Intrebare

Creat de miere dulce, Februarie 05, 2014, 01:17:13 PM

« precedentul - următorul »

miere dulce

Buna ziua,am si eu o rugaminte la dvs......va rog frumos ,pentru cei care stiu ,nu imi spuneti si mie reteta pentru rachiu din miere ?A-si vrea sa fac si eu sa vad cum este .... :wink2:  -va multumesc

romikele

Apa = 40 kg
Grau = 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine

Amestecul se lasa la fermentat pana cand nu mai apar degajari de CO2 (cand zeama nu mai are pic de dulceata in ea la degustat).

Din aceasta reteta rezulta 8 litri de rachiu la 40 grade.
Daca se vrea mai tare, se mai fierbe odata si rezulta o tarie  cam de 70 grade. De preferat insa doar o singura fierbere...

romikele

O alta reteta:  Tuica de prune cu miere si menta
------------------------------------------------------------
Poti inchina cu prietenii, de Craciun, un pahar de tuica de prune cu miere si menta. Uite ce simplu se face!

Ingrediente
2 l tuica de prune
12 fire de menta proaspata
200 ml de miere de albine

Mod de preparare:
Spala menta in mai multe ape si o pune-o la scurs.
Baga intr-o sticla menta dupa ce s-a scurs si toarna peste ea mierea de albine si peste acestea toarna tuica. Inchide sticla cu capac si amesteca.
Acum trebuie sa ai rabdare si sa lasi sticla in camara, vreo doua saptamani, timp in care mai scutur-o, pentru ca mierea sa se topeasca in tuica.
Muta apoi continutul in alta sticla si scoate-o ca pe un as din maneca, de Craciun. Pentru pofta de mancare.

miere dulce


miere dulce

Cubulet de drojdie la 25 grame?


Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Februarie 05, 2014, 01:34:21 PM
Apa = 40 kg
Grau = 2 kg
Un cubulet de drojdie
10 kg miere de albine

Amestecul se lasa la fermentat pana cand nu mai apar degajari de CO2 (cand zeama nu mai are pic de dulceata in ea la degustat).

Din aceasta reteta rezulta 8 litri de rachiu la 40 grade.
Daca se vrea mai tare, se mai fierbe odata si rezulta o tarie  cam de 70 grade. De preferat insa doar o singura fierbere...

Domnul meu, toată stima! Mai tânărul nostru coleg de forum are nevoie de mai multe informaţii – aşa cred eu – aşa că m-am hotărât să intervin, la albine mă pricep – nu mă pricep, dar la ţuică da, zic eu, nu la băut, ci la făcut.
Una la mână – v-am citit multe din comentarii, sunteţi un om practic, de sinteză, spre deosebire de mine care sunt un analist, cercetător – adică dubitativ – şi, pe cale de consecinţă – cum spun avocaţii – pun la îndoială tot şi accept doar ceea ce pot să reproduc, în condiţiile date de ce cel care propune ceva.
Că veni vorba de ţuică, am bre ceva cunoştinţe în domeniu, nu ca la albine, unde după o viaţă mă consider un neofit. Când am citit topicul, mă şi gândeam, cum să strici bunăciunea de miere pe ţuică? Reţeta pe care aţi propus-o e corectă, datele despre fermentaţie nu sunt suficiente, asta e părerea mea, pentru un începător.
Dar hai să fac un calcul. 10 kg de miere, să presupunem că e de... scaiete, în zona dumneavoastră sunt destui, fac 140 de lei, la grămadă, ori 10 kile sunt cu amănuntul. În aceeaşi zonă, Râmnicu Sărat, 8 litri de ţuică – cu înlocuitori – fac 96 de lei. Despre ce vorbim? Unde e preţul muncii, unde e preţul combustibilului folosit pentru distilare şi aşa mai departe?
În altă ordine de idei, cine vrea să cumpere ţaic, chiar dacă e la pacheţele de 50 de grame – eu pun la fermentarea  prunelor  grase un astfel de pacheţel la 200 de litri de borhod – îl poate tăia în patru, la cantităţile pe care le-aţi propus. Despre cum se pune grâul, de ce temperaturi e nevoie pentru fermentaţie, care sunt deosebirile dintre fermentaţiile alcoolice aerobe şi anaerobe... mai vorbim!
Să auzim de bine!
PS Că mi-adusei aminte. Îi propun tânărului nostru coleg să cumpere un ţaic de calitate, la un preţ bun, pe care eu l-am folosit: http://www.carrefour-online.ro/carne_mezeluri_si_lactate/lactate_si_oua/oua/drojdie_proaspata_25g_budafok
Ungurii nu dau rasol.
PS2 Dacă vreţi să-mi ziceţi pe nume, spuneţi-mi Pălămidă.  :thanks:
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cristian bh

Citat din: Din lanul de fasole din Februarie 05, 2014, 07:59:12 PM


Domnul meu, toată stima! Mai tânărul nostru coleg de forum are nevoie de mai multe informaţii – aşa cred eu – aşa că m-am hotărât să intervin, la albine mă pricep – nu mă pricep, dar la ţuică da, zic eu, nu la băut, ci la făcut.
Una la mână – v-am citit multe din comentarii, sunteţi un om practic, de sinteză, spre deosebire de mine care sunt un analist, cercetător – adică dubitativ – şi, pe cale de consecinţă – cum spun avocaţii – pun la îndoială tot şi accept doar ceea ce pot să reproduc, în condiţiile date de ce cel care propune ceva.
Că veni vorba de ţuică, am bre ceva cunoştinţe în domeniu, nu ca la albine, unde după o viaţă mă consider un neofit.
În altă ordine de idei, cine vrea să cumpere ţaic, chiar dacă e la pacheţele de 50 de grame – eu pun la fermentarea  prunelor  grase un astfel de pacheţel la 200 de litri de borhod – îl poate tăia în patru, la cantităţile pe care le-aţi propus.

Reteta de tuica de prune ,sau palinca daca vreti..............................55 grade  bihoreana
1.PRUNE.        nestropite ,  din pruni iesiti din os de pruna.  :)
:hi: :hi: :hi:

Din lanul de fasole

Citat din: cristian bh din Februarie 07, 2014, 12:00:33 AM

Reteta de tuica de prune ,sau palinca daca vreti..............................55 grade  bihoreana
1.PRUNE.        nestropite ,  din pruni iesiti din os de pruna.  :)
:hi: :hi: :hi:

Stimate domn,  :thanks:
Ştiţi să jucaţi ,,cruce"?
Eu am învăţat pe drumul dintre Aleşd şi Oradea... auuu... ce mulţi ani au trecut de atunci, pe vremea aia am gustat şi eu din ţuica bihoreană, nu de prune, de pere, cred că tot 55 de grade avea – dar ce aromă! – Bulinschi, Dumnezeu să-l odihnească în pace, era Director general, făcea parte din echipa adversă, eu făceam echipă cu Directorul comercial, un tinerel, acum cred că are în jur de 60 de ani, dar acesta îmi oferea, la plecare spre Oradea, un păhărel, 50 de ml, nu mai mult. Cum nu eram obişnuit cu tăriile, domnul meu, nu vă mint, făceam nişte eforturi extraordinare, mă treceau toate năduşelile, pentru ca să  să joc bine. Dar vă asigur, câştigam de fiecare dată!
Fac ţuică de prune pentru că nu am de ce să cheltuiesc în plus cu adaosuri, m-ar costa prea mult, iar ţuica e în zona asta valută, ca pe vreme lui nea Caisă, nimeni nu-ţi vine să-ţi facă o treabă, oricât l-ai plăti, dacă nu-i dai o ţuică bună, dar nu cu cinzeaca.  :hi: :hi: :hi:   
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cristian bh

Citat din: Din lanul de fasole din Februarie 07, 2014, 07:19:16 PM
Citat din: cristian bh din Februarie 07, 2014, 12:00:33 AM

Reteta de tuica de prune ,sau palinca daca vreti..............................55 grade  bihoreana
1.PRUNE.        nestropite ,  din pruni iesiti din os de pruna.  :)
:hi: :hi: :hi:

