TIPURI DE MIERE-cu poze

Creat de George N, August 15, 2011, 08:47:50 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

eu tot cu bidoanele ........dar nu ma inroesc in fata nimanui

mape 48-petru manea


D006

Citat din: mape 48 din Septembrie 01, 2011, 09:30:38 PM
inteleg sa le dam branza ? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

..Nu la albine..:)..

..eu ma referam la o tendinta care o mai intilnim la multi apicultori care folosesc mierea naturala in stimulare sau completare.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bio din Septembrie 01, 2011, 09:23:45 PM
Off...si de unde apare folclorul cu mierea din zahar..:))

..terminati cu aiurelile--miere din zahar-- ca mai citesc si NEapicultori ce se scrie pe FORUM si asa apar tot felul de basme cu mierea din zahar..

...pe scurt, ai albine faci miere...

ZAharul si alte substante nou aparute pentru hrana albinelor se folosesc pentru stimulare, completare s.a.m.d..

MA intreb, de ce unii ''asa-zisi apicultori'' nu au mintea ciobanilor care vind  brinza si  nu o folosesc in hrana oilor .... Pe scurt, albina produce miere care este venitulul-salariul apicultorului, adevaratului apicultor, si pentru completare, stimulare se foloseste altceva decit miere.

mai nene "Bio"...
cei ce pastoresc albine stiu la ce ma refer
daca esti asa de partinitor, sa inteleg ca stii sa faci bani?  :rotfl:
stimularea e stimulare,
toamna completarea e completare,
dar sa bagi cu bidoanele sirop in timpul culesului,
si tu sa scoti 100 kg MIERE si vecinul 1 tona, de la acelasi cules si numar relativ apropiat de stupi, cum iti vine?
nu ai profilul completat pe forum, dar poate ne spui si noua in ce zona ai facut pastoral sau stationar, si cam cata miere ai scos in medie pe stup si sortiment... si mai discutam
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

Decat sa dau la procesatori cu sub 2 euro mai bine le dau la albine
Eu ma refeream la cei care produc o zeama dulce la care ii zic miere marfa,nu la cei care fac stimulare sau completare cu zahar sau alte adausuri
Poate nu am reusit sa ma fac inteles
Sanatete la toata lumea :hi: :hi: :hi:

D006



Sal Florine, ..

..pe vechiul Forum, stiam ca aveam completate chestiile alea la PROFIL, dar cu noua prezentare a Formului imi cam prind urechile pe calc..:)..si nu am mai actualizat PROFILUL..

--imi pare rau ca nu prea stiu cum sa fac si sa pun poze pe Forum...imi pare rau ca numai am rabdarea de acum ceva  timp, cind scriam destul de mult pe FORUM.

Incerc sa iti raspund cum vad eu apicultura si cum o practic...de aceea imi permit sa completez cu litere mai groase direct pe mesajul tau...

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 01, 2011, 09:42:22 PM

mai nene "Bio"...
cei ce pastoresc albine stiu la ce ma refer
daca esti asa de partinitor, sa inteleg ca stii sa faci bani?  :rotfl:--muncesc destul de mult la albine si daca iarna nu mai bag 3-400 de milioane in banca din albine inseamna ca am avut un an slabutz
stimularea e stimulare...dar trebuie facuta cu cap sa stim pentru ce si cu ce stimulam la familiile de albine..
toamna completarea e completare,...eu acum extrag RAMELE PARE, intelegi cu numaratoarea,... si in acelashi timp fac si completarea cu FRUCTOZA @ DEXTROZA 
dar sa bagi cu bidoanele sirop in timpul culesului,--Este mai eficace, mult mai eficace sa bagi bidoanele cu sirop cu 50 pina la 30 de zile inainte de cules si scoti miere de 3 ori mai multa..
si tu sa scoti 100 kg MIERE si vecinul 1 tona, de la acelasi cules si numar relativ apropiat de stupi, cum iti vine?daca vecinul a fost destept si a reusit ia sa incercam si noi sa facem ce a facut el anul asta sa avem si noi familii capabile sa valorifice la maximum culesul--decit sa stam sa cautam motive vecine cu invidia ca vecinul a facut si a dres..
nu ai profilul completat pe forum, dar poate ne spui si noua in ce zona ai facut pastoral sau stationar, si cam cata miere ai scos in medie pe stup si sortiment... si mai discutam..Florine cred ca suntem vecini deoarece sunt cu albinele in Ialomita...in ceea ce priveste productia de miere, eu nu consider mierea produs principal in stupina,..fac destul de mult polen de multe ori si peste o tona pe an....fac destul de multe roiuri--cred ca anul asta am vindut in jur 150-180 de roiuri si familii.....citeva zeci de kilograme de propolis  si la fel si apilarnil--dar apilarnil numai la comanda si pentru diverse obligatii.,..Deasemenea se pot face bani frumosi si cu ceara tot este sa vedem ce vrea piata si sa oferim..

D006

Citat din: mape 48 din Septembrie 01, 2011, 09:43:55 PM
Decat sa dau la procesatori cu sub 2 euro mai bine le dau la albine
Eu ma refeream la cei care produc o zeama dulce la care ii zic miere marfa,nu la cei care fac stimulare sau completare cu zahar sau alte adausuri
Poate nu am reusit sa ma fac inteles
Sanatete la toata lumea :hi: :hi: :hi:

D-le MApe daca a-ti reusii sa stocati productia de miere si sa o scoateti pe piata cind are pret poate va fi mai bine pentru dvs si familia dvs..


...eu cred si din experienta anilor trecuti ca pentru completare sunt foarte bune siropurile care au aprut acum--eu merg pe FRUCTOZA @ DEXTROZA si sunt destul de multumit..

..si ca un fel de completare pentru mesajul cu EXTRACTIA la RAMELE PARE , de saptamina viitoare extrag RAMELE IMPARE si continuui o stimulare mai energica, nu ii pot spune chiar completare a rezrvelor de hrana.../.:)

mape 48-petru manea

nu vreau sa contrazic sau sa supar pe nimeni
eu am o conceptie mai inapoiata despre apicultura probabil
eu tot din experienta stiu ca orice inlocuitor este mai prost decat mierea
noi oameniipreferam mierea-pe albine cine le intreaba ce prefera ?
Succes in afaceri

Kov iulian

Tot aud pe aici ca se face miere din zahar , desigur daca se vinde sub denumirea de miere e un lucru rau . Dar am o intrebare , nu se poate produce miere din zahar legal ? la ce ma refer ? nu stiu pe unde am auzit ca inainte diverse firme farmaceutice sau asa ceva cumparau de la apicultori sirop de zahar invertit de catre albine , ati mai auzit de asa ceva ?  ma gindesc ca zaharul inveritit de albine e un pic mai sanatos decit zaharul  normal . Nu se poate produce pt vinzare  asa ceva ? avind desigur toate analizele la zi , mierea sa fie miere ( iar daca nu e sa fi sanctionat drastic ) iar siropul de zahar sa fie vindut ca atare sub aceasta denumire catre diverse fabrici de biscuiti si patiserie sau de ce nu catre populatie ,  . Ce parere aveti ?

Kiwi Bee

Citat din: Kov iulian din Septembrie 01, 2011, 11:36:41 PM
Tot aud pe aici ca se face miere din zahar , desigur daca se vinde sub denumirea de miere e un lucru rau . Dar am o intrebare , nu se poate produce miere din zahar legal ? la ce ma refer ? nu stiu pe unde am auzit ca inainte diverse firme farmaceutice sau asa ceva cumparau de la apicultori sirop de zahar invertit de catre albine , ati mai auzit de asa ceva ?  ma gindesc ca zaharul inveritit de albine e un pic mai sanatos decit zaharul  normal . Nu se poate produce pt vinzare  asa ceva ? avind desigur toate analizele la zi , mierea sa fie miere ( iar daca nu e sa fi sanctionat drastic ) iar siropul de zahar sa fie vindut ca atare sub aceasta denumire catre diverse fabrici de biscuiti si patiserie sau de ce nu catre populatie ,  . Ce parere aveti ?

Dai sirop la albine cu cisterna care este tras in rame/faguri in 3-4 zile si extragi imediat.ee tot sirop(invertit) si neevaporat prea mult fata de original.
Industria alimentara cumpara siropul mai ieftin decit tine.Apoi mai vrei si tu profit.
Iese scump.Fabricile de biscuiti si cei din alimentatie au sinteticele si sint multumiti cu profitul.

Farmaceutica nu va cumpara cantitati mari.

Profitul iese mai degraba din natura(gratis) si asta este mierea de calitate.

Kiwi Bee

Oameni buni, voi ce faceti cu capaceala?O vinteti?

Eu o dau la albine si isi mai umple ramele cu ceva miere.Sfarimiturile de fagure vor fi bune la topit.

pharaonu75

Eu consum o parte din capaceala, amestecata cu miere! De fapt cu capaceala si cu tinctura de propolis m-am vindecat de ulcer duodenal!
Insa marea parte din capaceala o las la scurs, dupa care mierea merge la consum iar ceara este topita si data la schimb cu faguri!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Am citit undeva pe net ca se recomanda pentru consumul uman sirop de zahar invertit in loc de tos
dadea si o reteta pt.invertire
capacelele se pot spala si se pun in topitorul solar
apa dulce rezultata se poate folosi la preperarea siropului pentru stimulare sau la tuica

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Septembrie 02, 2011, 01:28:42 PM
Am citit undeva pe net ca se recomanda pentru consumul uman sirop de zahar invertit in loc de tos
dadea si o reteta pt.invertire
...

Asta este reteta
http://apiardeal.ro/website/index.php?pagina=sirop_zahar_invertit
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

cum de gasesti asa repede pe net tot ce ne trebuie ?
cateodata mi-e necaz pe tine  =)) =)) =))