incursiune in penibil?

Creat de antiopa din ardeal, Septembrie 16, 2013, 09:44:16 AM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 17, 2013, 10:11:43 AM
  In ziua in care vei demonstra ca macar o singura albina este in proprietatea ta atunci vei primi si subventie pe colonia de albine.

Noi, cam degeaba discutam aici..:( ..nu hotarim noi nik.





bio

Citat din: bio din Septembrie 16, 2013, 10:54:13 PM
.....

Tipic romanesc...sa se dea activitate armatelor de bugetari care doar plimba hirtii, in ultimii ani sau introdus tot felul de autorizatii, crotalii si tot felul de alte si alte hirtii.

Imi aduc aminte de o alta institutie care era pe desfiintare ca nu aveau ce numara si ... si-au gasit de lucru . S-au pus pe numarat oalele, pardon stupii apicultorilor si a aparut crotalierea - alta belea pe capul apicultorilor spun eu.

Ce era ANRZ-ul inainte de a incepe crotalierea stupilor..??..

... ANARZ-ul nu i-am lasat sa moara nu ne vor lasa sa traim.






antiopa din ardeal

  Pana la urma este legatura intre APIA si autorizatia sanitara de functionare. N-am vazut nimic pe la capitolul ,,bani pentru apicultori" ,poate acolo ar trebui sa scriu dar cred ca merge si aici ca sa pot recunoaste ca eu eram cel neinformat la inceputul acestui subiect.
Se subventioneaza motorina si pentru apicultori. Subventia este de 1 leu/litru de motorina si de 18 l de motorina/familia de albine. Aceasta este cantitatea maxima in baza careia se face cerere la APIA urmand sa fie aprobata o cantitate pana la acest nivel.
Cererile se fac pe un an agricol (trim 4 2013- trim 3 2014) si termenul limita de depunere este 13 decembrie 2013 pentru trim 4  2013  si sfarsitul lunii decembrie pentru trim 1, 2 si 3 2014.
Se completeaza cate 2 formulare anexe pentru cele 2 perioade din anul agricol si se depun la APIA insotite de urmatoarele documente:
-copie CI
-copie autorizatie sanitara de functionare
-copie CUI
Suma nu este grozav de mare dar e ceva, nu inteleg de ce apicultorii nu se prea inghesuie.

PricopArthur

Citat din: dragos2006 din Septembrie 17, 2013, 10:11:43 AM
  In ziua in care vei demonstra ca macar o singura albina este in proprietatea ta atunci vei primi si subventie pe colonia de albine.
Dragos, din ce spui, inseamna ca daca in vecinatatea  stupinei  tale cineva face niste capcane  de albine  nu  e nici o problema? 
Miere multă şi inimă curată!

Aurel

#19
Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 10, 2013, 01:07:43 PM
  Pana la urma este legatura intre APIA si autorizatia sanitara de functionare. N-am vazut nimic pe la capitolul ,,bani pentru apicultori" ,poate acolo ar trebui sa scriu dar cred ca merge si aici ca sa pot recunoaste ca eu eram cel neinformat la inceputul acestui subiect.
Se subventioneaza motorina si pentru apicultori. Subventia este de 1 leu/litru de motorina si de 18 l de motorina/familia de albine. Aceasta este cantitatea maxima in baza careia se face cerere la APIA urmand sa fie aprobata o cantitate pana la acest nivel.
Cererile se fac pe un an agricol (trim 4 2013- trim 3 2014) si termenul limita de depunere este 13 decembrie 2013 pentru trim 4  2013  si sfarsitul lunii decembrie pentru trim 1, 2 si 3 2014.
Se completeaza cate 2 formulare anexe pentru cele 2 perioade din anul agricol si se depun la APIA insotite de urmatoarele documente:
-copie CI
-copie autorizatie sanitara de functionare
-copie CUI
Suma nu este grozav de mare dar e ceva, nu inteleg de ce apicultorii nu se prea inghesuie.
Pentru ca marea majoritate nu stiu. Cine sa-i informeze?Daca ar face parte din asocitii care cu adevarat sa le reprezinte interesele ....,poate ar fi mai informati.Din pacate cele mai importante informatii pe care le primesc se refera strict la cotizatie , bani pentru numere de inmatriculare. panouri si atat.
   P.s. Am avut in vedere o asociatie pe care o stiti multi de ani de zile, nu cele care cu adevarat isi fac treaba.

cristian87

pe mine m-a sunat personal presedintele de la aca sibiu sa imi spuna de subventia pe motorina
si sunt convins ca asa afacut cu toti apicultorii care au pfa-uri si pot obtine subventia
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Aurel

   Felicitari pentru acel presedinte .E ruda cu tine?

amazon66

Un apicultor ieșean i-a scris președintelui Băsescu: "Vă solicit să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a Legii Apiculturii"
Sebastian Tătaru este un apicultor din județul Iași care, la fel ca mulți alții din branșa sa, este nemulțumit de forma în care, pe 10 decembrie, Camera Deputaților a adoptat Legea apiculturii. Ieșeanul a decis să nu se resemneze, așa că i-a scris președintelui Traian Băsescu, solicitându-i să nu promulge legea, ci să o trimită înapoi la Parlament, pentru reexaminare.

Apicultorul i-a transmis președintelui Băsescu și o motivare a cererii sale. Prin textul legii, la art. 2, scrie: activitatea în apicultură poate fi practicată de orice persoană fizică sau juridică ale cărei familii de albine sunt înscrise în Registrul agricol, înregistrate/autorizate la Direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, deţine carnetul de stupină, şi are familiile de albine identificate în sistemul unitar de identificare a stupinelor şi stupilor" si art. 5 lit ţ) "carnet de stupină – document elaborat de forma asociativă şi aprobat de Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, care conţine informaţii cu privire la mişcarea efectivului, starea de sănătate şi întreţinere a fiecărei familii de albine, tratamentele efectuate, deplasările în pastoral, precum şi alte operaţiuni din domeniul apicol".

"Acest articol încalcă un drept fundamental garantat de Constituția României, și anume: dreptul la liberă asociere. Prin exprimarea de la art. 2 si art. 5 lit.ţ din "Legea Apiculturii" se îngrădește dreptul la libera asociere prin faptul că persoana fizică sau juridică care practică sau va practica activitatea de apicultură este obligată, împotriva voinței sale și a prevederilor Constituției României, de a se asocia", explică Sebastian Tătaru.

Ca suport în favoarea celor susținute de ieșean, el amintește adresa transmisă Camerei Deputaților de Asociația Crescătorilor de Albine din România care explică, de asemenea, de ce proiectul legislativ de la acea vreme încalcă drepturi constituționale.
ASTEPTAM parerile d-stra

A făcut publică scrisoarea

"Domnule Președinte Traian Băsescu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi garantate de Constituția României, vă solicit ca, în conformitate cu atribuțiile Președintelui României, să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a "Legii Apiculturii". Apelez la această formulă întrucat eu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi, nu am posibilitatea legală de a participa la îndreptarea acestor erori care afectează mii, zeci de mii de oameni, decât adresandu-mă Dumneavoastră sau Avocatului Poporului (care ar putea ataca legea la Curtea Constituțioanlă, dar în care nu am încredere!). Îmi rezerv dreptul, tot conform Constituției României unde libertatea de expresie este garantată, să aduc la cunoștința publică acestă scrisoare", își încheie Sebastian Tătaru scrisoarea transmisă Președinției României, dar și redacției Agrointel.

Credeți că sunt șanse ca președintele Traian Băsescu să asculte apelul crescătorilor de albine și să trimită Legea Apiculturii înapoi la Parlamanet pentru reexaminare?

mape 48-petru manea

Felicit pe Sebastian Tataru pentru initiativa
Acel articol din lege este aiurea ---cum sa-mi dea o asociatie un carnet de stupina daca eu sunt persoana fizica ---deci ma obliga sa ma fac membru si numerotarea unica se leaga tot cu o asociatie

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Aurel

   Inseamna ca e un om cu mintea la el.Felicitari!

antiopa din ardeal

 Si totusi e ciudat. Am fost la apia sa luam formulare pentru subventie 4 apicultori dintre care doar unul (subsemnatul) am facut cerere. Nu se poate spune ca ceilalti nu au fost informati. Au facut socoteli=calcule si au ajuns la concluzia ca pentru ei nu e rentabil. Probabil ca vor trebui completate o multime de ,,docomente" justificative si asta sperie. De la ,,radio sant" am auzit ca se prefera cumpararea motorinei la negru la un pret per litru mai mic cu 50 bani decat cel subventionat. Sa fie adevarat sau nu?

antiopa din ardeal

Citat din: amazon66 din Decembrie 16, 2013, 04:06:51 PM
Un apicultor ieșean i-a scris președintelui Băsescu: "Vă solicit să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a Legii Apiculturii"
Sebastian Tătaru este un apicultor din județul Iași care, la fel ca mulți alții din branșa sa, este nemulțumit de forma în care, pe 10 decembrie, Camera Deputaților a adoptat Legea apiculturii. Ieșeanul a decis să nu se resemneze, așa că i-a scris președintelui Traian Băsescu, solicitându-i să nu promulge legea, ci să o trimită înapoi la Parlament, pentru reexaminare.

............
A făcut publică scrisoarea

"Domnule Președinte Traian Băsescu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi garantate de Constituția României, vă solicit ca, în conformitate cu atribuțiile Președintelui României, să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a "Legii Apiculturii". Apelez la această formulă întrucat eu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi, nu am posibilitatea legală de a participa la îndreptarea acestor erori care afectează mii, zeci de mii de oameni, decât adresandu-mă Dumneavoastră sau Avocatului Poporului (care ar putea ataca legea la Curtea Constituțioanlă, dar în care nu am încredere!). Îmi rezerv dreptul, tot conform Constituției României unde libertatea de expresie este garantată, să aduc la cunoștința publică acestă scrisoare", își încheie Sebastian Tătaru scrisoarea transmisă Președinției României, dar și redacției Agrointel.

