Regine

Creat de dragos2006, Decembrie 04, 2007, 03:40:37 AM

« precedentul - următorul »

D006

Buna seara tuturor celor inscrisi pe acest forum!
Numele meu e Radu Vancea, sunt din jud.Satu-Mare, loc. Supuru de Jos, probabil unii dintre dumneavoastra ma cunoasteti de pe grupul de discutii si forumul ProApicultura, de cativa ani ma ocup cu cresterea matcilor iar acum le produc si in tara. Matcile sunt de rasa autohtona, Apis mellifera carpatica si sunt selectionate pentru productie, blandete si comportament igienic. In State am facut si inseminare artificiala a matcilor, incepand din sezonul viitor am sa realizez si aici, acasa, aceasta inseminare, ca parte a propriului program de selectie si ca serviciu pentru apicultorii interesati. Detaliile privind perioada, modul de lucru, preturile etc am sa le pun pe situl ProApicultura in primavara, pana atunci...ne cunoastem mai bine, discutam pe forum, schimbam idei constructive si ne perfectionam studiind literatura de specialitate!...
Va doresc o seara placuta,
Radu.

crombra

Bine ati venit d-le Vancea.
Este o onoare sa avem printre noi o persoana care este la curent cu tot ceea ce este mai nou vis-a-vis de selectia matcilor.
Am vazut saptamana trecuta un documentar pe www.IWf.de unde era prezentata inseminarea artificiala a reginelor.
Dupa parerea mea este cea mai sigura metoda de a crea un pedigri adevarat la o regina.Poti controla atat linia mamei cat si a tatalui.
E drept pentru a amortiza investitia trebuie sa lucrezi pe scara larga(am facut un calcul: la preturile practicate de Swienty la kitul de inseminare trebuie sa vinzi minim 900-1000 regine).
Dar asta tine de politica economoca a investitorului.
Probabil ca se vor putea accesa ceva fonduri de la EU.
Acum, am o intrebare: eu fiind din zona Braila deci Baragan cu clima caracteristica, cum se adapteaza reginele produse de dumneavoastra intr-o zona mai racoroasa?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: vanraduBuna seara tuturor celor inscrisi pe acest forum!
Numele meu e Radu Vancea, sunt din jud.Satu-Mare, loc. Supuru de Jos, probabil unii dintre dumneavoastra ma cunoasteti de pe grupul de discutii si forumul ProApicultura, de cativa ani ma ocup cu cresterea matcilor iar acum le produc si in tara. Matcile sunt de rasa autohtona, Apis mellifera carpatica si sunt selectionate pentru productie, blandete si comportament igienic. In State am facut si inseminare artificiala a matcilor, incepand din sezonul viitor am sa realizez si aici, acasa, aceasta inseminare, ca parte a propriului program de selectie si ca serviciu pentru apicultorii interesati. Detaliile privind perioada, modul de lucru, preturile etc am sa le pun pe situl ProApicultura in primavara, pana atunci...ne cunoastem mai bine, discutam pe forum, schimbam idei constructive si ne perfectionam studiind literatura de specialitate!...
Va doresc o seara placuta,
Radu.
Bine a-ti venit d-le Radu...Eu nu prea credeam , ca ar fi tehnic posibil sa imperechem matcile artificial...Dar se pare ca este posibil si la noi in tara...
   Dintr-o discutie cu cineva care a lucrat in Italia, undeva prin Sicilia, intr-o ferma apicola unde se produceau si livrau matci in intreaga lume--si produceau cam 1000 de matci saptaminal... nu foloseau insamintarea artificiala. Erau undeva izolati...Si din acele discutii am inteles ca nu foloseau ''imperecherea artificiala a matcilor''...
Dl Siceanu de la ICDA..pe vremea cind lucra la ICDA,..am avut o discutie in particular cu dinsul, imi spunea ca a vazut o instalatie de imperecheat artficial matcile ..dar nu a vazut-o in lucru...
  Ma bucur vazind ca cineva ..va face acest lucru la noi in tara...si as dorii sa ne impartasiti cit mai multe legate de acest aspect si sa conlucram...macar cu discutii...
                                            Multa Bafta..si ..bine a-ti venit...

D006

Multumesc pentru urarile de bun-venit, si eu ma bucur sa gasesc in acest forum apicultori interesati de selectie, totdeauna am considerat ca un stupar interesat de selectie, de calitatea materialului lui genetic din stupina este un stupar castigat, rezulatatele observandu-se in mod nemijlocit in productie si rezistenta la boli si paraziti.
Despre comportamentul si adaptarea reginelor la zona Braila... Personal consider ca o regina produsa in orice parte a tarii poate face treaba buna atunci cand este dusa in orice coltisor al tarii, cu conditia, bineinteles, sa fie selectata. Sa va dau un exemplu concludent: matcile crescute,produse in Hawaii (unde e o clima calduroasa, umeda) sunt exportate in Canada, chiar si in partile din nord, unde este un climat mai rece, si obtin productii deosebite. Cu atat mai mult matcile produse la noi in tara nu vor simti diferentele minime de climat ale regiunilor in care sunt expediate.
Inseminarea artificiala e singura metoda prin care se poate controla cu certitudine originea paterna, provenienta trantorilor. Chiar daca se folosesc zone izolate exista totdeauna pericolul existentei coloniilor ferale, salbatice, iar apoi se stie ca trantorii, cand ies la imperechere, pot parcurge distante foarte mari...deci inseminarea artificiala, in selectie, ramane singura solutie viabila pentru obtinerea unor regine valoroase, fecundate cu material seminal de origine controlată.
Pentru a face inseminare, in afara de cunostinte si deprinderi obtinute prin practica, mai trebuie avuta in vedere si baza materiala. Instrumentarul folosit in inseminare este foarte scump, fiind constituit din instrumente de precizie. Cu toate acestea o sa cumpar restul de echipament, pe care inca nu il am, doar din fonduri proprii. E foarte important pentru selectie şi producerea de material de elita sa fie folosita inseminarea, rezultatele obtinute prin folosirea acestei metode de fecundare justificand toate eforturile depuse (fizice, financiare, etc).
Sa ne-auzim cu bine,
Radu.

crombra

D-ule Radu m-ati linistit.
Eu neavand timp sa-mi produc reginele singur este mai rentabil sa le cumpar.
Voi face un test la anul si daca treaba iese buna ma veti avea de client fidel.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Dle Vanradu..materialul de inseminare?...il produce-ti dvs.?...sau exista cineva care il vinde?

D006

Sperma de trantori o sa o colectez din stupina mea cu o zi-doua inainte de inseminare, din  familiilte-tata valoroase.

maximus

domnule radu va rog sa ne spuneti cum ati reusit sa faceti selectia in stupina dvs daca ati fost plecat in state?

D006

eu sunt un tip mai direct si nu-mi plac complicatiile lingvistice. daca pe cineva il deranjaza adresarea directa si fara persoana a 2 plural sigur ma retrag din discutie. respectul fata de un om sta in respectul fata de cunostintele lui. asa ca:
1. o parere personala legata de introducerea buckfastului in romania, cu referire directa la ce ai spus :
"Sa va dau un exemplu concludent: matcile crescute,produse in Hawaii (unde e o clima calduroasa, umeda) sunt exportate in Canada, chiar si in partile din nord, unde este un climat mai rece, si obtin productii deosebite. "
2. o detaliere la intrebarea lui maximus. care a fost inceputul si care sunt rezultatele actuale.
sper sa fie interpretate ca un inceput de dialog.
ca sa pot crede, cercetez.

PricopArthur

Dle Radu, am citit prin manuale ca trantorii din fam selectionate se cresc in voliere special amenajate. Dv folositi? probabil, altfel se pot amesteca cu trantori din alte fam, deoarece si acestia pot fi primiti de oricare colonie, inclusiv cea paterna.
Ce productie au dat in ultimii ani fam dv de prasila?
Ati folosit strict aceleasi familii?
Scuzati intrebarile, dar stiti cum este; cand intentionezi sa cumperi un cal te uiti si in gura, si la mers, il pui la caruta sa nu aiba narav, ...
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: maximusdomnule radu va rog sa ne spuneti cum ati reusit sa faceti selectia in stupina dvs daca ati fost plecat in state?

  Eu cred ca iti poti da seama de valoarea unei matci dintr-un singur an de productie...Stiu ca intrebarea nu era pt mine...dar eu, daca vad ca o familie este productiva, numeroasa...etc...de acolo folosesc matca ,... oualele pt cresterea de noi matci...dar nu am control asupra liniei tatalui.

D006

Buna,
Maximus, cat am fost plecat in State, normal, nu s-a ocupat nimeni de selectie, m-am multumit sa-mi gasesc familiile bine-sanatoase, asta s-a intamplat in martie 2005, de atunci am inceput un proces de retehnologizare in stupina, in sensul ca am trecut de la orizontali si verticali cu magazine pe Langstroth si am inceput sa ma ocup de selectie.
Cristi, cam asta a fost inceputul...ca si la oricine in stupina au existat familii mai slabute si familii de la care se obtin productii deosebite..acuma nu o sa zic ca toate-s superfamilii, nu ar fi adevarat, sunt si familii la cealalta extrema, la acestea de obicei le schimb matca sau le unific in toamna, un lucru e cert: selectia pentru cine se ocupa in mod serios de producerea matcilor nu se termina niciodata, in continuu trebuie dezvoltata linia la care ai lucrat. Despre Buckfast...parerea mea este ca atata timp cat matcile respective sunt selectionate coloniile vor produce bine, nu inseamna ca daca e Buckfast neaparat va produce si bine, stiu ca multi stupari de la noi au acum Buckfast, unii nici nu recunosc ca au sau nu vreau sa arata unde le sunt in stupina coloniile respective, ma rog, este pana la urma decizia fiecaruia ce rasa de albina foloseste. Nu o sa intru in polemici legate de competita Carpatica-Buckfast, dupa cum vad parerile sunt impartite, personal o sa selectionez si o sa produc si in continuare albina autohtona, e bine adaptata climatului de la noi si daca ne si ocupam un pic de ea, in sensul imbunatatirii calitatilor sale prin selectie, rezultatele sunt pe masura.
Arthur, la imperecherea naturala este aproape imposibil sa controlezi cu cine matca se imperecheaza, pot fi trantorii din familia x sau din familia y, sunt totusi cai prin care se "imbunatatesc" sansele trantorilor din familiile pe care le vrei sa intre in selectie, cum ar fi saturarea arealului de imperechere cu trantorii din familiile respective (pentru asta se folosesc mai multe rame cu celule de trantori in familiile-tata, rame claditoare primavara, etc) sau se limiteaza numarul trantorilor din celelalte colonii (prin taierea fagurilor cu trantori din ramele claditoare, de exemplu -cu ocazia aceasta se limiteaza si Varroa). La inseminarea artificiala ai certitudinea originii trantorilor, nu trebuie dispozitive speciale, o simpla gratie sau placa activa a colectorului de polen impiedica iesirea sau intrarea trantorilor in familiile-tata. Productiile in general pentru stupina, avand in vedere ca nu practic pastoralul, sunt bune (in anii favorabili). Anul acesta, fiind seceta, nici miere nu a fost prea multa, oricum pentru iarna si-au adunat rezerve de hrana suficiente, au un corp plin de miere.
O seara placuta,
Radu.

D006

totusi ai evitat raspunsul la prima problema. eu nu cred ca trebuie sa intram in polemici. pe mine ma ineresa pur si simplu o parere personala a unui om care se ocupa de o problema si consider din prezentarea pe care ai facut-o ca o si stapanesti. putem sa avem pareri contrare de ce ar trebui sa intram in polemici. m-ar interesa ce matci importau canadienii si mai ales de ce o faceau. de ce nu am produce si noi matci in hawai pentru a avea matci valoroase la inceputul lui mai cand imi intra stupii in frigurile roitului??

D006

..Unde a-ti fost dvs, dle Radu ce rasa de matci aveau?...foloseau ceva autohton?..sau ceva ''import'' dar care raspundea ok factorilor lor de mediu, cules etc.?...

maximus

Radu,
fara sa fiu rautacios sau sa am vreo intentie negativa,cred totusi ca 2 ani inseamna enorm de putin pentru selectie.nici macar o matca nu poate fi evaluata doar in decursul unui an.uite,eu fac selectie de 8 ani si cu toate ca am obtinut rezultate f. bune,consider ca inca mai am de lucrat pana sa definesc o linie asa cum vreau .poate sant si prea pretentios,dar asta nu ma dezavantajeaza,din contra.te salut.