Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Acum albinele au nevoie de cat mai multa liniste. Lasa-le in pace, ele stiu mai bine ce au de facut. Descapacire se poate face mai tarziu, cand iarna va fi trecut cu adevarat.

stefanst

Bun , atunci , chiar daca , sincer vorbind tare mi-s tentat sa tot trec pe la ele , am sa evit de acum incolo , mai ales ca m-am linistit (mancare este , matci sunt...) Multumesc!

Eugen B

Si eu am vrut sa verific azi la stupi ponta matcii, dar cineva cu experineta a zis ca sa nu ne bagam inca sa mai lasam, mancare este suficineta. Nu am observat nimic de polen ca nu am stat sa verific, dar aici in vest a fost tot cald, deja de cateva zile albinele ies zilnic la curatat si verificat zona. Apa au pusa sa nu se duca aiurea. Aici deja a cam venit primavara  :bzz:

G. Iulian

Eugen, să dea Dumnezeu să fie cum zici tu, dar în martie se mai anunță ninsori chiar dacă sporadice, nu știu ce să zic...

D006

  Zăpada mieilor nu influentează cu nimic dezvoltarea coloniei de albine primăvara , dar lipsa de polen da !

Eugen B

Nu cred ca daca va veni putin frig cateva zile va influtenta stupii, sunt impachetati, au mancare, au de toate, si in plus daca ai albine treci bine peste frig, daca ai putina e cam riscant. In plus eu nu comentez ce zic alti colegi cu 1 rama de albina, dar din cate am vazut si stiu nu cred ca treci peste iarna cu asa ceva. In plus datorita multor povesti(basme sau chiar SF in toata regula) stuparii normali au de suferit, deoarece statul crede ca la toti ne merge ca la Ursu sau la altii sa facem cu sutele de euro pe stup. Fratilor mai taiati din ele. Eu is si pescar si am auzit aceleasi povesti la pescuit, pescari de nimic care prind un peste si zice ca la prins pe balauru cu sapte capete. Asa ca bafta la miere la toti si un an bun

Marius-ursulakhe

Eu zic ca ce este cel mai important acuma cu timpul asta frumos in vestul tari este sa stimulam familiile si sa se schimbe cat mai repede albina din toamna asigurarea hranei si strangerea cuiburilor pt asigurarea calduri cat mai bine in cuib

cristian87

Eu am la ora asta familii la care ar trebui sa largesc cuibul, asa ceva nu am mai vazut
e drept ca in toamna i-am strans de i-am sufocat
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

gore

Dragos, ai pregatiti turtele proteice?, sau le-ai pus deja. Daca se pun acum, cu aceasta vreme  dificila cand albinele nu prea ies la zbor, nu isi incarca intestinele si fac diaree? Anul trecut daca le-ai pus pe  in a doua decada a lunii februarie, cum au iesit albinele in primavara?.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stup_arpi

16 februarie 2014-zi cu soare +15grade.am administrat cateva turte .
Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

D006

Citat din: gore din Februarie 18, 2014, 09:45:51 PM
Dragos, ai pregatiti turtele proteice?, sau le-ai pus deja. Daca se pun acum, cu aceasta vreme  dificila cand albinele nu prea ies la zbor, nu isi incarca intestinele si fac diaree? Anul trecut daca le-ai pus pe  in a doua decada a lunii februarie, cum au iesit albinele in primavara?.

De la 10 feb. am intrat puternic pe proteina. Să nu spun ca la mine albinele zboara zilnic dar la doua zile au zbor puternic. Luni am avut 20 gr.C la soare . Inclusiv dau hrana afara in uluc si in rame. Anul trecut nu am umblat in stupi păna la 1 martie si rău am făcut. Acum in coloniile din adapost si stimulate de la 20 ian ( cu reteta Călmus) am puiet in cantităti insemnate.

Bătrânul

Dragos sa dea Domnul ca sa fii nevoit sa-ti mai cumperi o centrifuga . :yes:

cipik

Citat din: Bătrânul din Februarie 19, 2014, 10:18:33 AM
Dragos sa dea Domnul ca sa fii nevoit sa-ti mai cumperi o centrifuga . :yes:

Este valabila pentru toti apicultori.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

D006


dodo79

 :bravo: de asemenea filmulete si detalii au nevoie incepatorii(chiar si pinguinii numiti de dumneavoastra).
as dori sa va intreb ptr ca am vazut ca aveti si stup din poliuretan:ce diferente sunt intre cele 2 tipuri de stupi?
parerea dumneavoastra,as dori sa o aflu.