Schimbarea de clima ,afecteaza albinele?

Creat de filip, Ianuarie 11, 2008, 02:40:09 AM

« precedentul - următorul »

filip

Anul asta a fost o vara torida.Caldura excesiva favorizeaza si alte boli sa se dezvolte cum ar fi loca americana.Explozia de paduchi a fost un lucru care nu poate fi contestat.Acum imi pun si eu intrebari,majoritatea celor care le-a murit albinele aveau lazi cumparate in care cu ani murisera albinele.Daca timp de citiva ani au avut colonii bune.Un stup poate fi dat peste cap si sa nu mai faca fata bolii din cauza caldurii?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Se pare ca temperaturile ridicate din iarna trecuta au prelungit perioada in care albinele au depus puiet si de aceea paduchii au putut parcurge mai multe cicluri de inmultire si de aici explozia de anul trecut.Tarile mediteranene unde sezonul activ este mai lung, se confrunta cu probleme mai grave decat au fost pina acum la noi datorita paduchilor. Pe de alta parte varachetul care este cel mai folosit medicament ,se intrebuinteaza de peste 20 de ani si este posibil ca paduchii sa fi dezvoltat rezistenta la amitraz.Stim ca numarul de tratamente recomandate anual a tot crescut in timp.Dupa introducerea fluvalinatului in varachet, nu stiu daca eficienta a crescut foarte mult mai ales acolo unde se folosise Mavrirol in anii anteriori. Si astfel e posibil ca la mortalitatea ridicata care se anunta, sa fi contribuit mai multi factori.Daca mai adaugam si familiile care vor muri din cauza rezervelor de hrana insuficiente, se pare ca aceasta iarna va fi una foarte proasta pentru apicultori.