Credeți că sunt șanse ca președintele Traian Băsescu să asculte apelul crescătorilor de albine și să trimită Legea Apiculturii înapoi la Parlamanet pentru reexaminare?
Nu inteleg ce legatura are aceasta postare cu subiectul in discutie. Dar nu rezist sa nu-mi exprim parerea.
Sunt de acord ca a fost incalcat un drept fundamental. Nu stiu cui ar trebui sa ne adresam noi apicultorii, dar daca ar fi sa alegem intre avocatul poporului si basescu categoric as alege Avocatul Poporului. Basescu in primul rand nu mai e un presedinte legitim al nostru si apoi nu e si nu a fost niciodata calificat sa ne invete ceva mai mult decat ce inseamna prora si pupa, asta daca cumva mai tine minte.  :qp:

roi_ag

#28
Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 20, 2013, 11:33:15 PM
Citat din: amazon66 din Decembrie 16, 2013, 04:06:51 PM
Un apicultor ieșean i-a scris președintelui Băsescu: "Vă solicit să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a Legii Apiculturii"
Sebastian Tătaru este un apicultor din județul Iași care, la fel ca mulți alții din branșa sa, este nemulțumit de forma în care, pe 10 decembrie, Camera Deputaților a adoptat Legea apiculturii. Ieșeanul a decis să nu se resemneze, așa că i-a scris președintelui Traian Băsescu, solicitându-i să nu promulge legea, ci să o trimită înapoi la Parlament, pentru reexaminare.

............
A făcut publică scrisoarea

"Domnule Președinte Traian Băsescu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi garantate de Constituția României, vă solicit ca, în conformitate cu atribuțiile Președintelui României, să procedați la trimiterea către Parlament pentru reexaminare a "Legii Apiculturii". Apelez la această formulă întrucat eu, în calitate de cetățean al României, cu obligații și drepturi, nu am posibilitatea legală de a participa la îndreptarea acestor erori care afectează mii, zeci de mii de oameni, decât adresandu-mă Dumneavoastră sau Avocatului Poporului (care ar putea ataca legea la Curtea Constituțioanlă, dar în care nu am încredere!). Îmi rezerv dreptul, tot conform Constituției României unde libertatea de expresie este garantată, să aduc la cunoștința publică acestă scrisoare", își încheie Sebastian Tătaru scrisoarea transmisă Președinției României, dar și redacției Agrointel.

Credeți că sunt șanse ca președintele Traian Băsescu să asculte apelul crescătorilor de albine și să trimită Legea Apiculturii înapoi la Parlamanet pentru reexaminare?
Nu inteleg ce legatura are aceasta postare cu subiectul in discutie. Dar nu rezist sa nu-mi exprim parerea.
Sunt de acord ca a fost incalcat un drept fundamental. Nu stiu cui ar trebui sa ne adresam noi apicultorii, dar daca ar fi sa alegem intre avocatul poporului si basescu categoric as alege Avocatul Poporului. Basescu in primul rand nu mai e un presedinte legitim al nostru si apoi nu e si nu a fost niciodata calificat sa ne invete ceva mai mult decat ce inseamna prora si pupa, asta daca cumva mai tine minte.  :qp:
Ardelene  ,ti-ai luat-o in barba si cu legitimii  :nod: :nod: :nod: Esti exact pe invers !Pa-i avocatul
poporului nu este pus de ei , p-al lor ?

cipriene

Citat din: bio din Septembrie 17, 2013, 09:26:08 AM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 17, 2013, 09:01:19 AM
  Albinele la ANARZ sunt ... vax albina ! in fapt sunt o sarcina in plus pe bani putini.
  Nu poti compara albinele cu oile , vacile , porci , capre .
  Nea Bio ia intereseazate cam cat e subventia la o stana de reproductie .....

Nu ma intereseaza vaicarelile ANARZ-ului obisnuiti pe munca putina sa fie umpluti de bani.. ... mine ma intereseaza din punctul de vedere al apicultorului care este nevoit mereu si mereu sa umble sa scoata alte si alte hirtii.

Nu ma intereseaza cit ar fi subventia la o stina de reproductie.....ma intereseaza ca la mai toate speciile de animale se da subventia pe animal si la albine nu se da subventia cum ar fi normal datorita altor interese straine apicultorilor.

Impozitul s-a bagat la familiile de albine ...subventia de ce nu se da la familia de albine..?

..sunt multe aspecte care eu le vad altfel fata de alti colegi dupa Forum, pentru ca eu muncesc efectiv in apicultura si traiesc din apicultura

subventia in apicultura este PNA-ul, asa stiu eu, care este fix o mare labareala :finger:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)