Loca americana

Creat de dragos2006, Ianuarie 15, 2009, 09:34:43 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Citat din: stelutamonicaMultumesc pentru sfaturi.
Boala a aparut in primavara trecuta la 2 stupi.Pe vatra respectiva am 10familii.Nu am folosit rame de la cei bolnavi,in schimb la un moment dat unul din cei doi care era mai slab a fost atacat de albine hoate.Acesta in scurt timp a murit.Pe celalalt am incercat sa-l salvez dandu-i rame cu puiet de altul puternic,sperand ca intarindu-l se va autovindeca.Boala a continuat si-n aceasta iarna l-am pierdut si pe acesta.
Momentan cei doi stupi sunt inchisi langa ceilalti.Rame am mutat doar catre ei,nu si de la ei spre ceilalti.
De unde ai aflat ca ai loca ?
Ai dat tu cu presupusul sau doctorul veterinar a spus asta ?

D006

Pentru a proteja stupi care-i mai ai precum si pentru ca boala sa nu se intinda si la alte stupine cel mai indicat lucru este sa dai foc la cei doi stupi. La ACA Sibiu sa gasit loca intr=un calup de ceara vechi de 30de ani.
     Cu stima
        Ionel

bucovineanu

Citat din: stelutamonicaMultumesc pentru sfaturi.
Boala a aparut in primavara trecuta la 2 stupi.Pe vatra respectiva am 10familii.Nu am folosit rame de la cei bolnavi,in schimb la un moment dat unul din cei doi care era mai slab a fost atacat de albine hoate.Acesta in scurt timp a murit.Pe celalalt am incercat sa-l salvez dandu-i rame cu puiet de altul puternic,sperand ca intarindu-l se va autovindeca.Boala a continuat si-n aceasta iarna l-am pierdut si pe acesta.
Momentan cei doi stupi sunt inchisi langa ceilalti.Rame am mutat doar catre ei,nu si de la ei spre ceilalti.
Cei doi stupi trebuie mutati undeva unde albinele nu au acces. Tu hotarasti daca merita sa-i dezinfectezi sau le dai foc. Ramele trebuie arse obligatoriu. Nu ai spus cine a stabilit ca ai loca.De obicei loca apare in timpul verii si nu primavara devreme. Trebuie sa tratezi toate familiile si deasemenea trebuie sa schimbi cat mai multe rame si sa speli stupii cu solutie de soda caustica 5% si sa-i flambezi.

D006

VA dati seama ce inseamna doua familii bolnave de loca sa vina la pastoral la tei unde pe o raza de doi kilometri pot fi 10000 de stupi ? :nono:

D006

aceasta se intimpla anul trecut acum dupa verificarile de primavara toti par perfect sanatosi. sa nu fi fost totusi loca ? ma gindesc ca pina acum ar fi trebuit sagasesc semne de boala si la ceilalti.acestea fiind spuse credeti ca ar trebui sa fac un tratament preventiv?

bucovineanu

Primele semne ale bolii se observa in vara. Diagnosticul se pune dupa aspectul puietului imprastiat, celule de puiet cu capacelul gaurit, miros de putrefactie. Se face testul cu betisorul de chibrit si daca dupa gaurirea capacelului continutul celulei se intinde sub forma de filament cu lungimea de 1-2 cm, este sigur vorba de loca americana.Am vazut undeva pe forum un filmulet in care se vedea foarte bine modul de diagnostic. Daca in toamna au fost asemenea simptome trebuie facute tratamente la toti stupii cu teramicina(oxitetraciclina). Nu se va vinde mierea de la stupii la care s-a facut tratament.

D006

deci sfatul vostru este sa fac tratament la toti stupii. intradevar acelea erau simtomele  cele enumerate de bucovineanu . chiar astazi am fost la farmacia veterinara si am cumparat oxitetraciclina cu sfatul sa pun 3 lingurite la un litru si jumatate de sirop intrebarea este de cite ori sa repet tratamentul si ce sanse am de eradicare a bolii ?

