Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pentru ca este jumatatea lui octombrie, gradina nu mai este o splendoare, insa cate ceva se mai gaseste pe acolo!
Spre exemplu cam asta mai este la mine in gradina acum!

Gutui
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Ardei iute bulgaresc
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Ardei kapia
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Smochine
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si o speranta pentru un inceput bun de an apicol 2012 - alunul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover


pharaonu75

Acesti ciucuri sunt florile masculine! Apar spre sfarsitul verii, raman in pom peste iarna, iar primavara se desfac si furnizeaza un cules timpuriu de polen!

P.S. Alunele le-am mancat deja! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

SUPER ! La gutui faceti stropiri, ca vad ca e foarte sanatos ? Ai mei nu mai fac rod si nu stiu de ce, ca flori au din greu primavara. Nu mai stropesc din cauza albinelor, decat iarna, cu ulei horticol. :hi:

pharaonu75

Stropiri au fost facute in toata gradina, la toti pomii fructiferi, cu Fastac si Mospilan!
Astea nu sunt toxice pentru albine, insa preventiv, am stropit dimineata pe la ora 6 iar albinele le-am tinut inchise pana pe la ora 10! Nu am avut probleme cu albinele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 15, 2011, 10:30:44 AM
Stropiri au fost facute in toata gradina, la toti pomii fructiferi, cu Fastac si Mospilan!
Astea nu sunt toxice pentru albine, insa preventiv, am stropit dimineata pe la ora 6 iar albinele le-am tinut inchise pana pe la ora 10! Nu am avut probleme cu albinele!
don Pharaonu va recomand sa  nu mai faceti stropiri , modifica genetica pomilor , vad ca vau crescut si fructe TOSIBA =)) =)) =)) =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Ala nu este fruct!
Hai sa iti vand un pont: in urma unor cercetari personale efectuate in gradina proprie, am obtinut soiuri de pomi fructiferi si de plante legumicole care nu trebuiesc udate, sapate, stropite! Nici pamantul nu trebuie ingrasat cu gunoi de grajd! Am reusit sa inlocuiesc toate astea cu... baterii toshiba! =)) =)) =))
Plantele mele functioneaza pe baterii! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cam asa arata gradina mea, la inceput de an 2012.
Trebuie sa mentionez faptul ca mainile harnice, care intretin aceasta gradina, sunt ale tatalui meu.
Au fac doar "joc de glezna" pe langa el. :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

poze
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

si
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

evodia
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube