Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

La profil nu aveti trecuta localitatea, asa va ma vad nevoit sa va intreb unde anume aveti stupina!
La mine a fost astazi un ger de nu indrezneai sa iesi din plapuma! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stupar

In Jud.Mures,la 15 km de Tg-Mures a fost o zi cu soare peste 10 grade.In fata casei am lucrat la rame,ca o zi de primavara. :hi: :hi:

balanescuadrian

Citat din: dedu din Decembrie 02, 2010, 09:05:33 PM
In luna mai am dat un roi la un prieten,nu stiu ce si cum a facut,nu prea stie apicultura(invata) a bagat familia cu putina miere in iarna,daca maine am sa i bag o turta oare are ceva?
decat sa moara...mai bine bagi turta!!

Kiwi Bee

Salutari la toti,
mai nou sint ocupat cu multe lucruri si nu am timp prea mult pt. forum......... si binenteles si cu albinele.In saptaminile trecute imi stateau la pragul usii clienti pt. familii de albine veniti de la sute de km.Inca nu mau impuscat.

Acum citeva zile lucrind la servici miam adus aminte ca , cu aproximativ un an si mai bine in urma mam alaturat si eu de acest forum.
Vad multe schimbari in ceea ce priveste modul de adresare fata de celalalt.Sint mai multe schimbari in directia negativa.
Dea lungul acestui an au fost postate foarte multe informatii utile din care eu pe multe nu leam auzit/practicat pina atunci.
Multumesc tuturor pt. efortul facut ca sa ne imbogatim(creierul) cu totii.

Pt. mine Jurnalul Apicol reprezinta mai mult un topic al stirilor apicole si al stirilor despre apicultori.Vechi, noi , nu conteaza stire sa fie.

Tot asa miam adus aminte de un subiect postat aici pe Jurnal cu aproximativ un an in urma.
Pai ma gindesc si eu la mine caci miar fi dor de o gustare(noi aici in NZ nu avem).

Ei ,anul asta taie cineva porc bio?

numai bine

D006

  Am si anul acesta porc bio numai ca iar a trecut de 180 kg. Tot e bine ca am gasit client la slanina.  :zzz:

pharaonu75

Ba nu este porc bio! Cutitul cu care il tai nu este bio! :rotfl:
Il asomezi inainte de taiere?? :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2010, 02:06:52 PM
  Am si anul acesta porc bio numai ca iar a trecut de 180 kg. Tot e bine ca am gasit client la slanina.  :zzz:
L-ai cumparat de la cineva sau ..... l-ai crescut tu?  :hi:

stupar

Stuparul care umbla cu albine in pastoral,n-are vreme de crescut porci.La noi in Jud.Mures pretul porcului viu este intre 6,5-7,5 lei/kg,ieftin,nu renteaza sa fi sluga porcului. :hi:

D006

Citat din: stupar din Decembrie 04, 2010, 12:53:52 AM
La noi in Jud.Mures pretul porcului viu este intre 6,5-7,5 lei/kg, ieftin, nu renteaza sa fi sluga porcului. :hi:
Cat????? Oauuu.
Milionari ajung crescatori de porci acolo.
Aici viu e cam $1/kg.
Am luat unu inalt si rosu si cam salbatic acum cativa ani si am dat 42centi/libra.
Se vedea ca a fost crescut salbatic ca si-a facut o groapa in curte de juma de metru adanca.
Chiar a vrut sa muste cand l-am bruscat mai tare.
Dar .......

janese

Citat din: stupar din Decembrie 04, 2010, 12:53:52 AM
Stuparul care umbla cu albine in pastoral,n-are vreme de crescut porci.La noi in Jud.Mures pretul porcului viu este intre 6,5-7,5 lei/kg,ieftin,nu renteaza sa fi sluga porcului. :hi:
indambovita -prahova...7,5 ron/kil in viu...pe cantarite

dedu

Cine cunoaste rog sa puna aici reteta pentru protofil(stiu ca stia Dragos dar nu gasesc) si pentru turta.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

m-am uitat si eu la filmulet dar nu stiu exact gramajul pt plante raportat la 1 l alcool dublu rafinat
poate este postat undeva pe forum
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Azi lucrez la prima rama umpluta cu api-turta.
Poze curand.  :hi:

albinasebes

mai am o intrebare
dintr-un litru de alcool dublurafinat cu plante adus la 40 grade ce cantitate de protofil rezulta
avand in vedere pretul actual la protofil cred ca merita incercat
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)