D006

Citat din: marianpitestideci sfatul vostru este sa fac tratament la toti stupii. intradevar acelea erau simtomele  cele enumerate de bucovineanu . chiar astazi am fost la farmacia veterinara si am cumparat oxitetraciclina cu sfatul sa pun 3 lingurite la un litru si jumatate de sirop intrebarea este de cite ori sa repet tratamentul si ce sanse am de eradicare a bolii ?
Cind ti-am  zis de  betisor , ai  zis  ca  nu  este  cazul .Tratamentul  cu  sirop il  aplici  de  trei  ori,la un  interval de  sapte  zile.Eu  as  zice  ca-i  mai  bine sa-l aplici sub  forma  de  praf ,amestecat  cu  zahar  macinat(pudra).Se  aplica  de  patru  ori, la interval  de  o  saptamina ,direct  pe  ramele  cu  puiet.Pt a-ti  zice  dozajul  ,zimi  ce  scrie  pe  cutie(grame si  daca  este  clorhidratat sau  nu).

stefan1

Citat din: marianpitestideci sfatul vostru este sa fac tratament la toti stupii. intradevar acelea erau simtomele  cele enumerate de bucovineanu . chiar astazi am fost la farmacia veterinara si am cumparat oxitetraciclina cu sfatul sa pun 3 lingurite la un litru si jumatate de sirop intrebarea este de cite ori sa repet tratamentul si ce sanse am de eradicare a bolii ?
Omule, nu fa prostii! Cred ca 3 lingurite la 1,5 l sirop, adica la cca 1 kg zahar, este mult prea mult. Poate acum se produce oxitetraciclina cu concentratie mai slaba, ca eu am ramas in urma si nu mai stiu noile produse.
Iti prezint ce stiu eu despre tratarea locei americane: Exista un preparat anume, Locamicin. Cred ca se produce si acum. Continea 2,5 g oxitetraciclina la 1 kg de zahar pudra. Ca indicatii de tratament: Se presara 80-100 g locamicin peste ramele stupului. Operatiunea se repeta de 3 ori la intervale de 3 zile, apoi inca de doua ori la interval de 5-7 zile. Concomitent cu primele 3 administrari se pot face si hraniri cu cate 250 ml sirop preparat dintr-un kg locamicin cu 1 l de apa. Normal la tratamentele preventive concentratia de antibiotic este mai mica (in cazul ca prepari singur medicamentul).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

la farmacia veterinara de unde am luat produsul vinde un medic veterinar . eu initial de locamicin am intrebat dar mi-a spus ca nu se mai fabrica si mi-a recomandat oxitetraciclina trei lingurite la un litru si jumatate de sirop .daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau daca stiti ca se gaseste locamicin in farmacii v-as fi recunoscator.

bucovineanu

Este enorm de mult 3 lingurite la 1l de sirop. In total trebuie facute 4-5 tratamente. La 1l de sirop se pune 0,75g de oxitetraciclina. Se dau 250-500 g de familie in functie de putere.Cantitatea totala de medicament este 1,5 g pe familie. Mai multe despre tratament si alte masuri pentru eradicare aici:http://stuparit.3x.ro/teo/patologieapicola.htm#locaA

D006

Tratamentul este urmatorul :
1. 0.75 -1.00 g de Oxi 90% la 1 litru de sirop.
2. 3 g de Oxi 90% la un kg de zahar pudra.
nu masura cu lingurita, fie ai sa faci subdozaj, fie ai sa le intoxici.

D006

Aici pt boala aceasta cam toti recomanda sa arzi stupul complect.

D006

Citat din: marianpitestideci sfatul vostru este sa fac tratament la toti stupii. intradevar acelea erau simtomele  cele enumerate de bucovineanu . chiar astazi am fost la farmacia veterinara si am cumparat oxitetraciclina cu sfatul sa pun 3 lingurite la un litru si jumatate de sirop intrebarea este de cite ori sa repet tratamentul si ce sanse am de eradicare a bolii ?
Ce  ti-a  zis  doctorul  este  corect,pt  ca el  ti-a  dat teramicina care  este  un  inlocuitor la oxitetraciclina si 100g de  teramicina =5,5g de oxitetraciclina.Ca  sa fii  impacat  sufleteste il  poti  intreba din  nou,asa  eviti eventualile  complicatii.Pt a  administra  1g de  oxitetraciclina i-ti  trebuie 18,18g de  teramicina.

D006

pe prospect scrie oxitetraciclina clorhidrat 20%,excipient 100 gr.Sfatul veterinarului a fost 3 lingurite la 1kg zahar pudra sau la 1.5 litri sirop ma gindesc ca din moment ce concentratia de oxitetraciclina este de 20% dozajul recomandat ar putea fi corect iar in privinta sfatului de a nu folosi lingurita pentru dozaj nu stiu ce altceva a-s putea folosi