trusa Jenter...

Creat de dragos2006, Noiembrie 27, 2007, 02:16:10 AM

« precedentul - următorul »

D006

Tot anul am folosit-o cu succes pot spune...dar as vrea sa curat crescaturile de ceara dupa dopuri, potirase,botci, ...si as vrea sa incerc si altceva decit sa le curat mecanic cu un bisturiu...Ma gindesc la o substanta in care sa le bag si sa le scot ca noi...dar imi este teama sa nu stric ...Ce imi recomandati?...--ce a-ti folosit pt a dizolva ceara...
  Ceara este substanta organica....si un dizolvant organic ar fi benzina...dar cred ca lasa miros ...

crombra

E destul de greu sa gasesti o substanta care sa topeasca ceara fara sa afecteze polistirenul din care sunt confectionate componentele trusei Jenter.
Incearca cu jet de aer cald (de la un uscator de par) la care stabilesti distanta optima pana la corpul de curatat.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

balasbebe

Daca bagi benzina, poti sa le pui la materiale reciclabile. Si plasticul, si ceara au o temperatura apropiata de topire. Stiu ca daca bagi ceva de plastic in apa care fierbe se deformeaza acel obiect. Ma gandesc sa-ti faci o unealta din lemn, de dimensiunea orificiului, si cu ea, dupa ce ai tinut-o in apa calda, dar aprape de fierbere, ceara se va inmuia foarte bine.
  Mai ai o varianta mai buna. Acum iarna, cand este mai reca, ceara este casanta, si dingura se va desprinde. Poti folosi congelatorul astfel. Pui piesele in congelator intr-o punga de plastic.
  Eu am murdarit cada de baie cu ceara topita. Doar in iarna, cand apa  la robinet a fost foarte rece, am putut sa desprind ceara imprastiata de pe cada.

PricopArthur

Ma scuzati ca intreb, dar ce este o trusa Jenter?
Miere multă şi inimă curată!

D006


PricopArthur

Mersi Cristi. Eficientizeaza ceasterea de matci. La nivelul meu, sunt suficiente si cresterile de matci cu botci confectionate.
A vandut cineva roiuri pt pachete la euroholding?
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Citat din: PricopArthurMa scuzati ca intreb, dar ce este o trusa Jenter?
iata linkul oficial (http://www.hohenlohe-auktion.de/) e in germana
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: PricopArthurMersi Cristi. Eficientizeaza ceasterea de matci. La nivelul meu, sunt suficiente si cresterile de matci cu botci confectionate.
A vandut cineva roiuri pt pachete la euroholding?
Am intrebat de pretul la albina scuturata...pt a face ei roiuri. Nu-l mai tin minte dar mi s-a parut mai bine, ca sa formez eu un roi cu albina respectiva si apoi in toamna sa-l unific cu vreo familie..Dar cu seceta din acest an...nu prea a mai fost multa albina...si nu am facut mare lucru...

crombra

Eu am cumparat 4 regine de la Eurohonig.
Calitate foarte buna.
Trimise prin posta. Sigur la anul voi schimba si alt lot de regine.Pentru 30 lei/buc se merita.
Eu nu am timp sa-mi fac regine, poate la pensie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Gruies

Citat din: crombraEu am cumparat 4 regine de la Eurohonig.
Calitate foarte buna.
Trimise prin posta. Sigur la anul voi schimba si alt lot de regine.Pentru 30 lei/buc se merita.
Eu nu am timp sa-mi fac regine, poate la pensie.
Neste prieteni de la Oradea nu au fost atit de convinsi de calitatea reginelor de la Faget.Zic ei ca  au primit si matci neimperechate ceea ce nu-i bine deloc.Eu o sa iau din mai multe surse la anu sa vad care-s mai bune.gruia
(nici eu n-am timp de transvazari) :cool:

bee_lover

matci se mai pot cumpara de la proapicultura(cred ca domnul Radu Vancea se ocupa)  http://www.proapicultura.ro/firma/magazin.php, sau de la domnul Radut (0351 / 402.721
0729 / 132.569 )
Sunt siguri ca mai sunt multi altii dar va las pe dumneavoastra sa-i amintiti...si sa va spuneti parerea despre ce matci ofera...sa stim unde sa ne orientam

D006

Cu trusa Jenter orice apicultor poate obtine matci de o buna calitate tinid cont de mai multi factori cum ar fi;
  --calitatea matcii pe care o folosim pt a recolta ouale, larvele..virsta lor..
  --puterea familiei care ia in crestere larvele pt botci, o densitate foarte mare a albinelor in zona botcilor, albine doici   ...si prezenta unui cules de dezvoltare bun in aceasta perioada sau o stimulare energo-proteica foarte buna..
--o populatie numeroasa in familia unde tinem botcile pina aproape de eclozionare pt a se asigura temperatura optima
  --prezenta in pasta energo-proteica din nucleul de imperechere a Fumidilului B, pt a evita o infestare cu nosema a tinerei matci...
  --recoltarea matcii din nucleu dupa ce a aparut puietul capacit...lasata sa oua in nucleu cam 12 zile...pt a ne putea da seama de ponta matcii
Mai sunt si alte aspecte de care trebuie sa tinem cont la cresterea matci...dar cred ca le-am amintit pe cele care imi par mai importante..
  Ani de zile am cumparat matci de la ICDA in special...si singura deosebire fata de cele obtinute de mine este ca erau mai scumpe...si de cind erau recoltate si pina ajungeau sa le introduc unde era nevoie de ele dura citeva zile...lucru care cred ca nu ar fi ok..
  Poate nu fac cel mai bine...dar sunt mai multumit....si cu banii in buzunar..Oricine poate incerca si poate la inceput mai se greseste dar a doua -a treia oara reusim..
  Merita incercat.

bee_lover

si eu am incercat din botci(care mi le-a dat domnul Orban Stefan).In hranitoarele din nuclee era bagata candy.Foitele din nucleu nu erau construite.Am luat albine cam cat o palma buna pentru fiecare nucleu.Botcile aproape de eclozionare le-am prins intre rame si peste albinele.Le-am bagat in camara 2 zile iar dupa aceea le-am pus afara cam la 50 de metri de stupina.In decurs de 2 zile erau goale nucleele...doar botcile cu regine,care din pacate nu au iesit,doar vreo 2-3 regine de la care albinele nu au plecat...dar interesant a fost ca au inceput sa cladeasca deasupra zaharului candy pe perete si nu fagurii artificiali.Pana la urma am ramas doar cu un nucleu care a adunat si polen si miere in fagurasii crescuti in hranitoare dar nu am vazut oua de albine,si peste ceva timp cand sa ma mai uit nu mai era nimica doar cateva albine.Asa ca am ramas cu nimica anul asta...dar mai incerc si la anul eventual sa duc nucleele in alta parte...
   Iata si cateva poze

bee_lover

Si inca una

filip

Citat din: bee_loversi eu am incercat din botci(care mi le-a dat domnul Orban Stefan).In hranitoarele din nuclee era bagata candy.Foitele din nucleu nu erau construite.Am luat albine cam cat o palma buna pentru fiecare nucleu.Botcile aproape de eclozionare le-am prins intre rame si peste albinele.Le-am bagat in camara 2 zile iar dupa aceea le-am pus afara cam la 50 de metri de stupina.In decurs de 2 zile erau goale nucleele...doar botcile cu regine,care din pacate nu au iesit,doar vreo 2-3 regine de la care albinele nu au plecat...dar interesant a fost ca au inceput sa cladeasca deasupra zaharului candy pe perete si nu fagurii artificiali.Pana la urma am ramas doar cu un nucleu care a adunat si polen si miere in fagurasii crescuti in hranitoare dar nu am vazut oua de albine,si peste ceva timp cand sa ma mai uit nu mai era nimica doar cateva albine.Asa ca am ramas cu nimica anul asta...dar mai incerc si la anul eventual sa duc nucleele in alta parte...
   Iata si cateva poze
Gresala a fost urmatoarea;albinele erau din stupi apropiati,fiind albine batrine sau intors la stupi.Daca mai faceti nuclee mici este bine sa scuturati albina tinara,daca aveati putin puiet nu strica chiar si cel din faguri falsi claditi sub haranitor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)