Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Referitor la "OBICEIUL TRANSMIS GENETIC".

Matca rezultata din botca de roire imperecheata natural cu trantori de la altii stupi,matca inchisa la culoare ficele ei de culoare galbena a luat si din bagajul biologic al tatilor .

Care va fi rezultatul daca trag botci din aceasta matca?
Va avea instinctul de roire al mamei?
Sau va avea baza genetica a tatilor care provin din familii fara instinct de roire?

Ridic toate ramele cu puiet din stup cu botci cu tot si bag alte rame cu oua ,larve si puiet de la familii fara instinc de roire ,albina va trage alte botci.

MAtcile rezultate din aceste botci de roire vor fi roitoare sau neroitoare? ca genetic larvele provin de la familii fara instinc de roire.


Claudiu sa vedem ce spun experti astia cu mii de stupi si experti din afara carora straini le zic dotore.
Pe urma dau si eu un raspuns.

victor

Nu uitati ca 80% din mostenirea genetica a matcii provine de la trantorii cu care s-a imperecheat matca mama.
Baza selectiei este eliminarea matcilor neperformante. Omorati-le.
A alege un stup performant din care facem matci este doar 20% bine. A asigura trantori cu gene bune este 80% bine.

Selectia la nivel local, regional si chiar national este foarte importanta pentru NOI TOTI la fel ca si tratamentele impotriva varoa, nosema, etc. deoarece matcile fiecaruia se pot imperecheaza cu trantorii din alte stupine.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 10, 2014, 04:28:45 PM
Referitor la "OBICEIUL TRANSMIS GENETIC".

Matca rezultata din botca de roire imperecheata natural cu trantori de la altii stupi,matca inchisa la culoare ficele ei de culoare galbena a luat si din bagajul biologic al tatilor .

Care va fi rezultatul daca trag botci din aceasta matca?
Va avea instinctul de roire al mamei?
Sau va avea baza genetica a tatilor care provin din familii fara instinct de roire?

Ridic toate ramele cu puiet din stup cu botci cu tot si bag alte rame cu oua ,larve si puiet de la familii fara instinc de roire ,albina va trage alte botci.

MAtcile rezultate din aceste botci de roire vor fi roitoare sau neroitoare? ca genetic larvele provin de la familii fara instinc de roire.


Claudiu sa vedem ce spun experti astia cu mii de stupi si experti din afara carora straini le zic dotore.
Pe urma dau si eu un raspuns.
Tu tot o dai înainte ca selectie ca tine nimeni nu mai face.
Am si eu o întrebare?
Daca matca ta super mega extra selecționata ti-o f... un trantot roitor știi ce se intampla???               
Isi baga P... in toată selectia ta!!!

victor

Citat din: desprealbine din Octombrie 10, 2014, 04:51:32 PM
Isi baga P... in toată selectia ta!!!
amuzant dar trist in acelasi timp. Munca de o viata a unor oameni o poate strica un neatent intr-un an.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

abeja

No domnu Marin si eu am incercat smecherii dinastea acu 20 de ani si am lasato balta.Acum ma ocup cu  rezistenta de varroa la piretroides sintetici.oricum e greu si matale nu ma poti intelege.

marian sima

#8375
Nu e selectie pro***le.
Daca bagi o rama cu larve de la un stup neroitor la un stup pe care il fortezi sa roiasca matcile rezultate din acea rama cu larve vor fi roitoare.
Chiar daca ele genetic provin dintr-un stup neroitor.

Daca matca se imperecheaza cu un trantore care provine de la un stup roitor ficele   nu vor fi roitoare.

Obiceiul roitului  se capata   in familia care roieste  .

Cum matcile care provin din larvele luate din familii neroitoare devin roitore intr-un mediu de roire tot asa si botcile foarte tinere altoite in familii neroitoare capata caracteristica familiei adoptive.

Pentru unii care nu cunosc albina e greu de inteles si pe parcurs au lasat-o balta,pentru Siebenthal si altii care cunosc albina anumite cercetari au dat rezultate.

Abeja pai tu nu cunosti varroua nici daca e in fata ta si striga la tine. :rotfl: =)) =)) =))
Piretroizi sant mai buni pentru albine,da la albine ca pe urma mor si varroua. :)


italianu

Ma cite nynuny am citit aici,patrimoniul genetic îi 80% de la trintori,laptisorul dintr-o familie roitoare hotaraste daca matca va fi sau nu roitoare , :hippo:
Dati inainte ca numa ase nu-mi vine somnul la noapte ,ca ma duc la lucru! =)) :rotfl: =))
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

nicomico

Abeja incearca sa ne explici pe intelesul nostru ce este cu peritroidele aleea doar nu ai venit cu o informatie sa ne lasi cu gura cascata.

TDI

Flumetrinul din benzile Bayvarol, tau-fluvalinatul din VF, Mavrirol, Mavrik 2 F si altele fac parte din clasa pesticidelor pe baza de piretroizi. Problema e ca la 4-7 ani varroa capătă imunitate la substantele din clasa asta.
Alternative: Amitraz, acid formic, acid oxalic si procedee mecanice/termice, etc.

marian sima

TDI,distrusesi munca de cercetare a omului ,el nu stie ca rezistenta se combate cu tratamente alternative .
Mai cerceta 20 de ani si se lasa el pagubas si de asta,insa fara a ajunge la un rezultat.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 12, 2014, 08:18:04 AM
TDI,distrusesi munca de cercetare a omului ,el nu stie ca rezistenta se combate cu tratamente alternative .
Mai cerceta 20 de ani si se lasa el pagubas si de asta,insa fara a ajunge la un rezultat.
Ai descoperit antiroirea,acum ne uimesti si cu rezistența la tratamente .
E ceva ce te pune in dificultate???

D006

Aici parca este eterna disputa intre ce a fost intai , oul sau gaina ????    fiecare are dreptate in felul sau , deci nu se va ajunge la un consens niciodata . Important e ca fiecare sa foloseasca metoda care i se potriveste si sa impartaseasca din propria experienta.
  Important e sa nu mai fim eroi la umbra anonimatului si sa prezentam exact ce avem in STUPINA PERSONALA si nu ce vedem in filme  pe la altii . Anonimii care se lauda cu realizarile altora imi aduce aminte de vremea copilariei  cand una dintre pasiuni era sa stii care este cea mai smechera masina si ca colectionezi surprize de la gumele Cin- Cin , gen , uite eu am un ferari... aaa eu am cadilac...
  Pe lumea asta conteaza ce ai tu in aceasta clipa , restul sunt vise . Visele sunt frumoase dar nu tin de foame . Asa ca va rog domnilor sa revenim cu picioarele pe pamant si lasati "Jurnalul apicol" sa-si urmeze cursul fara a mai fi poluat de anonimi.

marian sima

Da,inconstienta unora.

La sfatul unuia ca tine(cu sute de stupi) ginerele unui prieten de al meu a mutat singurul lui stup   20 de m de la locul lui .

A introdus o matca peste matca stupului .
Cica matca data de el ponteaza pana in iarna si da mai multa miere decat matcile autohtone.







D006

Omul din greseli invata !

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 12, 2014, 05:47:08 PM
Aici parca este eterna disputa intre ce a fost intai , oul sau gaina ????    fiecare are dreptate in felul sau , deci nu se va ajunge la un consens niciodata . Important e ca fiecare sa foloseasca metoda care i se potriveste si sa impartaseasca din propria experienta.
  Important e sa nu mai fim eroi la umbra anonimatului si sa prezentam exact ce avem in STUPINA PERSONALA si nu ce vedem in filme  pe la altii . Anonimii care se lauda cu realizarile altora imi aduce aminte de vremea copilariei  cand una dintre pasiuni era sa stii care este cea mai smechera masina si ca colectionezi surprize de la gumele Cin- Cin , gen , uite eu am un ferari... aaa eu am cadilac...
  Pe lumea asta conteaza ce ai tu in aceasta clipa , restul sunt vise . Visele sunt frumoase dar nu tin de foame . Asa ca va rog domnilor sa revenim cu picioarele pe pamant si lasati "Jurnalul apicol" sa-si urmeze cursul fara a mai fi poluat de anonimi.
Ma simt vizat de glasuirea ta așa ca răspund.
Nu am sute de stupi.
Nu lucrez la ferme apicole.
Nu am reușit in apicultura( așa cum am mai spus)
Discuția este ca atunci cand te expui public ca mare apicultor este obligatoriu sa fii si tu măcar la nivel mediu sa arati si tu o tehnica,o cutie( apropo de cutii mai arată si tu cutii noi ca deaia i-ti da statul bani sa-ti schimbi cutiile si sa la DISTRUGI pe alea vechi. Sunt sigur ca tu așa faci).
Ex. Calmus s-a remarcat prin familii puternice.
      Ursu prin inventia lui stupida
      Dan Margarit  lucru la nivel super profesionist etc.