Convietuire matca cu albina outoare?

Creat de edy_mh, Iulie 07, 2013, 04:28:33 PM

« precedentul - următorul »

edy_mh

Iata ce problema am intampinat azi la stupina:
Pe 15.06 am facut un roi cu 5 rame de albina, pe 16.06. am introdus in roi o matcuta neimperecheta pe care am dat-o prin miere cu gandul sa fie mai usor acceptata, in urma cu o saptamana verificand roiul am observat oua proaspete, bucurie mare ca sa imperecheat matcuta. Cautand matca sa o marchez am constatat cu surpriza ca aceasta nu exista, am verificat inca o data ramele cu oua - 2 la numar a cate 2 fete pe care era ouat aproximativ 10 cm - atunci am observat in multe celule cate 3-4 oua. Am tras concluzia ca s-a bezmeticit albina, fapt pentru care am scuturat tot roiul in fata stupului la aproximativ 10 m si am introdus o rama cu puiet si botci.
Azi cand am verificat roiul am avut surpriza sa constat ca am o matca tanara, dupa marime cred ca proaspat eclozionata, am gasit si botci roase, dar.... am gasit si oua de 1,2,3,4, zile si chiar larve de 1-3 zile. Albina era linistita, matca se plimba linistita pe rame. Puteti sa imi spuneti ce s-a intamplat acolo??
Mentionez ca am stimulat roiul din 2 in 2 zile cu sirop de zahar si protofil cate 100-150 ml pe care am observat ca ii tragea tot la a 4 zi, azi era gol hranitorul pus de joi.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

dorindafi

 :hi: edy
n-ar strica sa mai citeshti cateva pagini
raspunsul din partea mea:
1- asha zisul roi nu a fost roi ci familie
2- matca ai cautato dar n-ai vazuta= se maiintampla
3- ai gasit mai multe oua in celula = asta nu-nseamna ca e besmetic

shi daca ai introdus rama cu puiet pe data de 16/06 cum naiba ai puiet de cateva zile   :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

edy_mh

Citat din: dorindafi din Iulie 07, 2013, 04:43:32 PM
:hi: edy
n-ar strica sa mai citeshti cateva pagini
raspunsul din partea mea:
1- asha zisul roi nu a fost roi ci familie
2- matca ai cautato dar n-ai vazuta= se maiintampla
3- ai gasit mai multe oua in celula = asta nu-nseamna ca e besmetic

shi daca ai introdus rama cu puiet pe data de 16/06 cum naiba ai puiet de cateva zile   :uimit:
Tocmai de aceea si am si postat nelamurirea mea.
Concluzia ca este bezmetic a venit din urmatoarele observatii:
- nu tragea siropul din hranitor
- nu aducea polen
- albinele erau agitate, bateau din aripi si se miscau agitat pe rama
- lipsa matcii - desi am cautat matca cu atentie de 3-4 ori pe fiecare rama
- am observat cum albina lucratoare oua in celula de albina
- foarte multe celule cu cate 3-4 oua
- oua pe peretii celulei
Am verificat agenda: roiul a fost scuturat in 01.07. 2013 moment in care avea petice de puiet (oua) pe 2 rame, tot atunci am introdus 2 botci din alt stup pentru a fi luate in ingrijire, nu trasese siropul din hranitor, fapt pentru care l-am aruncat si am adaugat 150 ml sirop proaspat. In 03.07 a tras siropul dar nu mai avea botcile, am introdus o rama cu puiet si 2 botci de schimb linistit. Ieri in 06.07 nu trasese siropul botcile erau intregi, am observat chiar ca puneau in alte 2 botci laptisor de matca( pe aceasi rama mai erau doua botci aproape inchise - cred ca aveau 6-7 zile).
Azi am vrut sa ii dau o matca neimperecheata si am observat cele postate mai sus oua de 1,2,3, zile si puiet de toate varstele, larvele pot accepta ca sunt din rama introdusa pe 03.07 dar ouale de 1,2,3 zile nu pot fi tot de atunci.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura