Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cristi75

ramele pline de sus pana jos, fara exceptie,
din 150 cam 10, maxim15 sunt in situatia de mai sus
problema e ca mai mult ca sigur cu fluctuatiile astea de temperatura unele matci nu au incetat deloc ponta
deci nu mai vorbim de un consum normal, stupul de pe cantar nu a trecut de 6oo g pe luna

D006

Mai Cristi o rama plina are cam 4 kg. miere , daca ai bagat la iernat un stup pe 6 rame pline de sus pana jos cum spui inseamna macar 22 kg. miere . sa manace atata miere din octombrie pana in ianuarie cam greu de crezut doar daca nu umbli cu ciori vopsite in loc de regine AM carpatina .

  PS . cristi sa nu spui ca esti de prin sudul tarii !

dan sebastian

Am gasit acum 1 sapt. o fam. cu diarie, terminase hrana, agitat. L-am restrans si i-am dat 1 rama plina de miere capacita. Desi era ploaie l-am desfacut azi si papase tot. 4 kg miere intr-o sapt. e exagerat. L-am mutat direct in cutia de langa el. Presupun ca nu avea matca. Acum ramane de vazut daca imi extermina matca de la vecin sau nu. Ce face feromonul din albine ? Multi termina hrana si dispar din agitatie, datorita lipsei matcii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Dragos are dreptate. am cantarit 1 rama full capacita si are intre 3-4 kg. E greu de crezut ca unii au avut multe kg pe luna consum.

cristi75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 08:45:37 PM
Mai Cristi o rama plina are cam 4 kg. miere , daca ai bagat la iernat un stup pe 6 rame pline de sus pana jos cum spui inseamna macar 22 kg. miere . sa manace atata miere din octombrie pana in ianuarie cam greu de crezut doar daca nu umbli cu ciori vopsite in loc de regine AM carpatina .

  PS . cristi sa nu spui ca esti de prin sudul tarii !   
nu, sunt din Ardeal,
am precizat ca din toti stupii cam 10=15 sunt in situatia data, e drept nici unul care sa fi iernat  pe 6 rame
nu poti sa ai toamna toate ramele capacite pana jos , nici macar nu am pretins asta  la mine putine sunt capacite mai mult de jumate, restul din descapacit dupa diafragma nu mai capacesc
pe langa asta nu poti compara ramele din plin cules cu cele de la ciupeala din august sau de la hranirile de completare deci poate 2 hai 3 kg maxim
de unde scoti deci 22kg.
sa nu spui ca tu nu ai sau nu ai avut stupi care nu au intrerupt ponta peste iarna sau pe care sa nu ii fi gasit morti de foame ca nu te cred
am precizat ca stupul de pe cantar are2=3 kg consum

Kiwi Bee

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 07:14:34 PM
La cum este iarna aceasta zic ca in ianuarie nu le trebuie nimic , nici macar pana pe la 15 februarie.

Dar ai ceva pastura prin stupi? Atunci esti OK, dat fiind ca nu aveti o iarna cumplita.

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 08:45:37 PM
umbli cu ciori vopsite in loc de regine AM carpatina .

  PS . cristi sa nu spui ca esti de prin sudul tarii !
Ce are sudu si ciorile vopsite .
Dezvolta putin dar pur  TEHNIC

Adrian.B.

Domnule Andrei sunt de acord cu d-vs ,chiar si d-nul bucovineanu e impotriva turtelor iarna ,dar eu daca de 11 ani le tot pun la sfarsit de ianuarie si nu am avut pierderi parca nu stiu , sunt mai linistit sa stiu ca turta e acolo. La unii nici in martie nu au terminat-o dar asa m-am invatat (poate gresit)

Ignatov Andrei

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2015, 07:50:25 PM
Andrei , care este data ideala sa se intervina cu hrana , si ce fel de hrana ?

Primavara, cand se poate umbla in cuiburi !
Eu intervin numai cu rame de la rezerva.

Ignatov Andrei

Citat din: cristi75 din Ianuarie 24, 2015, 08:29:36 PM
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 24, 2015, 07:35:57 PM
Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 12:21:51 PM
Si mai deducem un lucru din ce ne-ati spus, turta pusa este benefica. Oricum rau nu pote face, cum mai sustin unii.

Trebuie sa deducem faptul ca: daca din toamna albinele isi aranjeaza cuibul cum trebuie, nu sunt necesare turte !
In cazul in care ghemul este format conform cerintelor biologice, familia declanseaza ponta matcii cam pe la aceasta data indiferent de temperatura de afara !!!

Fara supare, iti spun: si eu sunt unul din cei care afirma ca orice interventie cu hrana - la aceasta data - face rau !!!

si ce te faci daca la ora asta am deschis un roi si avea o palma buna de puiet capacit si in total jumate de rama  fata verso cu puiet
dupa doua saptamani  de geruri au venit alte doua cu temperaturi de martie  roii  si chiar unele familii au papat tot ,
ce faci cu ei ii lasi sa moara pe puiet numai asa ca sa respecti un principiu?

Nu Cristi, il salvezi !
Numai sa nu devina obisnuinta, pentru ca atunci... nu ma intereseaza... fiecare cum se pricepe !

Ignatov Andrei

#9145
Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 24, 2015, 10:13:48 PM
Domnule Andrei sunt de acord cu d-vs ,chiar si d-nul bucovineanu e impotriva turtelor iarna ,dar eu daca de 11 ani le tot pun la sfarsit de ianuarie si nu am avut pierderi parca nu stiu , sunt mai linistit sa stiu ca turta e acolo. La unii nici in martie nu au terminat-o dar asa m-am invatat (poate gresit)

Adriane, asa arata ramele mele la intrarea in iarna, cele pe care se formeaza ghemul !

Ignatov Andrei

Asa arata ramele de la rezerva, cate una pentru fiecare familie !
Sub capaceala se afla si pastura !
Apoi, urmeaza ramele cu coroane de 10-15 cm, cu care fac largirea cuibului !

stefan1

Parca nu ai rame Dadant; sau e o deformare de la filmare?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ignatov Andrei

Citat din: stefan1 din Ianuarie 25, 2015, 01:33:16 AM
Parca nu ai rame Dadant; sau e o deformare de la filmare?

Sunt rame Dadant !

Florin94

La mine  (Navodari ) nu a terminat nici una hrana cred ca mai mult de 2-3 kg nu au consumat m-am uitat la cativa gafaie de miere :)) mai au fiecare cel putin cate 10 kg de miere , in aceste zille calduroase se ridica toate pe rame s-a uitat tata si le-a vazut sus se panicase ca nu mai au mancare =))=))  =))acum o saptamana am pus o turta de miere la un roi slab pe 4 rame asa de control si inca nu se apucase de ea , anul acesta am invatat sa las mancare la albine calumea sa nu mai umblu cu fel si fel de turte in mijlocul iernii ,:D  :smile:sunt si eu mirat ca au consumat asa putin dupa aces val de frig care se anunta .La inceputul lui februarie pun hrana cu proteina ,  ca si mentorul meu nenea Danut  :hi: :hi:,