STUPARIT STATIONAR IN... AREALUL ALTORA.

Creat de emil.oltean, Ianuarie 13, 2011, 05:49:54 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

#60
Citat din: evulet78 din Februarie 28, 2011, 05:03:33 PM
Tot timpul cine sta mai mult intr-un singur loc crede ca este stapan pe acel loc.
Asa se intampla si cu locurile de parcare din marile orase. Am masina, o pun undeva si dupa un timp cred ca este locul meu. Vine un tanar, parcheaza si el acolo pentru ca nu are unde si atunci incep cu amenintari, zgarietuti pe masina, pana la roti...... :rotfl:
Trebuie sa ne debarasam de asa ceva.
Dar daca un apicultor are cate familii si vrea sa se dezvolte ( sa zicem ca are 10 si in cativa ani face 200 de familii)? Atunci ceilalti incep sa ii poarte pica.
Este ca in balada miorita :mad:
Efectul  obisnuintei ancestrale a omului, izvorata din structura sa biologica de neschimbat, de a se crede stapan pe un loc pe care a stat mai mult timp ,este proprietatea si dreptul de proprietate.  Pe baza acestei obisnuinte s-a format proprietatea funciara  si cea nationala. Deoarece unii oameni au stat mai mult timp intr-un loc acestia s-au numit moldoveni si dreptul lor de a sta acolo onde au stat si mosii lor, a fost aparat de  unul pre nume Stefan , mai sunt unii care-s zic romani, tot pentru ca ei stau mai de mut timp intr-un singur loc si mai sunt unii... Comparatia nu-si are locul deoarece se refera la proprietatea in devalmasie care-si are regulile ei fata de cea privata si a comunitatii locale care are cu totul alte reguli (Citeste Legi). Indemnul la debarasare a fost materializat timp de 45 de ani de catre cei care care au ravnit la munca altora si au umplut tara de puscarii si morminte in numele nobilului ideal de om nou ... debarasat de simtul proprietatii si al constintei . Efectul se vede si acum prin perpetuarea aversitatii fata de proprietate si  contaminarea generatiilor tinere cu acest virus al abuzurilor de orice fel care nu-si gaseste inca leacul. Este o chemare la logica pumnului si a obrazului gros, o reintoarcere la obiectivele luptei de clasa. Prin cumulare toata tara se va transforma intr-o parcare unde vor domni SUV urile baietilor cu cefe groase. Evidenta faptelor este promitatoare.   Pentru foarte multi romani proprietatea lor este sfanta in timp ce cea a vecinului este condamnabila. Fiat Justitia et Pereat Mundus
Sa nu uiti Darie!

dan motu

niciodata nu mam asezat intre localitate si lan,sau fara aprobarea primariilor,dar de fiecare data vine unu sau doi cu idei ca le iei culesu sau ca le intra albinele peste ale lor

Kov iulian

Citat din: dan motu din Decembrie 05, 2011, 10:05:17 PM
niciodata nu mam asezat intre localitate si lan,sau fara aprobarea primariilor,dar de fiecare data vine unu sau doi cu idei ca le iei culesu sau ca le intra albinele peste ale lor
Idea ar fi alta , de fapt nu conteaza ca ca cei din localitate sunt bastinasi si ar avea mai multe drepturi.
ci mai degraba idea ca " primul sosit , primul servit " daca se depaseste incarcarea pe hectar eu cred ca e normal ca sa se atraga atentia " gata s-a ocupat nu mai veniti."
Bastinasi au avantaj in cazul asta ca locuiesc acolo si cum ar veni " sunt primi la fata locului "
Eu cred ca ar fi bine sa se respecte incarcarea la hectar , de ce sa ne ingramadim 1000 de stupi la un hectar si sa scoatem doar 1 kg pe familei cand exista locuri care raman pustii. si in care se pot obtine 30 kg pe familie
Ar fi bine sa se puna la punct si la noi treaba asta cu repartitiile , fiecare sa isi rezerve un loc undeva si sa isi umple stupi de miere ,de ce sa ne ingramadim a paguba ?

octav

Salut,
Ce parere aveti de urmatorul caz? Si o idee de rezolvare pasnica daca aveti v-as multumi.
Am cumparat un teren extravilan. Aici mi-am declarat vatra pentru ca am accesat si masura 141. Nu am fost pe acolo mult timp. Anul asta am vrut sa incep sa fac un gard, si sa mut stupii acolo. Dupa cateva zile surprizeeeee. Au venit localnicii sa spuna ca ei nu pot munci bucatile lor de teren din cauza albinelor mele. Pe o raza de 3 km mai sunt inca 4 stuapari care au intre 40 stupi si 150 fiecare. Eu sunt amplasat in camp cam la 2 km de fiecare dintre cele 3 localitati din zona. Anul asta am lasat-o asa, adica dupa 1 saptamana de la venire, am plecat la salcam in alta parte in ideea de a nu mai avea contact cu ei si certuri. Problema e ca de la anul chiar trebuie sa ma mut acolo. Cum vedeti o rezolvare? Nu prea merge cu borcanelul ca sunt cam multi.
Astept idei, multumesc anticipat.

PS: Partea legala cu facut gard inalt si pastrat distantele nu merge pentru ca m-au amenintat ca daca ma mut acolo o sa-si dea cu insecticid pe culturile lor sa-mi omoare albinele. Nu prea am chef de procese. Prefer sa nu se ajunga aici.(Nevasta-mea e avocat asa ca nu m-ar costa foarte mult :) sau mai stii? :dinti:)
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Kov iulian

#64
Cunoasteti articolul 5 si 8
Legea 101/2011 pentru prevenirea si sanctionarea
unor fapte privind degradarea mediului.

Art. 5
Exploatarea cu incalcarea dispozitiilor legale in domeniu a unei instalatii in care se
desfasoara o activitate periculoasa sau in care sunt depozitate ori utilizate substante
sau preparate periculoase, de natura a provoca in afara instalatiei decesul ori
vatamarea grava a unei persoane sau un prejudiciu semnificativ adus mediului,
constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Art. 8
(1) Deversarea, emiterea sau introducerea, cu incalcarea dispozitiilor legale in domeniu,
a unei cantitati de materiale in aer sau sol care pot provoca decesul ori vatamarea
grava a unei persoane, sau un prejudiciu semnificativ adus mediului, constituie
infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
(2) Deversarea, emiterea sau introducerea, cu incalcarea dispozitiilor legale in domeniu,
de surse de radiatii ionizante in aer, apa sau sol care pot provoca decesul ori vatamarea
grava a unei persoane, sau un prejudiciu semnificativ adus mediului, constituie
infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.[/size]
Cunoasteti ca garda de mediu aplica amenzi chiar de 8000 de lei celor ce aplica insecticide toxice pt albine pe lanurile inflorite ?

PACO

daca vecinii nu te vor cautati alt loc. cunosc cateva cazuri cand datorita acestor certuri s a ajuns la omorarea familiilor de albine.

milu56

Unde te lasa omul cu placere acolo e de pus stupii.

Alutus

#67
Cauza principala a tuturor acestor probleme este caracterul formal al legii. Legea apiculturii aprobata in anul '98(?) de catre presedintele E Constantinescu este o reluare quasitotala a reglementarilor regimului comunist in privinta apiculturii, fara a aduce nouati in domeniu. Ea mentine viciile esentiale ale legislatiei din perioada mentionata:
- Dispretul fata de proprietate.
- Dispretul fata de individ.
- Centralizarea deciziilor prin transferarea drepturilor respective unui grup restrans de indivizi legati prin interese comune.
- Caracterul echivoc al legilor, care genereaza interpretari diferite si evident abuzuri. Lipsa instructiunilor de aplicare si a sanctiunilor.
- Ignorarea unei reale consultari a persoanelor direct interesate.
Solutia este  elaborarea unei legi noi avand urmatoarele axe:
-  Dreptul de evaluare a bazei melifere atribuita administratiei locale
-  Dreptul exclusiv al administratiei locale de a elibera autorizatia de amplasare a stupilor pe terenurile aflate sub jurisdictia acestora.
-  Stabilirea incarcaturii maxime pe zona
-  Stabilirea distantei minime dintre stupina si zonele care pot fi afectate de aceasta activitate
-  Stabilirea distantei minime intre doua stupine .
-  Asigurarea sanatatii.
-  Instructiuni de aplicare si sanctiuni.
   
Sa nu uiti Darie!

milu56

Suna frumos numai ca trebuie asteptat legea asigurarilor la stupi.

bucovineanu

Cand vedem cum se incalca orice legi chiar de catre cei care le-au facut, cred ca oricum ar fi facuta o lege a apiculturii, nu va fi respectata.

milu56

Sigur se va schimba nu trebuie sa fim pesimisti.

Kov iulian

Citat din: Alutus din Decembrie 06, 2011, 09:08:33 AM
Cauza principala a tuturor acestor probleme este caracterul formal al legii. Legea apiculturii aprobata in anul '98(?) de catre presedintele E Constantinescu este o reluare quasitotala a reglementarilor regimului comunist in privinta apiculturii, fara a aduce nouati in domeniu. Ea mentine viciile esentiale ale legislatiei din perioada mentionata:
- Dispretul fata de proprietate.
- Dispretul fata de individ.
- Centralizarea deciziilor prin transferarea drepturilor respective unui grup restrans de indivizi legati prin interese comune.
- Caracterul echivoc al legilor, care genereaza interpretari diferite si evident abuzuri. Lipsa instructiunilor de aplicare si a sanctiunilor.
- Ignorarea unei reale consultari a persoanelor direct interesate.
Solutia este  elaborarea unei legi noi avand urmatoarele axe:
-  Dreptul de evaluare a bazei melifere atribuita administratiei locale
-  Dreptul exclusiv al administratiei locale de a elibera autorizatia de amplasare a stupilor pe terenurile aflate sub jurisdictia acestora.
-  Stabilirea incarcaturii maxime pe zona
-  Stabilirea distantei minime dintre stupina si zonele care pot fi afectate de aceasta activitate
-  Stabilirea distantei minime intre doua stupine .
-  Asigurarea sanatatii.
-  Instructiuni de aplicare si sanctiuni.

Haideti sa dezvoltam acest subiect , sa facem un subiect separat in care sa discutam pe aceasta tema , suntem multi sta in puterea noastra sa schimbam lucrurile

Citat din: bucovineanu din Decembrie 06, 2011, 12:50:56 PM
Cand vedem cum se incalca orice legi chiar de catre cei care le-au facut, cred ca oricum ar fi facuta o lege a apiculturii, nu va fi respectata.
Se intimpla asta pt ca suntem fricosi , nu luptam pt drepturile noastre , cand se incalca vreun drept ne multumim sa stam acasa sa privim la TV ce fac alti pt noi. Cand e vreun concert Lady Gaga ies toti pe strada zeci de mii de oameni , dar cand se incalca vreo lege ies vreo 10 care protesteaza si fac greva .

Citat din: milu56 din Decembrie 06, 2011, 01:18:32 PM
Sigur se va schimba nu trebuie sa fim pesimisti.
Se va schimba ceva doar daca noi vom depune eforturi pt asta , nu o sa vina nimeni sa dea legi din bunatatea sufletelor lor care sa ne favorizeze .

milu56


octav

Sper ca nu am fost inteles gresit. Cu apicultorii din zona nu a fost nici o problema. Pe unul chiar am ajuns sa-l cunosc intamplator si e om de isprava si el si baiatul lui. Probleme am cu vecinii care detin terenurile din camp de langa mine. Eu am facut cred o greseala si am declarat vatra acolo si am aplicat anul asta ptr masura 141.
M-am gandit sa continui in felul urmator. Anul asta voi termina gardul inclusiv inaltat in zona stupilor si voi planta in primavara pomii fructiferi (vreau sa fac o mica livada cam pe 1000 mp pentru ca sa inalt culuarele de zbor ale albinelor) si nu voi merge decat pe perioada teiului acolo (am in spate o padure de cam 100 ha tei - asta a fost motivul achizitiei) poate ma voi imprieteni chiar cu ei in timpul asta(macar sa ne salutam ). Anul 2013 ma voi stabili definitiv acolo.
Era singurul teren pe care-l aveam in proprietate si nu m-am gandit ca nefiind de-al locului va fi o problema asa de mare sa ma integreze, dar se pare ca in germania oamenii se pot saluta pe strada fara sa se cunoasca iar in Romania nu zic sa te salute sau sa-ti raspunda la salut,...dar macar sa nu-ti dea cu bata in cap.

Nu stiu daca sunteti in asentimentul meu, dar ma voi folosi de raspunsul domnului Kov iulian caruia ii multumesc pentru ajutor, si ma voi instala pe teren.

Multumesc tuturor pentru ajutor, daca mai sunt si alte raspunsuri le astept cu placere pentru ca sunt sigur ca mai sunt si altii care au fost macar o data in situatia mea.
Va voi tine la curent,

Cu stima,
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Bistriteanul

Ca sa inalti culoarul de zbor al abinelor si sa nu astepti pina iti creste livada, poti sa montezi pe gard o plasa din aceea care se foloseste la schele, iar cu vecinii poti incerca sa le iei in arenda terenul, (cel putin imediat invecinat) astfel incat vecinul sa fii... tu.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum