Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Bune or fi dar sunt foarte scumpe . mâine imi sosesc cele recomandate de Marian. Urmeaza sa punem in practică sistemul.

italianu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2015, 07:16:16 PM
ca totul merge "ață " ! una este sa ai 5 stupi , alta este sa ai 500.

Una e sa ai 500 ,si alta e sa ai 5000! :uimit:
Ma tot gindesc ,oare cum or face ăia? =))
Dragos,fara sa te superi pe mine,iti spun de acum ca proiectul N-O sa fie un succes! Crede-ma nu e invidie ,e doar un lucru prea putin practic!
Mai bine orienteaza-te la hranitoarele pe care le folosim pe aici(poate le gasesti la firma Teclem- sint cele metalice cu capacitate de 2,5l)!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Fara rea intentie dar Italia e cu mult in urma pe plan apicol. Locomotiva apicola a Europei este Turcia. Ca arument aduc faptul ca Italia are o suprafata mai mare decat Romania si o clima mai buna dar nici la numar de familii de albine si nici la productia de miere nu rupe gura târgului.
  Eu sunt invatat sa privesc doar spre stele !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2015, 10:40:36 PM
...
  Eu sunt invatat sa privesc doar spre stele !

Sa nu te impiedici, sau sa calci in ceva... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


marian sima

Patronul de unde eu iau siliconul lichid este turc,o data i-am dus niste miere m-a intrebat cati stupi am i-am spus eu si el i-mi spune ;
La noi apicultori au mii de stupi .
Acum ii cred si eu cu citrice si alte plante care au perioade de inflorire mai lungi pot sa tina stupi in activitate.




italianu

Citat din: marian sima din Ianuarie 14, 2015, 09:07:28 AM
Patronul de unde eu iau siliconul lichid este turc,o data i-am dus niste miere m-a intrebat cati stupi am i-am spus eu si el i-mi spune ;
La noi apicultori au mii de stupi .
Acum ii cred si eu cu citrice si alte plante care au perioade de inflorire mai lungi pot sa tina stupi in activitate.

Marian ,nu atit zona cit mentalitatea apicultorilor e importanta!
Eu aici cu 180 de stupi daca ar trebuii sa traiesc din apicultura ,as fii muritor de foame,nu atit ca ,,nepricepere",cit de faptul că, costurile de productie sint mari!
In Romania  cu acelasi nr de stupi ai si vre-o 2-3 angajati ficsi,in plus altii pentru transporturi!
Cum spuneam tine de mentalitate!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

edy

Confirm si sunt de acord cu cele spuse de italianu,aici in Occident pentru a trai din apicultura trebuie sa ai sute de stupi, chiar si de 300 de fam.de albine/persoana, si nici atunci nu esti sigur daca te vei descurca.Prinzi un an ca 2014 si mai mult cheltui decat produci- mai prinzi unul la fel (sa speram ca nu ) si te poti lasa de meserie.
La noi in tara este o alta treaba,o altfel de apicultura, nu chiar asa de superioara a celei italiene cum spune cineva.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

TDI

Ne multumim cu foarte puțin.

D006

  Nici in Romania nu poti trai dupa urma la 300 familii de albine , eventual supravietuiesti . Lucru valabil oriunde in Europa.

Kiwi Bee

Edy, ai dreptate si nu.

Daca nu trebuie sa platesti chirie sau rate la banca pt casa, doar sa platesti curentul si apa + telefon/internet si mincare atunci se poate trai dintrun numar de 150-200 de familii lejer. Acum depinde si cine, ce pretentii are.

Despre Italia asa stiam ca este una din cele mai mari producatoare de regine din Europa. Pt productie de miere ai nevoie de mai multe familii de albine(la nivel national).

TDI

#8981
Utopic vorbind, daca s-ar cartografia, estima, monitoriza toate zonele melifere iar toate familiile de albine ar fi mutate in pastoral, rational, fără supraaglomerari, productia nationala ar fi dubla.
Situatia asta nu exista nicăieri in lume.

cornelioandanciu

Ieri le-am ascultat si eu, toate traiesc, iernare normala.Dar inca mai este multa iarna, estimez ca de acum incolo cam dupa o luna jumate vor face primul zbor de curatire.Cu putin noroc , poate ca il vor face la jumatate lui februarie. Iernare usoara va doresc !
Va salut.

Eugen B

Tdi sunt de acord cu tine, dar ar fi bine sa stim mai toate zonele cu paduri de salcam si tei din toata tara. Si sigur ar fi mai bine. Asa lumea merge doar in unele masive si atat. Multe paduri sunt pe hartie si in realitate nu sunt. E poveste mare si cu padurile astea

bio

Citat din: italianu din Ianuarie 14, 2015, 10:49:05 AM
....
Marian ,nu atit zona cit mentalitatea apicultorilor e importanta!
Eu aici cu 180 de stupi daca ar trebuii sa traiesc din apicultura ,as fii muritor de foame,nu atit ca ,,nepricepere",cit de faptul că, costurile de productie sint mari!
In Romania  cu acelasi nr de stupi ai si vre-o 2-3 angajati ficsi,in plus altii pentru transporturi!
Cum spuneam tine de mentalitate!

Sal, Italiene...
... ca o completare la cele spuse de tine :--- tzine numai de metalitatea fiecaruia in ceea ce priveste munca... daca pui osul la munca si esti si baiat care intelegi albinele nu se poate sa nu-ti fie bine.

In ceea ce priveste numarul de familii de albine tine mult si de tehnologia aplicata de fiecare in parte .... si de cit pune osul la munca..
In cazul meu, ...strict cazul meu ... Am mult peste 300 de familii si nu-mi trebuie nici un angajat permanent, doar ceva ajutor de sezon si ala doar in perioadele cu un volum pe munca prea mare sau la operatii care nu-mi place sa le fac. Inclusiv mutarile le fac singurel, imi agat pavilioanele de tractor si nu am nevoie de alt ajutor... nu ca as fi zgircit dar sa iau pe unu care habar nu are sa ma ajute la facut semne cind incerc sa cuplez tractorul de pavilion mai bine il agat singur ca merge mai repede.

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 01:17:20 PM
  Nici in Romania nu poti trai dupa urma la 300 familii de albine , eventual supravietuiesti . Lucru valabil oriunde in Europa.

Off !!! Dragoshe, tot peste tine dau.... =)).. II intelg pe Italianu sau Edy ca ai sunt departe si nu stiu cum sta treaba cu apicultura in Romania,.... dar tu, care te faci ca faci apicultura in Romania, sa nu stii ce iese..? Cum sa faci numai supravietuirea cu 300 de familii ??....dar daca te tii de experimente asa cred ca se intimpla.

In Romania daca faci apicultura, nu ai cum sa nu o duci bine cu 300 de familii de albine. Sa faci si diversificare de productie, dar sa fie reala nu gargara  pe net
Daca ne-ntu Marin, ala care i-ti umbla in stupi, ar avea 300 de familii ale lui proprietar te asigur ca ar face mult mai mult cu ele... asa lucra la "doctoru' " o lasa mai moale.