Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dedu

Am o mica nelamurire/temere-eu o data la o saptamana dau cate jumatate de litru de ceai cu protofil,ceapa,usturoi si morcovi si plante medicinale la fiecare familie si am observat ca mult din acest ceai este pe rame,oare o sa blochez familia?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cristian87

Citat din: bio din Martie 21, 2011, 10:13:51 PM



Facezti, ce va arata DRAGOS ca face =D>,.... si va fi bine !!..

si pentru Dragos ii oferim  :beer: care ii va prinde bine cind ii va fi cald..:)

puteti sa- i dati berea si azi ca ii va cadea bine dupa micii de la blaj
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

andrei_calinescu

Dedule,

Nu te supara dar cred ca e inutila infuzia asta cu morcovi-ceapa-usturoi.
Daca aduc polen e foarte bine. Tine-le strans, si mai bine rade coroanele cu miere din cuib cu dalta sa faci loc matcilor. Ramele de acoperire sa fie cu miere.
Polenul influenteaza gradul de imunitate a coloniei. Ceai sau sirop cu Protofil e de ajuns. Ce cantitate le-ai dat, de o stocheaza in cuib?

dedu

Nu am descapacit coroanele de miere,ma gandeam ca isi iau ele de le trebuie.....
Pai le dau cate jumatate de litru la o saptamana,am bagat de 4 ori si sambata bag a 5-a oara si gata,nu le mai bag.
Le-am bagat cu morcov si ceapa si usturoi ca sa fie foarte concentrat in proteine.
La unii am pus deasupra si cate o rama cu miere si de sambata i despachetez si o sa le bag si dupa diafragma cate 1-2 rame la lins.
Vreau sa i dezvolt pe toti ft mult pentru ca sa bag albine+puiet la cei mai slabi astferl incat la salcam sa i am pe toti apti sa scot miere cum trebuie de la ei,acum no.....sa vad ce pot face.
Apropo de puiet,la mine este plin de floare,aduna albinele polen la greu de ceva vreme.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

andrei_calinescu

Pai vezi ca nu ai nevoie de morcovi si alte salate , caci aduna polen "la greu" cum spui tu. E perfect.
Nu le da ramele dupa diafragma, e inca frig, da-le direct "in botic", ca rama de acoperire rama razuita cu miere, una la 5-6 zile. Albinele trag mierea mai repede si hranesc la parametrii optimi matcile.
Acuma treaba merge pe ascendent(ritmul pontei), caci e polen in natura.

albinasebes

domnule dragos, v-am vazut azi la blaj, dar nu am reusit sa vb cu dumneavoastra
nu am ajuns la conferinta, sper sa ne spuneti si noua ce s-a discutat
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Ca de obicei la Blaj superorganizare si superaglomeratie. Sunt bucuros ca am gasit iar evodia mare foarte buna. Seara d. Mates a organizat o petrecere de pomina cu lautari , albinute , topmodele , etc.  :bravo:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dedu din Martie 24, 2011, 05:09:49 PM
... Le-am bagat cu morcov si ceapa si usturoi ca sa fie foarte concentrat in proteine.
...
cata ceapa?
eu am dat cam 1 ceapa de marimea unui ou la litru de apa (cu sirop de zahar). ceapa data prin blender si trecuta prin sita
PUTE de mori in hranitor
dupa 3 zile la cativa stupi, am spalat hranitorul ca nu s-au atins de sirop
de ce?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Mai fratilor mai repet inca odata. Albinele nu mananca nici proteine de origine animala, nici salate. Albinele se hranesc cu nectar si polen. Nu le mai chinuiti cu mancare de la restaurant.

ALBINEL 1984

Citat din: FlorinI din Martie 25, 2011, 06:30:41 PM
Citat din: dedu din Martie 24, 2011, 05:09:49 PM
... Le-am bagat cu morcov si ceapa si usturoi ca sa fie foarte concentrat in proteine.
...
cata ceapa?
eu am dat cam 1 ceapa de marimea unui ou la litru de apa (cu sirop de zahar). ceapa data prin blender si trecuta prin sita
PUTE de mori in hranitor
dupa 3 zile la cativa stupi, am spalat hranitorul ca nu s-au atins de sirop
de ce?

temperatura exterioara si populatia familiei de albine sunt esentiale in preluarea siropiului daca totusi ai albina si temperatura este sub 10 grade siropul se da caldut in cantitati mici  chiar prin stropire peste rame .sucul de ceapa se da 25 ml /litru sirop

dedu

Sunt de acord cu Bucovineanu,nu ducem albinele la restaurant.....parerea mea este ca mai mult de jumatate dintre cei care baga ceai albinelor baga si ceapa(bine,acum nu mai baga asa multi pt ca este protofil).La mine bag azi si maine este lins la toti tot....nu mi sa intamplat sa nu manance dupa cateva zile.
Florin_dan-eu bag 2 cepe dinalea mari,cativa morcovi,putin usturoi + protofil la 12 litrii de sirop,la mine la stupi se pare ca merge ft bine ''metoda'' asta,plini stupii de puiet si aduna polen din abundenta,bag la fiecare saptamana putin mai bine de jumatate de litru.
Anul asta am bagat din decembrie turte cu protofil in ei si acum ceai de cateva saptamani....stupi asa in primavara nu am mai avut niciodata (ma bucur ca exista acest site,fara el sunt sigur ca nu era asa).
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

albinasebes

domnule florin, nu cred ca ceapa a fost problema pt care albinele nu au luat siropul. 25 ml de suc de ceapa la litrul de sirop face bine, multi folosesc aceasta reteta cu succes.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mape 48-petru manea

Pentru a avea fam.puternice si sanatoase trebuie inceput anul apicol
in data de 1 august a fiecarui an
-stimulare  de la 1 august (in lipsa culesului)
-unirea fam.slabe inainte de intrarea in iarna
-iernare pe miere de calitate
Albinele au supravietuit fara interventia omului
Sa intervenim cat mai putin in viata lor si asta pentru a le ajuta ,
nu pentru a face diferite experiente
Cineva spunea azi pe forum ca atat a citit despre albine incat in capul lui
sa facut un halmes-balmes
Este bine sa citim,dar sa ne facem un  fel al nostru de a intretine albinele
Trebuie sa facem totusi tratamentele minime (varooa si nosema )

D006

 Ganduri din Blaj :


                                                         

dedu

Aveti dreptate,suntem oameni liberi si asa cum am supravietuit ca natie cred ca o sa supravietuim si de acum incolo.
Oricum,mult succes in ale apiculturii si fiului dumneavoastra,nu stiu daca tin minte bine,dar intr-un video de vreun an parca el se plangea ca la ''muscat rau'' o albina,se pare ca a trecut de aceasta ''temere'' a incepatorilor,bravo. :)
Apropo,sa stiti ca semanati foarte mult  :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!