Cosnita lipita cu lut

Creat de oroles, Iunie 15, 2016, 09:20:36 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Am un cos de nuiele mai vechi pe care nu il folosesc si intentionez sa fac un fel de cosnita traditionala lipita cu lut. Vreau sa il am mai mult de frumusete. Problema e ca nu stiu cum era facut lutul. In mod sigur nu se baga paie deoarece nuielele actioneaza ca liant. Stiu ca la tara se folosea balega de cal sau de vaca. Stie cineva cum se face lutul asta? :D

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

    Lutul pentru fetuit(asa se numeste) se face pentru a da o suprafata neteda la peretii de lut pentru a fi varuiti.Se aduna baliga de cal egal cu lutul pe care vrei sa-l folosesti ca volum.Se usuca ,dupa care se marunteste si se amesteca cu lut galben 1 la 1 si se moaie cu apa dupa care se lasa citeva zile sa dospeasca si apoi se foloseste.Se foloseste pentru a nu crapa, cind se usuca poate fi varuit.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

jenica67

          Daca vrei neaparat sa o faci cu lut, fa cum a spus colegul. Eu de exemplu nu m-asi complica, si asi lipi-o cu adeziv flexibil de gresie si faianta pentru exterior, sau cu adeziv pentru polestiren, ambele o sa iti asigure o aderenta foarte buna. Si eu am mai multe cojnite in pod, dar nu sunt tentat sa le folosesc si sunt doar impletite, nu au fost inca lipite, dar au sigur foarte multi ani.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

filip

Balega de vaca proaspata e tencuiala cojnitei de pe vremea dacilor.Cand se usuca e mai bun ca lutul. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Ce să fie proaspătă, vaca sau balega ?  =))

oroles

Multumesc pentru idei! Voi incerca una si voi pune si poze. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: jenica67 din Iunie 15, 2016, 09:53:21 PM
          Daca vrei neaparat sa o faci cu lut, fa cum a spus colegul. Eu de exemplu nu m-asi complica, si asi lipi-o cu adeziv flexibil de gresie si faianta pentru exterior, sau cu adeziv pentru polestiren, ambele o sa iti asigure o aderenta foarte buna. Si eu am mai multe cojnite in pod, dar nu sunt tentat sa le folosesc si sunt doar impletite, nu au fost inca lipite, dar au sigur foarte multi ani.
Pai ce cosnita traditionala mai iese daca bag tencuiala decorativa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

Citat din: oroles din Iunie 16, 2016, 06:37:32 AM
Citat din: jenica67 din Iunie 15, 2016, 09:53:21 PM
          Daca vrei neaparat sa o faci cu lut, fa cum a spus colegul. Eu de exemplu nu m-asi complica, si asi lipi-o cu adeziv flexibil de gresie si faianta pentru exterior, sau cu adeziv pentru polestiren, ambele o sa iti asigure o aderenta foarte buna. Si eu am mai multe cojnite in pod, dar nu sunt tentat sa le folosesc si sunt doar impletite, nu au fost inca lipite, dar au sigur foarte multi ani.
Pai ce cosnita traditionala mai iese daca bag tencuiala decorativa.
Mai studiaza diferenta intre tencuiala decorativa si ce ti-am spus eu !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

#8
  Captusirea cu adezivi de faianta sau polistiren va crea o incinta care nu respira, cu totul improprie pentru albine. Pamantul cu balega e poate dizgratios, dar sanatos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am lipit cosnita cu o mixtură de balega de cal, nisip si pământ. A iesit ce trebuia. A crapat foarte putin, lucru normal si la o tencuiala cu ciment. O sa revin maine cu poze deoarece nu îmi merge decat internetul mobil la tara de cand cu viiturele. Se usuca destum de greu desi afară e foarte cald. Oare trebuie data si cu var? :D Se practica asa ceva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Oroles, in sectiunea filme de la IWF ai exact modul de construire/reconditionare a cosnitelor. In filmuletul Heathland_Beekeeping_-_2 postat de Romikele poti sa vezi ca stratul final e cu balega (are rolul de a tine la distanta insectele daunatoare) si nu are sens sa dai cu var decat daca o vrei pur decorativa aceasta cosnita. E fantastica ideea de a da suflet unei cosnite, desi nu prea stiu cum vei face cu recoltarea mierii (existau si cosnite cu un fel de caciula- ceva similar unui cat, astfel ca recoltarea sa se faca mai usor). Asteptam sa vedem si popularea. In general se tin pe prispa casei, nu are sens sa dai cu var, tencuiala sau alta minune! Ori e ceva retro si reinviat ca traditie, ori de strutocamila... Bafta!
Vezi min 12 https://youtu.be/TCmFc2LgzyY
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)