Sa mai dau din casa si eu... Daca tot e vorba despre Hobby-uri

Creat de oroles, Noiembrie 26, 2013, 08:20:18 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Pe langa albine (pe care il consider un hobby) mai am si alte hobby-uri.
Unul dintre ele este minicolectia de ceasuri vechi si noi (da sa nu ii spuneti nevestei mele! :D )

Un Pobeda din 1957, reconditionat partial care merge foarte bine...



Un Molnija (Fulger in romaneste) cu limbile ceasului colorate prin procedee chimice. Pacat ca nu se vede bine albastrul.



Un Raketa destul de rar, de-o seama cu mine (1984). Zic ca e destul de rar deoarece a fost produs pentru Occident ( a se vedea ca tine si zilele saptamanii si data, in limba engleza). De aceea mecanismul e destul de rar. E la fel de precis ca un ceas elvetian automatic.



Un Vostok al bunicului meu, aproximat ca fiind din 1953. E placat cu aur si a fost daruit bunicului de un comandant de securitate. FYI: Vostok in romana inseamna Orient, Est. Ceasurile Vostok au acelasi mecanism si sunt facute cu aceleasi masini cu care erau facute celebrele ceasuri nemtesti Orient. Dupa WW2 rusii au "furat" toata fabrica si muncitorii germani si i-au mutat in Rusia. Asa au aparut ceasurile Vostok, care nu sunt nimic altceva decat niste Orienturi rusesti. Totusi e un "surogat", cum ar zice @dragos2006.



Un ceas Shirland de buzunar. Nu e un brand dar a fost primit de la cineva "important" si de aceea il pastrez. :D



Mai am ceasuri, dar nu am poze cu ele. Am si mai noi sau cum ar zice unii "de firma", dar astea imi plac mai mult! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

la pobeda ii lipseste secundarul
rakete am vre-o 3 (unul din ele luat din Bulagaria acum 2 ani placat cu aur) inclusiv o caruta de piese
deci nu e chiar asa de rarutz...  :nebun:
candva cu multi ani in urma cumparam de-astea bulite de prin targuri, le reparam si faceam un banut frumos.
dar m-am lasat... de fapt okii sunt problema.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 27, 2013, 09:16:55 AM
la pobeda ii lipseste secundarul
rakete am vre-o 3 (unul din ele luat din Bulagaria acum 2 ani placat cu aur) inclusiv o caruta de piese
deci nu e chiar asa de rarutz...  :nebun:
candva cu multi ani in urma cumparam de-astea bulite de prin targuri, le reparam si faceam un banut frumos.
dar m-am lasat... de fapt okii sunt problema.
@RazvanTi, cum sa lipseasca secundarul la Pobeda? Ma speriasi! E acolo si e mic, in josul cadranului.
Eu nu am zis ca Raketele sunt rare, ci ca acest model e rarut prin faptul ca e facut pentru Occident. Atesta seria de pe cap. Daca te uiti atent se vede ca 1. e scris cu litere latine si nu chirilice ca la Pobeda 2. zilele saptamanii sunt in engleza 3. In partea de jos se vede "made in" (engleza). La fel si la Vostok, unde e scris cu litere englezeesti (18 Jewels)... Ciudat ca au scris in engleza, stituta fiind aversiunea rusilor fata de occident la data respectiv. La reparat nu ma prea pricep, desi mi-ar fi placut. Am ceva de reparat (un Poljot si niste ceasuri de masa Slava). Singurul lucru la care ma mai pricep e sa dau avansul. :D Oricum niciun ceas mecanic nu va avea precizia unuia electric.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Se pare ca nu a glumit Razvan Ti..... are probleme cu "okii"   :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

prieteni....
chiar asa de grave probleme cu okii nu am...
in mijloc e gaura si se vede si pinul pentru secundar...
de-aia am zis.
nu ca nu l-am vazut pe ala mic
acum am sapat nitel si se pare ca asa e minutarul la pobeda cu gaurica in mijloc.
oricum, alea de buzunar m-au dat pe spate
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro