Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nu o fi Dragos cel mai tare insa dalta mea apicola a vazut mai multa apicultura decat tine.

TDI

Domnule Sima, nu ma cunoasteti.
Nu v-am jignit niciodată, m-ati jignit in repetate rânduri.
Pot sa raspund in aceeasi maniera, cam toti de pe aici pot - dar nu toti pot sa-si vândă la ce pret vor roadele muncii lor.
Multa sănătate tuturor apicultorilor!

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 06:39:27 PM
Nu o fi Dragos cel mai tare insa dalta mea apicola a vazut mai multa apicultura decat tine.
Daca ai 50 de stupi si ridici capacul de 10 ori pe an=500 de capace ridici tu anual.
Daca faci 100 de ani de apicultura =50 000 de capace ridici tu intr-un secol de apicultura.
Atâta ar trebui sa faci int-un an. Ești așa de departe ca nici nu te vezi.

marian sima

#8313
Tinerama am mai vazut eu vestiti Dotore de prin Spania care are tangenta cu crema albinaritului mondial.

Nu stia bolile albinelor, :nod: am fost novoit sa il invat,asa si cu tine.

Nu ma sperii ,terminate cu vorbele urate expunem civilizat din experienta apicola ,pe urma poti sa spui ,Mariane aici gresesti.

Palmasi sant multii care manevreaza si vopsesc cutiile altora ,trebuie sa ma convingi ca stii apicultura,pana acum ai dovedit ca esti rupt de realitatea apicola.

TDI,scuze daca te-ai simtit jignit.
Eu recunosc repede un apicultor bun si tu esti un apicultor bun aplecat spre albina.
Sant sigur ca ai postat acea lista de pastoral in graba fara sa te gandesti prea mult la ea.

Doar am vrut sa-i arat multilateral-dezvoltatului asta ca lucrurile nu stau chiar asa.


dan sebastian

Daca fiecare stupar ar face 50 kg productie per stup am fi cea mai favorizata breasla, si am trai cel mai bine. Beleaua e ca scoti 15 max 20 kg si bagi inapoi pt iernare macar 10. Asta e realitatea dura si de ce majoritatea falsifica mierea sau fac apicultura ca hoby.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 07:13:39 PM
Tinerama am mai vazut eu vestiti Dotore de prin Spania care are tangenta cu crema albinaritului mondial.

Nu stia bolile albinelor, :nod: am fost novoit sa il invat,asa si cu tine.

Nu ma sperii ,terminate cu vorbele urate expunem civilizat din experienta apicola ,pe urma poti sa spui ,Mariane aici gresesti.

Palmasi sant multii care manevreaza si vopsesc cutiile altora ,trebuie sa ma convingi ca stii apicultura,pana acum ai dovedit ca esti rupt de realitatea apicola.

TDI,scuze daca te-ai simtit jignit.
Eu recunosc repede un apicultor bun si tu esti un apicultor bun aplecat spre albina.
Sant sigur ca ai postat acea lista de pastoral in graba fara sa te gandesti prea mult la ea.

Doar am vrut sa-i arat multilateral-dezvoltatului asta ca lucrurile nu stau chiar asa.
In realitatea ta trebuie sa avem câțiva stupi in grădina ca asta e România .
Nimeni nu sta sa te convingă pe tine ca gresesti.

apivasmob

Citat din: desprealbine din Octombrie 08, 2014, 07:44:23 PM
In realitatea ta trebuie sa avem câțiva stupi in grădina ca asta e România .
Nimeni nu sta sa te convingă pe tine ca gresesti.
Nu cred ca daca in jurul vetrei (vetrelor) tale ar veni(sosi) pe nepusa masa un numar de familii de albine, peste baza melifera pe care o are arealul d-stra. nu ai face macar un mic scandal sau chiar de dat la televizor la stiri mondene.
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 09:09:58 AM
Dragos chiar  nu conteaza ce zic unii care nu au relatat nimic din experienta lor apicola,unii de la care altii nu au avut ce invata.

  care experienta fratioare ???  de la boschetari care stiu apicultura doar din stupina altora ???? Boschetari care in viata reala nu sunt bagati in seama de nimeni iar aici la umbra anonimatului sunt zmei !!!  sunt doar niste onanisti de joasa speta la care le este rusine si cu numele de familie . In fapt nu le pot spune boschetari ca jIgnesc boschetii , sunt doar ... NIMENI.

