, de Claritine.

Mircea77

Eu am avut o problema oarecum similara si am apelat la un medic alergolog (dar si apiterapeut).
Ideea este urmatoarea: Claritine-ul este "pistol cu apa".
Cea mai buna recomandare, in cazul instalarii unei reactii alergice, este injectarea subcutanata cu adrenalina.
Reteta poate fi eliberata de un medic alergolog (bine ar fi ca inainte sa fie facute oarece analize mai ales pentru Ige specific pentru venin).

bionut

Ma gandesc si eu sa imi fac analizele sa stiu o treaba. Am vrut s-o fac de anul trecut, dar pana sa apuc m-a intepat o albina in gat si nu am avut nimic, si nu am mai facut testul.
Daca imi puteti recomanda un alergolog in Bucuresti astept mesaj de la dumnevoastra. Apropo, cum ati rezolvat problema, ati mai avut episoade de alergie?

pistol28

'm-a intepat o albina in gat si nu am avut nimic '

şi ce credeţi că va face ALERGLOGUL în plus faţă de   :bzz:

atâta timp cât nu va manâncă pielea, nu vă taie respiraţia şi inima merge cu viteză normală nu este superturată, ce vă mai trebuie ?

Sau vă pare rău că nu sunteţi alergic?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bionut

Cititi prima postare din aceasta discutie si o sa va lamuriti  :D

Mircea77

Deocamdata nu am mai avut surprize pentru ca mi-am cumparat un combinezon super-tare prin care nu mi-au mai dat de furca. Am inceput relativ recent o terapie de imunizare (injectii subcutanate cu venin diluat). Pot sa va recomand (in privat) doctorita cu care ma tratez eu insa va trebui sa mai aveti un pic de rabdare deoarece pleaca in concediu incepand cu 01.05.2015. Pana ar face investigatiile si apoi tratamentul, n-ar fi timpul fizic necesar (fara intreruperi).

bionut

Eu am o bluza cu masca si pantaloni separat. Problema e ca poate sa ma intepe cand trec prin curte (unde sunt stupii), cum s-a intamplat ultima oara.
Dupa ce se intoarce din concediu imi puteti da detalii despre tratament. Ma intereseaza si cat costa, avand in vedere ca dureaza destul de mult.

francisc

Citat
Astazi am mai bifat un lucru pe "lista" mea. Am fost intepat in crestetul capului de o albina si am ajuns la urgente. Am mai fost intepat in trecut, de cele mai multe ori in maini si picioare, dar o data si in gat, fara nici o alergie, doar umflaturi locale. Astazi nu a mai fost asa, dupa ce m-a intepat a durat cam un minut pana mi-a scos sotia acul, apoi am intrat in casa ca terminasem treaba.Dupa vreo 15 minute a inceput sa ma manance pielea intai pe la subrat, mai apoi pe gat si fata, picoare, cam tot corpul. Am luat un Aerius cand mi-am dat seama ca e ceva in neregula. Dupa alte cateva minute am inceput sa respir greu, ca si cum as fi avut o greutate pe piept, si sa simt un nod in gat. Aici am chemat o ambulanta care a venit in 30 minute si mi-a facut o perfuzie cu un antihistaminic (100 unitati) si la spital inca 200 de unitati si o pastila care nu am retinut ce a fost.
Am fost si eu intepat in crestetul capului si am avut aceleasi simtome ,dar mi-a trecut foarte repede dupa un dus rece. Nu am mai avut probleme de acest gen ,nici inainte ,nici dupa aceasta intamplare, a fost singura data cand am facut alergie.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

bionut

Interesant. Eu am fost la spital, nu stiu daca mi-ar fi trecut sau nu de la sine... vom vedea data viitoare.

RazvanTi

Citat din: dany 1 din Aprilie 14, 2015, 02:54:15 PM
Citat din: romikele din Aprilie 14, 2015, 02:38:44 PM
Ba, pardon... CLARITINE  :wink2:

MULTUMESC! BATRANESTEA  IMI  JOACA FESTE :nod:
Ba pardon! eu zic ca deshtele pe tastatura iti joaca feste  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

kosta

#29
http://stiristiri.com/local/mehedinti-un-barbat-a-fost-preluat-de-elicopterul-smurd-dupa-ce-a-fost-muscat-de-albine-51460,ce vrajeala lau muscat mai multe albine,astia scriu numai tampenii,este vorba de politaiul din sat care este alergic la intepaturile de albine,(are si el albine),ieri la intepat la tampla o albina si si -a pierdut cunostiinta cateva minute bune,pt el a fost chemat un elicopter smurd care a venit in 10 minute,iar anu trecut cand a murit mama au trimis o ambulanta care a venit dupa o ora,asta este ROMANIA..............