Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Fata de ieri se vede diferenta de inflorire. Si e poza facuta inainte de 8 dimineata. Acum e deschis total. Continui astazi cu plantatul la lavanda.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

La mine in Cluj-N plantele sunt mai întârziate...
Ai cerere de miere de lavandă sau o cultivi in alte scopuri ?

bucovineanu

Cand a fost publicat filmul cu cel mic pe motocicleta am vrut sa intervin sa atrag ayentia asupra pericolelor care il pot paste. Fara experienta, pe 2 roti, e foarte usor sa faci accidente, chiar si la o varsta mai coapta. La varsta lui, in haosul in care se circula in Romania, nu poate pune in balanta pericolele la care se expune atunci cand mareste viteza. Bine ca a scapat numai cu mana rupta. Este o vorba ca dintre motociclisti rezulta cei mai multi donatori de organe. Ii doresc insanatosire grabnica.

dan sebastian

CitatLa mine in Cluj-N plantele sunt mai întârziate...
Ai cerere de miere de lavandă sau o cultivi in alte scopuri ?
Vin ploile. Vei avea noroc de nectar la pomi. Mi se pare seceta in sud. Am fost la Bucuresti la externarea din spital Marti pe 29 aprilie. Rapita arata excelent. Au facut destul de mult polen pana acum insa nectarul e rar.
Lavanda am pus-o pe noua locatie de salcam pana fac rost de sourwood sa plantez. A fost si sotia de acord. Am pus doar 330 de fire pe care mi le-a trimis cineva din Bulgaria la un pret extrem de bun 50 de bani planta. Mai scump transportul, in jur de 100 de lei fancourierul. A venit insa extrem de repede.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dl. Bucovineanu, va inteleg perfect si sunt intru totul de acord cu dvs.
Insa copilul a avut o cadere psihica si motorul ii da motivatie sa traiasca mai mult decat 1000 de doctori.
Acesta e motivul pt care i-am cumparat motorul dupa ce a luat categoria A1 la 16 ani.
Incerc prin orice mijloace sa-l aduc pe linia de plutire.
Experienta vine pe masura ce va merge mai mult. Acum mai are de asteptat cateva luni pana isi revine fizic.
Are o bara de titan in antebratul stang. Miercurea viitoare. pe 5 aprilie o sa revin la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti pt a-i muta ghispul si a verifica medicul ca totul e ok.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Eu ii doresc insanatosire grabnica in toate privintele. Stiu ca parintii sunt in stare sa faca orice pentru copii lor pentru a-i vedea ca sunt sanatosi, fericiti si realizati in viata. Poate in cazul de fata trebuiau cantarite mai bine riscurile, pentru ca in ziua de astazi e un adevarat haos in felul in care se circula pe sosele. Cu alte cuvinte e o adevarata jungla.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Sambata 2 aprilie si azi 6 aprilie am inceput sa completez cu rame. 1 sau 2 foite si una construita cu ceva miere. Ma astept sa infloreasca prunul in zilele urmatoare. La cei de la Dolj le-am pus acum o saptamana foite.
Marti cand am revenit de la Bucuresti cu copilul de la spital deja inflorisera toti pomii in Dolj. E mai timpuriu acolo.
Ieri am fost din nou. I-a scos firele si a verificat operatia si totul era ok. i au dast ghipsul jos si ulterior i au pus altul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1658
Daca tot vine pastele, si e imposibil de mutat de sarbatori din lipsa de ajutoare la incarcat-descarcat, am facut-o azi noapte. Am deplasat la rapita 45 fam de la Godinesti si 6 ale unchiului meu (Naneu). Pe la ora 20 am inceput incarcarea si la 21.40 am plecat spre Dolj. La miezul noptii am ajuns cu ei. I-am descarcat. Vremea a fost ok. La 1.30 eram gata. Am mers la casa de am cumparat-o in Dolj si am dormit acolo. La 6 am luat 41 de familii de acolo si le-am dus pe locatia cu rapita. La 12 incepeam munca, dar am intarziat vreo 45 min. Nu am reusit sa ajung in timp util. Asta e. Tot e vinerea mare si e mai liber. La vanzari mersa insa dublu fata de o zi normala. Mai am pana la ora 20 de stat la serviciu. Apoi pot sa dorm ca sunt habauc de oboseala. Rapita e inflorit cam 5 % un lan si 1 % alt lan. Am in raza de zbor peste 700 ham gasite cu foarte mare greutate in acest an.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Cam asa arata ultimii stupi ramasi pe vatra de la Godinesti dupa ce 45 de familii au plecat in cules la rapita.
 Paste fericit tuturor !
A trecut si prunul.
Mai e doar marulm parul si gutuiul de inflorit.
Asteptam tremurand si salcamul pt ca au fost nopti reci in ultimele 7 zile (Saptamana patimilor - si nu degeaba ii zice asa).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Asa aratau cei 37 km de la tara la Tg Jiu miercuri dimineata, pe 21 aprilie la ora 7 cand am plecat spre serviciu .
-2 - 4 gradem temperatura de peste noapte.
Asta cred ca m-a motivat si pus in miscare sa duc 85 familii in rapita, pt ca trebuie sa fi prevazator.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Paste fericit!

In Bucuresti a fost frig saptamana trecuta. Acum sunt 21 de grade si se anunta 25  :bzz:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Ieri in ultima zi din aprilie, am fost la stupi. Au lucrat bine in ultimele 9 zile chiar daca a fost frig si a plouat. Au construit si au adus polen mult.
Luni si marti reusisem sa pun la o treime din ei caturi si au inceput sa stropeasca si in cat.
Ca de obieci iar se interpun unii intre sat si lan, dar nu e an sa nu incerce sa fure albina baietii destepti. Uneori reusesc alteori nu.
Abia acum e rapita inflorita bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din Mai 01, 2022, 12:04:46 PMCa de obieci iar se interpun unii intre sat si lan, dar nu e an sa nu incerce sa fure albina baietii destepti.

Explicati un pic ca eu nu inteleg cum. Albinele mele nu se intorc in stupul lor??
Anul trecut intre stupina mea si salcam s-a pus un camion (fix pe drumul albinelor). Eu credeam ca pierd doar cules (albinele din camion fiind la buza padurii evident culegeau nectarul - erau avantajate de drumul mult mai scurt).

Ale mele au avut cules destul de prost din acest motiv.(au fost si ploi oricum)

Intrebarea mea e cum reusesc sa fure albine si ce pot sa fac sa nu fure? Eu nu mi-am pus problema ca pot sa pierd albine. Nici nu m-am gandit.




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Daca ai face pastoral ar fi prima lectie pe care ai invata-o. Muncesti tot anul, si cand sa culegi, nu mai ai cu cine. De ce crezi ca se spune in legea apiculturii in afara de distanta de 300 m la campie si 100 m la padure este INTERZIS punerea stupilor in raza de zbor a altei stupine ?
E scris negru pe alb.
Mai pe scurt jmecherii se uita unde trece valul de albina si acolo isi pun ei stupii varsati sau pavilioanele. Asa isi pun miere in caturi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.