Abricht

Creat de _razvan_, Noiembrie 27, 2012, 02:00:02 PM

« precedentul - următorul »

relutu

#15
Multumesc ptr raspunsuri ambilor.Nea Costica(va cheama ca pe tata) rulmentii mei cred ca sunt bagati fortat asa cum ati spus dvs ptr ca nu au nici un fel de siguranta nici pe ax nici pe lagar(caseta).Cine mi-a dat abricul nu la folosit niciodata si rulmentii erau gripati,a trebuit sa ii dau cu sprei anti gripant si sa invart cu cheia ca sa isi dea drumu.Cred ca ar fi si asta o cauza de asta vreau sa ii scimb.Am incercat cu presa si nici macar nu se misca.

stefan1

  Nea Costica stie sa glumeasca dar si cand vorbeste serios are ce spune! A explicat foarte frumos cum e cu cotele, tolerantele, rulmentii, lagarele...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nea Costica din Buzau

Stefane  :hi:

Relutu  :hi: Saluta-l pe tizu [,,babacu''] din partea mea, aici e problema, l-a incercat si...a constatat ce ai constatat si tu, adica nu sunt facute ,,la cote de rulment'', si atunci, l-a dat.
Atentie!!! daca pui [montezi] lagarele fata-n- fata nu trebe sigurante, blocarea se face ; inele interioare rulmenti, gulere ax, inele exterioare rulmenti, lagarele.
Eu  zic sa masori cotele [ax si carcasa], si daca nu sunt cum am spus eu, ajusteaza conform cotelor rulmentilor folositi. Eu am folosit un biax  in masina de gaurit, pt carcasa, si smirghel pt ax.
Incearca ce am facut eu , dar daca ai alta posibilitate mergi la meserias, ca e pacat de ax.
Bafta si sa spui colegilor ce a iesit  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

cristi ciuc

Am achiziţionat şi eu un Einhell (abricht şi grosime) de 15 cm.
Era ultimul exponat şi l-am luat cu reducere.
Problema este că, la asamblare, am constatat că are un comutator de siguranţă, care ar trebui să fie presat de ceva în timpul funcţionării, iar acel ceva lipseşte.
Mă poate lămuri cineva cum să-l fac să funcţioneze?
Numai bine!

orbanstefan64

salut cristi!
simplu da modelul si il gasim.
:hi: :hi: :hi:

cristi ciuc

Salut Ştefan!
Este modelul Einhell BT-SP 1300.
Are un buton deasupra, care în modelul căutat pe internet nu se vede.
Probabil că este sub acea apărătoare a cuţitelor.
Dar la mine ansambul nu este aşa de lung încât să preseze pe buton.
Nu are alte reglaje astfel ca tija să poată fi lungită.
Stau şi mă întreb dacă nu le-or fi încurcat cei de la magazin. Era expus şi mi-au dat separat o pungă cu accesoriile.
Pentru că mai are un buton lateral care trebuie pus pe apărătoare, iar la modelul meu nu-l pot pune.
Partea proastă este că reprezentanţele Service, sunt în Tg. Mureş, Braşov sau Bacău.
Mulţumesc!

relutu

Nu am ajuns sa masor dar radial 6207 nu merge sigur pt ca din astia am la pompa de apa la pompa de stropit si sunt un pic mai mari ca diametru ca moneda de 50 de bani.

orbanstefan64

cristi ! am gasit citeva nr de telefoane sper sa te ajute iar daca nu reluam treaba
0727/298792
0754/684199
0761/842689
Doamne ajuta!!!!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: relutu din Decembrie 03, 2012, 02:50:56 PM
Nu am ajuns sa masor dar radial 6207 nu merge sigur pt ca din astia am la pompa de apa la pompa de stropit si sunt un pic mai mari ca diametru ca moneda de 50 de bani.
]

Relutu  :hi:
Aia cat moneda de 50 bani sunt 607 [sau 627], au interiorul de 7mm, 6207 sunt renumitii din butucii din fata de la Dacia 1300, 7*5= 35 inelul interior, e mare diferenta.
Insista si intreaba  :smile:  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

relutu

Nea Costica am masurat:30mm axul si 61 lagarul.

Nea Costica din Buzau

Citat din: relutu din Decembrie 04, 2012, 07:36:58 PM
Nea Costica am masurat:30mm axul si 61 lagarul.

Relutu  :hi:  ai masurat, dar nu ai masurat bine, nu exista rulment cu aceste dimensiuni,

rulmentul este 6007; di =35 mm, de =62mm, latimea =14mm, turatie limita; in unsoare =10000 , in ulei=13000.
Acest rulment are sarcina radiala dinamica mica, 15.9 fata de, spre ex 6207 25.5.
Dar nu-i exclus sa fie bagat doi in lagar, ceiace schimba situatia.
Discutam in continuare  :hi:


Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

relutu

Sa spunem ca nu am masurat bine lagarul,ca e mai greu de masurat cu rulmentul si axul montat dar axul l-am masurat corect si are diametrul de 30mm.La panza avand diametrul 25.5mm.

Nea Costica din Buzau

Acuma eu am preluat gresit o dimensiune transmisa de tine, tu zici di=30mm si eu am preluat di 35mm.
Imi cer scuze si modific;
Rulmentul este 6206, daca este radial, 1206 daca este oscilant, adica 30 *62*16.
Cand ajung la serviciu am sa-ti confirm tot ce am scris aici, acasa am masurat un rulment si am dedus seria, dar e adevar 99.9 % real.
Nu uita sa  masori si sa aduci la dimensiunile ,, cota de rulment'' axul si lagarul.
Mergem inainte  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

relutu

Multumesc mult nea Costica,bine ca de apicultura se apuca oameni din toate profilele sa avem de unde invata si sa primim ajutor.

cristi ciuc

Ştefan, răspund cu întârziere....
Mulţumesc mult!!!
Am analizat problema pe toate părţile şi i-am dat de capăt.
Prezint aici situaţia, deşi unii cunoscători vor râde.... normal!!, era un sistem suplimentar de protecţie pentru a ne proteja atât de preţioasele falange de la membrele superioare.
Utilajul este prevăzut cu un sistem de comutatoare în paralel, unul era ascuns în spaţiul de la grosime.
Până nu i se montează şi un alt accesoriu de plastic destinat exhaustorului extern, alături de apărătoarea standard care se află peste cuţite (era montată deja), maşina nu funcţionează.
Deci, cînd se utilizează partea de abricht, accesoriul se montează în spaţiul de grosime şi acţionează celălalt comutator care era ascuns, iar când se utilizează grosimea apasă butonul de deasupra.
Nemţesc, simplu şi eficient.
Utilajul este marca einhell bt-sp 1300 şi se poate face treabă bună cu el.
Numai bine!