Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Apropo de preturi: la Bricostore prese de 400mm la pretul de 19lei. Ca nu sunt de firma, este adevarat, dar iti faci treaba si cu noname.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

ioanardelean55


Ce e de firma intradevar e scump dar cind ne gindim ca nici stupii nu vor fi ca cei de firma putem apela si la alte metode cu mult mai simple si la pret zero. Ex ; presa cu pene din lemn , cu asa ceva au inceput bunici si stra,stra bunici nostri meseria si se poate folosi si acum cu rezultate tot atit de bune ca de la cea cu surub . :hi: :hi:

flavius

asa am incleiat acum vreo 3 ani niste mese...si recunosc ca e o metoda super-rapida si super-eficienta...da' e fain si cu prese din astea moderne...

gheco: exista si mai ieftine, daca stii unde sa cauti...eu am lichidat un stoc la metro acum vreun an, si am luat cu 7 lei/bucata, da's ceva mai scurte (240 mm)...daca urmaresti marci gen Go sau Santo, sau ce marci "populare" or mai fi, si stai cu ochii pe ele, odata la cateva luni le prinzi la oferta...si cumperi atunci...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Minitehnicus, uite aici inca un model, mai sofisticat, numa' bun de incleiat panouri din scanduri: http://www.woodcraft.com/Family/2000321/WoodRiver-Clamping-System.aspx

Daca nu functioneaza link-ul, atasez si poza cu presa respectiva...interesant foc sistemul...

In alta ordine de idei, super-oferta la americani: http://www.rockler.com/product.cfm?page=18917&utm_source=NL&utm_medium=email&utm_campaign=V1930
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

no, si acum comparatie:

aici, in state: http://www.woodcraft.com/Product/2000792/2410/Woodthreading-Kit-114-x-6TPI.aspx

aceeasi scula, in germania, costa 62 euro fix...

Transportul din state in Romania costa cam 20 de dolari, din germania cam 8 euro...deci in primul caz pret total 62 de dolari, in al doilea cam 70 de euro...in lei, vorbim despre 205 lei din state, 267 lei din germania...singurul avantaj pe germania este ca vine intr-o saptamana, din state s-ar putea sa astepti vreo 2 luni...asta-i viata...

Pe de alta parte, daca ti-e lene si o vrei de-a gata, pui banii pe ea si o primesti exact asa: http://www.woodcraft.com/Product/2005399/15520/Elite-2500-Workbench-plus-Cabinet-Combo.aspx
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

in 2 ore de la postare, 7 stupari s-au aratat interesati de presa aia...crombra o fi printre ei?  :lol: :lol: :bravo:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Porfy66

Totusi sunt nedumerit ce presa folosesc cei ce produc stupi in cantitati mari si in timp scurt. Probabil nu lipesc fiecare fatza de cuib in parte. Trebuie sa fie ceva care sa le permita o productivitate mai mare.  Am de facut 40 stupi deci in total 160 fetze de cuib plus 40 de caturi de 3/4 care si acestea nu pot fi facute dintr-o bucata... Poate ma ajuta cineva care produce stupi in cantitati mari...  :thanks:

tassevasi

#23
Eu am aratat mai sus ,cum fac lipirea la 4m , 3 scinduri cu falt , le tragi la abriht  de grosime si apoi le debitezi si te joci  cu ele, dar sa ai sculele necesare ,inca 1-2 oameni pt ajutor .
Cu 18 panouri  ,a cite 3 scinduri lipite, pt inaltimea stupului de 32 cm , faci 40 de cuti ,  pai.... no,i vrea in citeva zile , muncesti o iarna.... sunt multe de facut ,site ,funduri,  capace ,podisoare ,minere ,s.m. d. 
  Cel care face pt productie mare ,isi adapteaza procesul de productie pt asa ceva si ptr mai multi ani , ca din asta traeste .
Pentru documentare urmareste profesionistii.
  Numai bine  :hi:





flavius

Eu am avut o productivitate de 4 cutii pe zi, in conditiile in care am bricolat presele...si tot asa, am lipit toata scandura, pe lungime de 4 m...acum parca nu as mai recomanda lipirea la asa lungimi mari...oricat de bine ar fi debitate scandurile, apar tensiuni la lungimea aia...dupa ce se intareste adezivul, si desfaci presele, poti avea surprize...

Pentru productivitate mare, se pot bricola stative pentru presat...sunt multe metode, unele industriale, gandite de minti "setate" pe asa ceva, care pot produce panouri intr-un ritm destul de sustinut...40 de cutii nu inseamna serie, abia inseamna pre-serie...la stupi, eu as zice ca incepi sa lucrezi in serie atunci cand ajungi sa faci spre 1000 de stupi pe an...abia de la numarul ala in sus merita investitia in sisteme de presat panouri...

Eu ma tot gandesc sa nu mai fac cutii intregi...raman la acelasi model, Dadant 12r, da' merg pe caturi reduse, in asa fel incat 2 caturi sa formeze impreuna un cat intreg...iar un stup etajat, format din cuib si 2 caturi, sa se poata aranja din 4 caturi efective...la o latime de 155 mm, lateralele unui cat pot fi foarte bine facute din scandura de 200 latime...cu cat mai indrepti marginile, mai faci falturile, aia e latimea finala...si standardizez la maxim totul...singurul impediment ar fi stabilitatea intregii "coloane", da' o sa merg pe solutia clasica, de la MER: tije filetate...sau cabluri cu tije in capete...si piulite fluture...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Porfy66

Am inteles ideia!  :thanks: Nu am decat sa o iau incet pas cu pas.... :yahoo_cry:

flavius

E cea mai buna reteta...politica pasilor marunti...chinezii au o vorba: orice calatorie incepe cu un pas...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

silviubuciuman

D-LOR PRESELE AMERICANE IN CHICAGO COSTA 5 DOLAR CU TRANSPORT  AR FI 2 DOLARIC KG LA 1KG INTRA CRED 4 BUCATI  AJUNG IN APROXIMATIV 2 LUNI EU AS PUTEA TRIMITE PINA PE LA 10 MARTIE CIND MA INTORC IN RO DAR CU ATITEA TEPE SA AUZIM DE BINE

flavius

O presa din aia, cantarita de mine, are aproape 420 gr (cel putin atat cantaresc cele de 3/4 pe care le am de la Andrei); eu zic ca intra 2/kg, deci ar mai fi 1 dolar pe fiecare, transportul...

Da-mi un cont bancar, in format IBAN (sau macar codul Swift), si poti avea banii in avans pentru inca vreo cateva...Andrei nu a putut sa ia mai mult de 5 bucati (platea prea mult la extra-greutate pe avion...); daca mai e cineva interesat, sa spuna...ne cuplam mai multi, punem banii toti odata, si Silviu le trimite de acolo...personal, cred ca inca 5-6 bucati ar fi de ajuns pentru mine...

PS Fac mai mult de 2 luni pe posta normala...vorbesc din experienta...da' nu depasesc 3 luni...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin_Dan

Pentru cei interesati de un fierastrau pendurar, se gaseste la Practiker, la 39.99lei garantie 2 ani.Cel putin in Baia Mare.