Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 12, 2011, 09:24:11 PM
Totusi sunt nedumerit ce presa folosesc cei ce produc stupi in cantitati mari si in timp scurt. Probabil nu lipesc fiecare fatza de cuib in parte. Trebuie sa fie ceva care sa le permita o productivitate mai mare.  Am de facut 40 stupi deci in total 160 fetze de cuib plus 40 de caturi de 3/4 care si acestea nu pot fi facute dintr-o bucata... Poate ma ajuta cineva care produce stupi in cantitati mari...  :thanks:

Incercati aici

https://www.youtube.com/watch?v=sxqYbmvz1ww&list=PLzSqF5QIyTZU1la7JdSygaItFmDGKPEJD

sau mai clar aici

https://www.youtube.com/watch?v=VQrVspB6b0w

O zi faina!

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Se incleie mai intai panouri cu latimea de 1, 5-2m, atat cat permite presa, dupa care se croieste latimea dorita. Dar fetele de stupi pot fi facute si dintr-o bocata daca lemnul e bine uscat si corpurile se incheie in falt folosind un clei de calitate. Am majoritatea corpurilor cu fete dintr-o bucata mult peste 100 si nu s-a deformat nici o piesa. E drept ca unele au mai crapat in timp, dar numai fata exterioara.

Porfy66

Merci Mosunick!
Apreciez promtitudinea.... Am primit un raspuns dupa 2 ani de asteptare! :):)
Orcum multumesc mult. Eu totusi ma refeream la imbinarea scandurilor pentru a forma un panou...
Asta ce mi-ai aratat tu e ok... e un sistem rapid pentru asamblarea fetelor de stup...
Un an nou cu sanatate si realizari!

ninel1

multumesc cristi, asa ma gandeam si eu sa fac exact ca si tine .
La Multi Ani!!!!! : sampanie: : sampanie: : sampanie:

tassevasi


Citat din: Porfy66 din Ianuarie 12, 2011, 09:24:11 PM
Totusi sunt nedumerit ce presa folosesc cei ce produc stupi in cantitati mari si in timp scurt. Probabil nu lipesc fiecare fatza de cuib in parte. Trebuie sa fie ceva care sa le permita o productivitate mai mare.  Am de facut 40 stupi deci in total 160 fetze de cuib plus 40 de caturi de 3/4 care si acestea nu pot fi facute dintr-o bucata... Poate ma ajuta cineva care produce stupi in cantitati mari...  :thanks:



O presa  mai usor de realizat  are  roi-ag ,poate va e de folos.
  Are si  Stefan O din metal ,ceva mai greu de realizat.

ioanardelean55


  Sint freze  la care nu-ti trebuie presa si chiar nici clei ,prin lovire cu ciocanu imbinarea se face perfect ,iar daca vrei sa o desfaci numai daca o rupi . se fac la Codlea si costa cam 700 roni . :bzz:

barabasl

cred ca in filmul lui Stefan, in dreapta, e ceea ce cauti montat corpuri 001, din metal

ioanardelean55


   E secret maestru .....nu vorbeste nimic  :hi: :hi: :hi: :hi:

ninel1

buna seara!!! lucreaza cineva cu scule de la metabo???
am gasit circular, masina de grosime cu rindeluire toate cam la 4400 lei???
ce  puteti spune, se pot monta freze dado pe circular ?????

mosunick

#309
Eu totusi ma refeream la imbinarea scandurilor pentru a forma un panou...
Asta ce mi-ai aratat tu e ok... e un sistem rapid pentru asamblarea fetelor de stup...
Un an nou cu sanatate si realizari!
[/quote]

Cred ca aici gasiti ce cautati:
https://www.youtube.com/watch?v=oRFds51uTnM

la 2.16 este prezentata o masa de incleiat panouri
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cristian bh

salut din partea unuia care abia a intrat sa zic asa ca in prima zi de armata si te uiti si-n stanga si-n dreapta oarecum speriat de cei ce te asteapta cu ranjetul pe buze .sa zic asa destul de neinitiat in ale calculatorului,de stupi se ocupa tatal meu asa ca unul care sa apucat de stuparit la batranete da-n schimb la capitolul ce tine de tamplarie, scule,as avea si eu atat de de invatat cat si de a da un sfat util celor ce ma gandesc ca sunt de fapt apicultori si nu practica tamplaria ca mine oarecum asa itre hobby si profesional   

Porfy66

Multumesc Mosunick! Cam in acest mod le imbin si eu panourile....
Salutari si un an nou cu satisfactii, sanatate si butoaie pline!
La multi ani!
:hi: :hi: :hi:

nicubostan

mai nou in atelierele mari de timplarie de-afara e posibil si la noi in tara se foloseste prese care cu ajutorul ultrasunetelor intareste adezivul intr-un timp record [zeci de secunde-citeva minute].  foloseste principiul cuptorului cu microunde.

cristian bh

ca idee de presa simpla e f.eficienta  dar in functie de inaltime dupa cam 5 panouri incepe sa se umfle la mijloc si atunci ori stransa cu alt gen de presa ca cea din metal din poza dlui ardelean daca retin bine ori o intermediara cu holzs..la panouri mai lungi de 40 cm e necesar sa fie stanse de la ambele capete lasat cam 10 cm eu sugerez un adeziv D3 care se foloseste si la stratificate.insa pt acest adeziv mimim de temp.e de 15  grade. sanatate si un an nou implinit

ninel1

MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE ANTARES 254/4 se poate lucra cu o asa masina cam 6 ore / zi????