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 08, 2014, 08:31:26 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 09:09:58 AM
Dragos chiar  nu conteaza ce zic unii care nu au relatat nimic din experienta lor apicola,unii de la care altii nu au avut ce invata.

  care experienta fratioare ???  de la boschetari care stiu apicultura doar din stupina altora ???? Boschetari care in viata reala nu sunt bagati in seama de nimeni iar aici la umbra anonimatului sunt zmei !!!  sunt doar niste onanisti de joasa speta la care le este rusine si cu numele de familie . In fapt nu le pot spune boschetari ca jIgnesc boschetii , sunt doar ... NIMENI.
Eu nu am reușit in apicultura deasta nu fac filme ca nu pot sa arat nimic.
La fel nu ai reușit nici tu.

ciucur

Opriti-va pentru Dumnezeu !
Ce vreti sa demonstrati si cui ? Influenta razelor de luna asupra papucilor de guma?
Asta e un topic despre intretinerea albinelor. Bun sau rau, la aceasta categorie a fost incadrat. Fiecare cu drumul lui in apicultura.
Pentru altfel de discutii exista alte locuri pe forum.
Desi sunt sigur ca toti realizati ca nu castigati nimic din aceste contre. S-a cam expirat subiectul cu stupul 'Ursu' si acum gasiti motive de contre?
Chiar imi pare rau sa vad apicultori cu experienta si care au interventii utile pe forum cum se contreaza pentru nimic.

Aceste discutii scad valoarea forumului. Daca as fi moderator nu as accepta astfel de discutii pe forum.
Libertatea de exprimare este altceva decat ceea ce citesc aici. Astea sunt jigniri. Mai zicem si ca suntem crestini.....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

State

Citat din: ciucur din Octombrie 08, 2014, 09:01:10 PM
Astea sunt jigniri. Mai zicem si ca suntem crestini.....

Sper ca nu cumva te-ai referit la Dragos.   
El este fariseu. :nod:

Jignirile nu le bagati in seama. Lasati omu' sa se desfasoare. Omu' ie inainte de toate!  :cool:

romikele

Forumul trece printr-o perioada de automoderare.
Sper ca aceasta sa fie cat mai lunga, permanenta ar fi ideal, dar se pare ca e o utopie.  :sad:

desprealbine

Citat din: romikele din Octombrie 08, 2014, 09:13:30 PM
Forumul trece printr-o perioada de automoderare.
Sper ca aceasta sa fie cat mai lunga, permanenta ar fi ideal, dar se pare ca e o utopie.  :sad:
Zise el de sus cu o voce dumnezeiasca?
Dute ma si impuscate!!!
Asta așa sa scurtez "utopia "

pharaonu75

#8323
Citat din: desprealbine din Octombrie 08, 2014, 09:21:35 PM
...Dute ma si impuscate!!!
...

Într-o melodie cineva spunea foarte frumos "MĂ-TA ARE CRATIMĂ"
Invaţă şi tu să scrii cu cratimă, pentru că apicultură am vazut cât ai invaţat!

@despregramatică:
poate se prinde ceva de tine
Krem & Sector 7 Ma-ta are cratima! [Official Video]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: ciucur din Octombrie 08, 2014, 09:01:10 PM
Aceste discutii scad valoarea forumului. Daca as fi moderator nu as accepta astfel de discutii pe forum.

  Daca un om are o rana infectata si face puroi , instinctiv va stoarce rana pentru a elimina puroiul . Acest forum este un lucru extraordinar pentru apicultura romaneasa , uneori apar microbi care arunca doar cu puroi . Cum forumul este o constructie vie , de la sine va elimina puroiul si bacteriile.
  In 8 ani acest forum a dezvoltat un sistem imunitar foarte bun incat microbii nu au viata lunga pe aici .