Vreau albine...

Creat de dragos2006, Noiembrie 14, 2010, 01:47:23 PM

« precedentul - următorul »

D006

vreau sa-mi fac mai multe familii de albine cum reusesc acest lucru fara a cumpara alte familii??? :hi: :smile: :rotfl: :dinti:

nicu68

pai in prima faza trebuie sa reusesti sa le scoti in primavara si pe urma vorbim de inmultire :nod: :hi:

orbanstefan64

spune in cite vrei sa divizez in 2 in 3 in 4...............n si in fuctie de asta poti sa primesti sfaturile dorite  :hi: :hi:

flavius

Fane, hai ca intreb eu: dupa ce cules pot sa ma gandesc la divizarea familiilor pe care le am acum? tinand cont ca sunt matci de 2010 toate? si ca nu prea am de gand sa obtin super-productie de miere-marfa, si le pot lasa mai multa miere, si familiilor, si roilor? Ma gandesc la cate o singura divizare pentru 3 dintre ei (cei "normali") si la una dubla pentru cel mai puternic...daca se poate, daca nu tot in 2...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

dupa culesul de salcim poti diviza
ex daca ai fam pe 12 rame merge in 3 a cite 4 rame 

valter

Nu stiu daca aici am expus metoda pe care o practic eu, iar daca am facut-o deja sper sa nu plictisesc:
-se pleaca de la premisa ca o inmultire exagerata poate pune in pericol existenta stupinei;
-deasemenea, se ia in calcul ca timpul de lucru desfasurat pentru inmultirea familiilor este limitat de ansamblul celorlalte lucrari apicole din stupina;
Ce se urmareste si ce metode folosim:
-se urmareste formarea de nuclee viguroase, care in toamna sa poata intra pe un minim de 5 rame;
-mentinerea uei stari de sanatate desavarsite prin cresterea de cati mai multi faguri noi si exe tratamente antivaroa...mai des decat la stupina de productie;
-nu se urmareste ca din nucleele formate sa se scoata nici macar un gram de mancare...absolut nici un gram.
Metoda combinata(respectiv stolonare cu sprijin timpuriu):
-stolonarea(o gasim in carte ca si definitie), succind- cuprinde divizarea unei familii in 8,9 nuclee(echivalentul ramelor cu puiet), trecerea ramelor in lazi cu albina acoperitoare;
-simultan si concomitent cu formaqrea fiecarui nucleu(stolon) se aduce aport de albina de la alte 8,9 familii bine dezvoltate care au usoara tendinta de roire;
-se muta nucleele(stolonii) intr-un loc la cel putin 2-3 km.

Echiparea cu matci fecundate, nefecundate sau botci incepand cu a doaua zi dupa formare.
Dupa fecundatea matcilor, demararea pontei, nucleele se pot aduce alaturi de stupina de baza si ajutati cu puiet, hrana si rame la cladit...in principiu la fs au asigurati 8-10 faguri de albina-in conditiile formarii nucleelor in perioada debutului florii de salcam.

Concluzionand, daca avem 10 familii, putem sacrifica o familie pentru stolonare si cate o rama de puiet de la celelalte 9, astfel rezultand  18 familii de albine de introdus in iarna.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Revin cu cateva precizari:
-nu folosesc metoda divizarilor- asa zisa ''data in doua'';
-echiparea cu matci fecundate asigura un avantaj de luat in seama;
-fiecare apicultor ar trebui sa aiba 5-10 micronuclee de fecundare a matcilor, matci cu care sa poata echipa stolonii;
-hranirea stolonilor sa se faca des, daca nu zilnic macar la doua zile, cu cantitati cuprinse intre 0,5-1,5 kg hrana.


In conditiile prezentate anterior putem face simultan si inmultirea familiilor de productie cat si productie...vezi cazul prezentat cu 9 nuclee(stolon) si 9 familii care produc miere, polen, propolis...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

jimm

Dl Valter, vreu sa inteleg bine! Acea rama cu puiet luata din fiecare familie" de produtie" nu reprezinta nicidecum o franare in dezvoltare si productie?!
Poate fi considerat un impuls?

filip

Citat din: jimm din Noiembrie 14, 2010, 08:20:39 PM
Dl Valter, vreu sa inteleg bine! Acea rama cu puiet luata din fiecare familie" de produtie" nu reprezinta nicidecum o franare in dezvoltare si productie?!
Poate fi considerat un impuls?
Toata chestiunea e asa:
Depinde cand iei rama si deunde.
Sa ma explic:
Daca iei rama primavara devreme e o frana.
Daca iei rama cand stupul e dezvoltat la maxim atunci previi roirea.
Odata cu trecerea timpului acumulezi destula experienta sa sti CAND si CUM faci acest lucru.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 14, 2010, 08:44:08 PM
Dupa salcam ar fi bine?
Cum procedez eu:
Inainte de salcam fac echilibrarile sa fie toti stupii puternici.
Daca termin operatia si stupii sunt dezvoltati la maxim fac roi puternici care acumuleaza la salcam.
SALCAMUL nu se rateaza!
Apoi dupa salcam fac roi dar am in vedere un fapt cand ii fac,fac roi sa supravietuiasca nu sa unific.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jimm

Dl' Filip, eu ma refer daca spre ex vaduvirea unei familii puternice de 1-2 rama cu puiet capacit impulsioneaza matca sa depuna si astfel sa se dezvolte mai rapid si "mai bine" decat o familie neatinsa si lasata.
Adica e bine sa facem roi pentru o productie mai mare?

D006

#12
Pt o productie mai mare dar si roiuri artificiale am inteles ca e bine sa scoti matca cu 2-3 rame de albina chiar inainte de marele cules si astfel ai mai multe albine care merg la cules si o productie mai mare in cele 3-4 saptamani pana noua matca incepe sa se oua dar ai si matca veche care ponteaza din plin sa-si refaca familia cat mai repede.
Eu o sa incerc asta la portocali ca pica imediat dupa migdal care are mult polen si o ponta fantastica se observa atunci.
Vad atunci cum merge teoria in practica.

bucovineanu

Ramele cu puiet  pentru a face roi se iau de la familiile puternice pentru a preveni intrarea acestora in frigurile roitului. Daca familiile intra in friguri s-a cam dus productia. Deci prin luarea ramelor cu puiet productia nu va avea de suferit.

valter

@jimm
''Valter, vreu sa inteleg bine! Acea rama cu puiet luata din fiecare familie" de produtie" nu reprezinta nicidecum o franare in dezvoltare si productie?!
Poate fi considerat un impuls?''.

Personal fac ''un singur salcam'', iar o rama cu puiet(larva ) scoasa din familia de productie inainte cu putin de debutul infloririi acestuia sau pe timpul infloririi i-mi permite:
-introducerea unei rame la cladit;
-eliberarea albinei ce acopera rama si ''trimiterea la cules'', eventual concentrarea acestea pe crescut faguri;
-mobilizarea familiei de productie pentru reorganizarea cuibului si prevenirea roitului in cazul unui cules slab la salcam.

Nu am constatat involutii in cazul ridicarii unei singure rame de puiet din famili a de productie...insa scad probabilitate ade roire.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.