Albinele, pe cale de dispariţie?

Creat de Kov iulian, Octombrie 17, 2015, 11:16:59 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat
...
...
...
În replică la aceste probleme ridicate de apicultori, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a trimis un răspuns pentru România Liberă: ,,Principala problemă pe care au ridicat-o este legată de tratamentul cu neonicotinoide pe care îl aplicăm la culturile de floarea-soarelui, porumb și rapiță. România și Ministerul Agriculturii trebuie să mențină un echilibru atât în dezvoltarea producției vegetale, cât și în ceea ce înseamnă protejarea albinelor. Eu cred că s-a găsit un echilibru printr-un consens, pentru că tratamentul acesta se face din 2006, 2007, dacă nu mă înșel, și nu am văzut cazuri foarte grave în România. Este important ca pentru cele trei culturi să se facă tratamente în anumite zone și cred că soluția găsită astăzi, de a-i obliga pe fermieri când aplică acest tratament să anunțe ... cred că este o soluție constructivă. Eu am apreciat că nu au fost probleme nici până acum. Noi am notificat ca pentru 120 de zile să obținem o derogare (de la adoptarea regulamentului european), iar numărul de familii de albine au crescut cu 13% față de anul trecut" .

Iar cifrele publicate de Institutul Naţional de Statistică par să-i dea dreptate lui Daniel Constantin. Din 2007, de la începutul folosirii acestor substanţe, şi până la finele anului 2014, numărul familiilor de albine a crescut constant, de la puţin peste 982.000de familii, în 2007, până la 1.350.000, la finalul anului trecut.


http://agropress.ro/index.php/2015/10/12/albinele-pe-cale-de-disparitie/


romikele

Cei cu statistica sunt într-o mare eroare!
Nu numărul de familii de albine a crescut, ci al unităților biologice care nu produc nimic, doar participă la "inventar", pentru accesarea de fonduri europene!  :zzz:

Eugen B

Pe mine mai intrebat de statistici, lasa ca va da Daniel statistici.

Kov iulian

Sa presupunem prin absurd ca din acest an incep sa moara cu 30 % mai multi Romani fata de normalul anilor trecuti.
Si in fiecare an de acum incolo, acest procent se mareste  cu 10%  in fiecare an .

In acelasi timp insa Romanii incepe sa se iubeasca mai mult,  dau nastere unui numar de copii ce acopera acea pierdere.

Dupa mintea Ministului totul e normal, nu se intampla nimic grav, ce se pierde intr-o parte se acopera din partea celalta.
El/ei judeca totul economic, de parca viata e o statistica, o fiinta ar fi doar o cifra pe o hartie.

Eugen B

Eu sunt de acord cu tine, si in plus multe statistici nu le cred, eu stiu ce e in zona mea cu stupii si stuparii si majoritatea au probleme in ultimii ani. Multi isi scade nr de familii, altii se lasa de tot. Poate in alte parti e mai bine. Eu ma refer strict in vestul tarii, in zona mea unde cunosc stupari, in rest poate e lapte si miere. Cand se vor gata fondurile 2007-2013 numar va scadea si de la statistici, deoarece f putini vor ramane cu PFA sa plateasca taxe si impozite