Extractoare de miere pentru o rama

Creat de bucovineanu, Iunie 06, 2008, 01:50:34 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Am un prieten care are cativa stupi si are un extractor artizanal pentru o singura rama.Am facut cateva poze si incerc sa le postez:

bucovineanu

Inca una:

bucovineanu

Alta

bucovineanu

Inca una:

bee_lover


bucovineanu

In capatul de jos are un bolt care se fixeaza intr-o gaura in pardoseala iar la capatul de sus are un capat de tub de plastic ce se poate roti pe suportul de lemn.Asezata in pozitie verticala se prinde cu  mainile de tubul de plastic si se incepe o miscare de rotatie.Nu stiu daca am fost destul de explicit, dar va asigur ca este perfect functionala.

D006

domnu bucovenianu si unde se aduna mierea tare curios sunt sa-l vad cum functioneaza ,daca se poate mai multe poze si cu rame in el sau ea cum sai zic nici nu stiu
cand se invirte nu curge si pe jos numa in el ?
           multumim de poze

bucovineanu

In timpul functionarii rama cu miere se aseaza peste grilajul de sarma.Utilajul impreuna cu rama executa o miscare de rotatie in jurul unei axe imaginare verticale ce trece prin mijlocul piciorului de lemn.Mierea este aruncata in lateral si ajunge pe tabla ondulata si se scurge in partea de jos, unde asa cum se observa in prima poza, are o scandurica ce o impiedica sa curga din cadita.
Golirea se face printr-un orificiu care se afla in capatul de sus a caditei, asa cum se poate observa in poza a treia, prin inclinarea utilajului pana curge mierea.Daca o sa am timp, o sa fac un filmulet atunci cand prietenul care are utilajul va face extractie.

D006

Cati stupi deserveste aceasta centrifuga.

D006

Dati-va seama la o extractie o singura rama:)  cred ca dak ai cules bun dela 2 familii scoti o zii

D006

INTREBARE:    daca se poate si am vazut cu toti ca DA stoarce o rama in sistem radiaal
OARE ; in sistem tangential se poate ???????????
 
         CINE STIE RASPUNSUL SA-L DEA CAI TARE DE TOT
             cu stima marius ( fara suparare pt bucovineanu )

bucovineanu

Utilajul de mai sus nici nu poate fi numit centrifuga.Am postat pozele ca pe o curiozitate.Bineinteles ca randamentul este foarte mic. Prietenul care o are se descurca folosind-o la 5 familii.
Pentru Marius,
De vreme ce utilajul de mai sus functioneaza, raspunsul la intrebarea ta este afirmativ.

crombra

Da ,se poate cu modificarea locasului unde se va introduce rama si din nefericire limitat doar la rame 1/2 datorita necesitatii pozitionarii leatului de jos al ramei la un diametru cat mai mare pentru a se extrage cat mai multa miere.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

"INTREBARE:    daca se poate si am vazut cu toti ca DA stoarce o rama in sistem radiaal
OARE ; in sistem tangential se poate ???????????"
sa nu-i incurcam pe incepatori: sistemul este tangential.

andrei_salaj

exact domnul cristi...doar in sistem radial poti sa extragi de pe amandoua fetele ramei....