Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: bucovineanu din August 16, 2011, 09:17:13 PM
Citat din: dragos2006 din August 16, 2011, 06:38:53 PM
Citat din: nicu68 din August 16, 2011, 05:41:25 PM
miere multa albine putine :nod: :hi:

  Acesta este marele secret in apicultura !
O fi cumva secret de stat? :razz: :razz:
Toate i-si au rostul lor ,la floarea soarelui e bine sa ai populatie mai putina ,la tei medie ,dar la salcim e bine sa ai populatie multa ca sa aibe si cine pleca la cules si cine sa incalzeasca puietul ,faceti o comparatie la rapita ,salcim si pomi-fructiferi si pe urma vorbiti de matci de carne,eu unul nu sint de acord ca o matca sa fie ingrijita de 3 albine in timpul imperecheri ,pentru mine matcile sustinute de o populatie numeroasa sint cele mai valoroase asa ca nu dau o matca babana pe una anemica,am prieteni care au cumparat matci de la producatori renumiti si la final am ris de ei,intrebatii pe cei care au cumparat matci de la dl Hanganu (cica o rasa adusa de dinsul din tari de pe unde a lucrat) matci mici si inchise la culoare,prietenul meu a avut un esec total,ba daca se intimpla sa omoare o matca din greseala urmasa ei era catastrofa de acel stup se alegea praful,de acea nici nu am mai mers cuprietenul meu in pastoral ,de la sine a omorit toate matcile pe care daduse o gramada de bani.Asa ca e de preferat o matca de CARNE uneia care nu este de nimic.

D006

   In decursul timpului am cumparat regine de la mai multi producatori unele mai bune altele mai putin bune . Dar ca regula generala am intalnit fel si fel de stupari care cumparase matci de la aceiasi producatori si erau nemultumiti de ce achizitionase .
  MAREA INTREBARE  : de ce unele matci au mers la mine si la altii nu si de ce unele matci au mers la altii si la mine nu ????grea intrebare !!!!  dar daca ai putin interes si ceva aplecare spre apicultura vei intelege raspunsul la aceasta intrebare.

reformistul

Poate nu e prea greu de raspuns la intrebare  :D Ma bag si eu ca musca-n lapte, dar pot sa completez cu ceva din experienta proprie. Anul acesta am urmarit la lucru, in stupina, 3 tipuri de matci: 1. matca din stupina proprie (perpetuata din anii din urma, 2-3 ani); 2. matca adusa din zona Baraganului si 3.matca din nordul tarii. Nu am sa spun de la cine le am. Eu stau in estul tarii. Am sesizat ca matca luata din zona baraganului s-a adaptat mai usor, a avut o ponta medie, albinele medii ca marime si nu foarte agresive, si inca cateva alte aspecte. Matca din nordul tarii s-a adaptat foarte greu la noile conditii, ponta a fost spre mediu - dar mai slaba ca la cea descrisa inainte; albinele iesite subtirele si lunguiete si mai lenese decat celelalte.In fine, matca proprie, a avut o  eficienta mai mare la ponta decat cele doua. albinele mai frumoase, mai mari si mai grasute. eficienta in caturi a albinelor dubla. Dimineata devreme dadeau desteptarea in stupina. De aici trag concluzia ca zona e foarte importanta. Si cred ca trebuie o perioada de acomodare cand o matca din nord sau alta zona este adusa (de exemplu) in est.Poate ma insel, Dar voi vedea in urmatorii 2 ani daca am sau nu dreptate. Numai de bine!  :)

badcolt

Citat din: dragos2006 din August 19, 2011, 03:48:19 PM
   In decursul timpului am cumparat regine de la mai multi producatori unele mai bune altele mai putin bune . Dar ca regula generala am intalnit fel si fel de stupari care cumparase matci de la aceiasi producatori si erau nemultumiti de ce achizitionase .
  MAREA INTREBARE  : de ce unele matci au mers la mine si la altii nu si de ce unele matci au mers la altii si la mine nu ????grea intrebare !!!!  dar daca ai putin interes si ceva aplecare spre apicultura vei intelege raspunsul la aceasta intrebare.

poate ca nu a-ti fost toti din aceiasi zona geografica iar matcile au dat rezultate
acolo unde diferenta intre zona crescatorului de matci si cea a cumparatorului a fost mai mica

..si totusi cea mai buna selectie se face nu incercand sa faci sau sa cumperi numai supermatci
ci prin eliminarea continua din stupina a matcilor mediocre

stefan1

  Nu poti sa tragi concluzii doar dupa cateva luni de observare. Sunt necesari cativa ani si neaparat traversarea catorva ierni. Am citit pe undeva pe la francezi ca matcile se verifica la a doua generatie, deci dupa aclimat6izarea prin aportul trantorilor locali. Si afirmatia asta dupa mine e discutabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

 O regina de calitate este aceea care are o ponta sustinuta la inceputul sezonului activ si la sfarsit. Daca introducem un numar mic de regine intr-o stupina si nu le multiplicam influenta lor va fi nesemnificativa si se va pierde in scurt timp. Cele mai bune rezultate se obtin de la reginele crescute in aceeasi zona climatica deoarece acestea sunt adaptate in aceste conditii.

valter

Citat din: dragos2006 din August 19, 2011, 03:48:19 PM
   In decursul timpului am cumparat regine de la mai multi producatori unele mai bune altele mai putin bune . Dar ca regula generala am intalnit fel si fel de stupari care cumparase matci de la aceiasi producatori si erau nemultumiti de ce achizitionase .
  MAREA INTREBARE  : de ce unele matci au mers la mine si la altii nu si de ce unele matci au mers la altii si la mine nu ????grea intrebare !!!!  dar daca ai putin interes si ceva aplecare spre apicultura vei intelege raspunsul la aceasta intrebare.

Zi dom'le pe sleau...ce o tot dai la coteala, ca matcile luate de la mine sunt de cacao...aaa?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

   Am cateva exemplare de exceptie de la Valter care daca vor confirma si in aceasta iarna la anul le voi returna pentru a fi folosite la prasila . Valter produce un materiaal bun pentru mine deoarece merge pe ecotipul din zona mea. Nu-i fac mai multa reclama ca apoi trebuie sa ma plateasca  : sampanie:

valter

O conditie de baza in parteneriatul cu cumparatorii de matci din stupina mea o reprezinta reantoarcerea materialului genetic care confirma in cele doua sezoane de exploatare cu mult peste media obtinuta in stupina cumparatorului.
In acest mod putem creste calitatea materialului genetic in stupinele de multiplicare, implicit a urmatoarelor generatii de matci fiice care vor ajunge la cumparatori...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

stefan1

  Ma bucur ca Valter s-a untors in verva si cu planuri bune pentru viitor. Intradevar urmarirea evolutiei diferitelor linii genetice si multiplicarea celor care se dovedesc de exceptie, este modalitatea de a avea in viitor soiuri cu adevarat valoroase.
  Pe de alta parte, ce am inteles ca se intentioneaza, ca sa se subventioneze numai care multiplica material genetic de la crescatoriile de matci autorizate, cred ca va duce la o ingustare neacceptabila a spectrului genetic, care pe o perioada mai mare va avea efecte negative. De ex nemtii pun pe seama reducerii la doar cateva firme a furnizorilor de matci, pierderile mari de efective din ultimele decenii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Fane draga. Nemtii sunt producatori de Mercedes...apinvert...si se apleaca pe munca.
La nemti nu gasesti rebuturi, in mod special la materialul genetic...Holstain, carniolan.
Ori la noi sa pierdut un pas major, cuprinzand cateva decenii bune in selectie la varf(ICDA si altele conexe), cumulat cu un dezinteres general in selectie la varf si la marea masa...ori astazi marea masa a celor x noi apicultori beneficiari de ''masuri'' nu au capabilitatea sa defineasca notiunea selectie...dapoi sa o si doreasca.

Eu incerc sa adun cat mai multa zapada pe bulgarele mic(din doi, trei fulgi) pe care-l rostogolesc si sa determin macar in zona mea de responsabilitate o albina care poate ceva...ceva care depaseste in conditii vitrege un minim de 50 kg. de miere pe fadamilie cu matca anului precedent.
Ori, daca apivam face acelasi lucru, lukie stryke deasemenea, paraschiv, cauia si cati alti alti mesterei sapa pe frontar putem ca in urmatorii 50 ani sa-i batem pe nemti la carniolan...da' eu sunt oale si ulcele pana atunci.
Si atunci...?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Citat din: valter din August 21, 2011, 04:47:13 AM
... putem ca in urmatorii 50 ani sa-i batem pe nemti la carniolan...da' eu sunt oale si ulcele pana atunci.
Si atunci...?

Atunci vei avea un ginere invatat de socru-sau tot ce trebuie!
Si fii linistit, 50 de ani nu-s multi... trec imediat!
Doar nu ti-ai pus in gand sa abandonezi cresterea matcilor inainte ca varsta ta sa se scrie din trei cifre?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Citat din: dragos2006 din August 19, 2011, 03:48:19 PM
   In decursul timpului am cumparat regine de la mai multi producatori unele mai bune altele mai putin bune . Dar ca regula generala am intalnit fel si fel de stupari care cumparase matci de la aceiasi producatori si erau nemultumiti de ce achizitionase .
  MAREA INTREBARE  : de ce unele matci au mers la mine si la altii nu si de ce unele matci au mers la altii si la mine nu ????grea intrebare !!!!  dar daca ai putin interes si ceva aplecare spre apicultura vei intelege raspunsul la aceasta intrebare.
Dragos ,credema recunosc o matca buna inainte ca i-a sa fie bagata in stup,acele matci erau slabe din start + ca ele au fost luate din incubator ,erau imperecheate bagate in colivii cu 3 albine si cine stie de cind asteptau acolo,omul a bagat pe urma alte matci care au mers bine.Chestia cu , cumparatul de matci este pentru gugustuci sau cum le ziceti voi Pinguini.Prietenul nu era gugustuc dar avea impresii in cap si ambitii sa ma depaseasca la productia de miere,dar acea ambitie la dat inapoi.

ANITEI

Citat din: valter din August 20, 2011, 06:15:15 PM
O conditie de baza in parteneriatul cu cumparatorii de matci din stupina mea o reprezinta reantoarcerea materialului genetic care confirma in cele doua sezoane de exploatare cu mult peste media obtinuta in stupina cumparatorului.
In acest mod putem creste calitatea materialului genetic in stupinele de multiplicare, implicit a urmatoarelor generatii de matci fiice care vor ajunge la cumparatori...
Buna! Tocmai am citit un articol al unuia dintre cei mai mari producatori de matci din Italia (imperecheaza artificial din 97)  care deasemenea obisnuieste clientii sa returneze matcile de elita pt cresterea calitatii materialului genetic.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

D006

   Chiar daca o matca este mica dupa momentul imperecherii , dusa in timp optim intr-o familie de albine , intr-o saptamana va arata foarte bine.
  De curand un prieten a intrat in posesia unor regine din Italia de la o crescatorie autorizata si dupa doua zile albinele au tras botci de schimbare linistita , deci chestia cu ecotipul nu este vorba in vand . Pe aia cu matcile aduse din Germania pline de loca o stiti ?