Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Si inca ceva, productia anului trecut de miere a frantei a fost de 26000 To.
Cererea pentru piata interna a fost 40000 To.
Apicultorii stiu asta, si achizitorii.
De aceea cei de pe urma mai inchid ochii si accepta si miere din marmelada.
Deficitul de productie e enorm.

D006

Citat din: romikele din August 26, 2010, 01:53:00 AM
Apifonda se poate procura DE AICI
La respectiva firma este scump deroarece este la a treia mana . Daca vreti cantitati mai mari adresati-va direct la Agrana.

valter

andrei calinescu in finalul unei postari ''Asta imi spuneau obsesiv prietenii francezi cu care am venit asta vara: "Da Andrei, e foarte bine la voi
pentru albina, dar pana cand?"

Se discuta si se incearca la nivel guvernamental(roman) sa se renatureze zonele mici si medii indiguite cu scopul de a scapa de desele inundatii a le Dunarii.
Cat si cum se vor realiza... Dumnezeu stie, insa la noi va fiiiiiiiii foatre bine si peste douzeci de ani daca nu imitam ca maimutele ceia ce ai duce la faliment pe americani, francezi(in apicultura fireste)... respectiv furajari cu x produs, inmultirea exagerata a familiilor fara a le putea ingriji ''aplecat''.
Ce folos ca un comunitar are 850 familii, le hraneste ca pe vite la troc cu cisterna si obtine aceasi productie pe care o obtine un palmas roman cu 200-300 familii.Folosul lor principal e PNA-ul comunitar care le da ''loveaua grasa'' la numar de lazi populate ca altminteri ar  mirosi a faliment.


Ma...asta cu extrasul toamna tarziu tine de ''risc major''.
Eu zic, ca noi trebuie sa invatam sa scoatem in sezonul activ...mai-iulie.Mult...da mult de tot in sezon, acum sa te freci pe burta si sa-ti planuri investitionale pentru a putea sa scoti mult...da mult de tot in sezonul activ urmator .

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

  Valtere asta e firea noastra , mereu vrem mai mult !  Tu ai grija sa nu patesti ca Stefan 1 care a fost invadat de Pupemea si gasca ramanand fara cules bun . Daca vine peste tine hoarda de la Cisnadie se duc  productiile record.
   In final nu conteza ce cantitati de marfa obtii conteaza doar banul din buzunar.

apicmd

da ce-i  cu  cazu  cu invadarea lu pupemea ca nam auzit :nod: :surprised:
BPR!!!!

D006

 Stefan 1 a zis sa nu murdarim si acest forum cu problemele  produse de Pupe la el in judet. Pe scurt : Stefan are la el in sat in aceasta perioada un cules mic de intretinere , pupe a aflat si la invadat cu nu stiu cate sute de familii altfel incat nu mai baga nimic plus pericolul de boala si furtisag.

D006

Citat din: dragos2006 din August 26, 2010, 03:18:52 PM
conteaza doar banul din buzunar.
Urat suna.
Ai gasit scris tu in Biblia asta?

D006

Citat din: dragos2006 din August 26, 2010, 05:18:05 PM
Stefan are la el in sat in aceasta perioada un cules mic de intretinere , pupe a aflat si la invadat cu nu stiu cate sute de familii altfel incat nu mai baga nimic plus pericolul de boala si furtisag.

Pai sa nu uitam ca albinele noastre "fura" din curtile altora sau de pe terenul statului.
Este liber fiecare sa-si duca albina unde doreste.

stefan1

Citat din: AndreiRN din August 26, 2010, 07:49:10 PM

Pai sa nu uitam ca albinele noastre "fura" din curtile altora sau de pe terenul statului.
Este liber fiecare sa-si duca albina unde doreste.

  Am spus ce am crezut , dincolo. Nu vreau aici sa mai discut.
  Sigur ca nu ai dreptate!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

prisecarul

Citat din: AndreiRN din August 26, 2010, 07:49:10 PM
Citat din: dragos2006 din August 26, 2010, 05:18:05 PM
Stefan are la el in sat in aceasta perioada un cules mic de intretinere , pupe a aflat si la invadat cu nu stiu cate sute de familii altfel incat nu mai baga nimic plus pericolul de boala si furtisag.

Pai sa nu uitam ca albinele noastre "fura" din curtile altora sau de pe terenul statului.
Este liber fiecare sa-si duca albina unde doreste.
daca aveti atata libertate, de ce nu duci albinele pe gazonul de la Casa Alba?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Pt ca deja am albine pe gazonul de la Casa Alba.
2 stupi frumosi chiar.  :hi:
Idea este ca unde pui cutia poti decide dar unde zboara albina nu.
Pot pune cutia pe teren particular sau terenul statului.
Ea zboara unde e cules.
E corect? Da.
E bine? Nu.

D006

Citat din: stefan1 din August 27, 2010, 12:42:52 AM
Citat din: AndreiRN din August 26, 2010, 07:49:10 PM

Pai sa nu uitam ca albinele noastre "fura" din curtile altora sau de pe terenul statului.
Este liber fiecare sa-si duca albina unde doreste.

  Am spus ce am crezut , dincolo. Nu vreau aici sa mai discut.
  Sigur ca nu ai dreptate!
Nu intru acolo si nu stiu ce sa intamplat.
Eu imi dau parerea doar teoretic.

prisecarul

Citat din: AndreiRN din August 27, 2010, 09:32:24 AM
Pt ca deja am albine pe gazonul de la Casa Alba.
2 stupi frumosi chiar.  :hi:
Idea este ca unde pui cutia poti decide dar unde zboara albina nu.
Pot pune cutia pe teren particular sau terenul statului.
Ea zboara unde e cules.
E corect? Da.
E bine? Nu.
aceeasi situatie si la stefan!
erau deja stupi pe acolo!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

    Azi este 1 sept. , inceputul toamnei calendaristice. Sunt dupa doua zile de ploaie masiva care a revigorat toata natura si acum cand a dat soarele albinele cara polen in nestire. Am inceput extractia surplusului de miere din stupi , in caturi mai nimic si temirice. Cum termin extractia incep tratementul antivarooa.
    Intr-un salcam am vazut o floare inflorita , eu zic ca este semn de toamna lunga si manoasa.

D006

Citat din: dragos2006 din Septembrie 01, 2010, 03:07:00 PM
1. Azi este 1 sept., inceputul toamnei calendaristice.
2. Intr-un salcam am vazut o floare inflorita.
1. Albinele stiu asta? Ai pus un calendar langa stupi?
2. Fara poza ................  :nono: