Regine si iar Regine

Creat de apiardelean, Septembrie 14, 2010, 07:56:51 PM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

De cite ori pe an se poate inperecea o matca ?

balasbebe

Deja sunt altfel de intrebari. Sunt puse doar asa sa ne aflam in treaba.
Sa nu fiu rau raspund.
Dupa parerea unor autori doar o data in viata. Altii spun ca este posibil sa iasa si a doua oara la imperecheat.

pharaonu75

Matca se imperecheaza la cateva zile de la eclozarea din botca, daca sunt intrunite o serie de conditii!
Imperecherea are loc afara, in zbor, dupa care matca revine in stup si nu il mai paraseste (decat la roire, daca aceasta are loc).
Am auzit si eu ca este posibil ca unele matci sa se imperecheze si a doua oara, insa nu cred! :nono:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Matca nu iese o singura data la zbor. La cateva zile de la eclozionare (3-12, dar in unele conditii pot fi si 20 de zile) matca face intai cateva zboruri de recunoastere fara a se imperechea. Si imperecherea poate fi (dupa cum spun unii) in mai multe zboruri in aceeasi zi sau in zile diferite. Dupa ce matca incepe sa oua, nu mai are loc alt zbor de imperechere. Sunt unele surse care sustin ca uneori o matca batrana mai poate iesi o data la un zbor de imperechere. Aceasta bazandu-se pe faptul ca unele matci oua slab, iar de la un moment incep iar sa ponteze bine. Dar asta ar putea sa se datoreze si altor factori. De asemenea unii sustin ca o matca se mai poate reimperechea in perioada cat roiul primar, cu matca respectiva, este in aer. Asta iar ar explica ca matci mai slabe pot sa oua mai bine in roi, dar si aici pot fi alte explicatii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apiardelean

" matca face intai cateva zboruri de recunoastere fara a se imperechea."Sper ca aceste afirmatii sa fie"dupa cum spun unii"numai in folclor apicol.
Ar fi fost interesant daca aminteati de zonele de intilnire a trintorilor mai interesante decit altele.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

CRISTIAN71

Am pus aici o intrebare referitor la marcarea matcii si am primit raspuns . Insa analizind raspunsul nu cred (parerea mea ) ca ar fi cel mai indicat. Ideea este urmatoarea : oja este ,, toxica " in special prin componenta ACETONA , component de subtiere si, daca stau sa ma gindesc bine daca nu ar incomodao major , sigur ar omorio.
Ca o paranteza , daca mie mi-ar da cineva cu o asemenea vopsea pe spinare in proportie asemanatoare marcarii matcii , sigur as suferii arsurii de piele in sezonul cald . Ca urmare a acestei concluzii trasa de mine as dorii sa stiu cu ce alt fel de vopsea s-ar mai putea da pe matca in asa fel incit urmarile sa fie mai diminuate decit oja ? Cred ca un astfel de raspuns nu mi-ar folosi 100% numai mie , dar si celorlalti care inca bijbaie in ale stuparitului si nu numai . Cred ca pe aceasta tema mai multe pareri ar fi benefice , ce ziceti !

stefanescu

Mum marcati matcile? Pe Valter l-am vazut cum face. Dar dumneavoastra ceilalti cum faceti. Cu ce marcati matcile.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Se mai poate folosi vopsea auto!

@Cristian71 - pielea ta nu se compara cu placa chitinoasa de pe spatele albinei!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apiardelean

La inceput cind marcam reginele si nu existau forumuri eu marcam reginele cu ajutorul aceea ce cunoasteti toti cu corectorul ptr imprimanta de tip Kores .Exista un tip pe baza de apa pe care il foloseam.Cele spuse de tine  CRISTIAN71 ar mai fi una.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean

Cind argumentam despre  zonele de adunare  a trintorilor unul hitru spune:" barbatusii se aduna in raioane de fecundare, unde atrag virginele si le fecundeaza.Asta se mai cheama si viol in grup."
Din cite stiu tinerii trintori nu le atrag ci se duc singure tinerele virgine. Cind o tinara regina se apropie de zona de adunare a trintorilor stimabilii o vineaza facind un roi de ei care seamana cu o cometa, dar culmea , domnii de trintori nu sint atrasi de virgina cind zboara in afara zonei de adunare a trintorilor. Zonele de adunare a trintorilor persista de la un an la altul chiar daca regina nu este prezenta. Tot tinerii trantori zboara de la o zona de adunare la alta.O zona de adunare este situate la o inaltine cuprinsa intre 30-200m si o latime intre 15-40 m.
Comentarii care sa spuna ca nu-i asa.
Imperchere reginei fapte,mituri sau necunoscut....
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

valter

Uite domle memorie nu joaca.
@apiardelean" barbatusii se aduna in raioane de fecundare, unde atrag virginele si le fecundeaza.Asta se mai cheama si viol in grup."
:hi:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Ești tare Valtere...........Chiar il contrazici pe Miciurin??KGB nu doarme. :rotfl: :rotfl:

filip

Am citit si eu cate ceva,exista inca triburi in care cand o femeie din trib ramane gravida,trec pe la ea toti barbatii din trib.
Care ar fi cauza?
Pai zic ei,sa ia copilul cei mai bun din curajul,priceperea ,vitejia,etc a barbatilor din trib.
Asa-i si cu regina,cu cat mai multi cu atat mai bine. :rotfl: :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apiardelean

#43
Neinspirat ma apucam sa conspectez din " Imperchere reginei fapte,mituri sau necunoscut" despre aprecierea reginei dar ma faceam de ris cu atiti crescatori de regine in jurul meu,asa ca am sa postez aceasta adresa pe care ati mai vazut-o http://www.arkive.org/honey-bee/apis-mellifera/video-09a.html
Deci chestia cu evalurea reginei a cazut.
Chiar doream sa ma dau mare acum de Anul Nou.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean

Imi pare rau ca ne oprim aici si nu pot sa afle toti despre cum putem aprecia o regina.cei care ar fi putut sa ne invete crescatorii de regine s-au dat la fund sau poate nu stiu.Un mod de a aprecia viitoarea regina este marimea...
Chiar imi pare rau ptr calegul ca nu mai poate sa spuna:"Ești tare Valtere...........Chiar il contrazici pe Miciurin??KGB nu doarme.".
Char sa nu stii Valtere?Mai spune macar un mod de apreciere.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/