Stimate domn,  :thanks:
Ştiţi să jucaţi ,,cruce"?
Eu am învăţat pe drumul dintre Aleşd şi Oradea... auuu... ce mulţi ani au trecut de atunci, pe vremea aia am gustat şi eu din ţuica bihoreană, nu de prune, de pere, cred că tot 55 de grade avea – dar ce aromă! – Bulinschi, Dumnezeu să-l odihnească în pace, era Director general, făcea parte din echipa adversă, eu făceam echipă cu Directorul comercial, un tinerel, acum cred că are în jur de 60 de ani, dar acesta îmi oferea, la plecare spre Oradea, un păhărel, 50 de ml, nu mai mult. Cum nu eram obişnuit cu tăriile, domnul meu, nu vă mint, făceam nişte eforturi extraordinare, mă treceau toate năduşelile, pentru ca să  să joc bine. Dar vă asigur, câştigam de fiecare dată!
Fac ţuică de prune pentru că nu am de ce să cheltuiesc în plus cu adaosuri, m-ar costa prea mult, iar ţuica e în zona asta valută, ca pe vreme lui nea Caisă, nimeni nu-ţi vine să-ţi facă o treabă, oricât l-ai plăti, dacă nu-i dai o ţuică bună, dar nu cu cinzeaca.  :hi: :hi: :hi:   

Hai sa vad daca n-ati uitat,
Ca sa faci 4 cat trebe sa strigi?     ,asta in conditiile sa duci toate mainili
II SPORT NATIONAL AICEA , la birt is meciuri aprige,zilnic,seara. :)multa sanatate si-mi pare un pic rau ca v-am luat oleaca tare cu adezivii.
ps.  paradoxul ii ca eu n-am baut niciodata palinca,de facut am facut , ..........da pt altii :yahoo_cry:
da tare fac cu ochiul la vinu sela moldovinesc :rotfl: :hi: :hi:

Din lanul de fasole

Citat din: cristian bh din Februarie 07, 2014, 09:02:08 PM

Hai sa vad daca n-ati uitat,
Ca sa faci 4 cat trebe sa strigi?     ,asta in conditiile sa duci toate mainili
II SPORT NATIONAL AICEA , la birt is meciuri aprige,zilnic,seara. :)multa sanatate si-mi pare un pic rau ca v-am luat oleaca tare cu adezivii.
ps.  paradoxul ii ca eu n-am baut niciodata palinca,de facut am facut , ..........da pt altii :yahoo_cry:
da tare fac cu ochiul la vinu sela moldovinesc :rotfl: :hi: :hi:

No, bighne, fuche-le-ar cânii de cărţi, dar cine le-or mai ţâne minghte, că n-or fi fost ca astea, ale noastre, cu regi şi dame, nii, că erau cu altceva, nu mă forţa să-ţi zâc cum erau... că mă pui deja în copârşeu. :rotfl:

C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

jenica67

          Da cat facea trenul de la Alesd la Oradea, de aveati timp sa beti si sa si jucuti. Ca noi jucam pe Timisoara-Resita unde facea trebul 3 ore, dar nu beam. Oricum era tare palinca aia de pere, de ai uitat regulile jocului, care a fost jucat cu patima. Cartile fac 120 pct, deci pentru 4 maini, iti trebuie cel putin un pol.  :hi:
         Apropo palinca aia de pere, e si mai buna, daca este si para in sticla.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Kov iulian

#12

yulian

Citat din: jenica67 din Februarie 07, 2014, 11:23:24 PM
Apropo palinca aia de pere, e si mai buna, daca este si para in sticla.
Nu pot sa cred...  :bravo:

cristian bh

Citat din: yulian din Februarie 08, 2014, 12:36:39 AM
Citat din: jenica67 din Februarie 07, 2014, 11:23:24 PM
Apropo palinca aia de pere, e si mai buna, daca este si para in sticla.
Nu pot sa cred...  :bravo:
Secretul ii bine pastrat, :)
                                           da noi aici il stim. :hi: