Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

1)  nu au fost stimulați toți , tocmai pentru a face o comparatie.
2) La mine nu merge cu "poate" . Stiu exact ce familii participa la controlul prin sondaj.

Au inceput mai bine unde a fost mai cald si aport de proteină.

Eugen B

In filmare am vazut ca turtele le-ai facut tu, deci indicat ar fi sa ierneze intr-o zona cat mai calda si dupa 15-20 ianuarie stimulati? Si stimulare cu turte facute acasa nu cu altele cumparate, ms de raspunsuri

marian sima

Citat din: dragos2006 din Februarie 11, 2014, 05:22:38 PM
Azi am facut un sondaj prin stupină si concluziile sunt urmatoarele : coloniile iernate afara unde nu s-a intervenit cu nici un fel de hrana nu au inceput cu puietul . In adăpost unde am inceput stimularea pe 20 ian . am gasit aprox. 4 dm. patrati de puiet . Asta inseamă că la 1 martie vor avea in plus față de cei de afara cam 3000 de albine doici . Urmărim cu interes evolutia ulterioară

Am un prieten care sta la 200 de m de mine.
Anul trecut la indrumarea mea a bagat albinele la adapost,auzind de mortalitatile care au fost primavara trecuta in zona si ca albinele lui au iesit tefere a repetat experienta iernatului pe camera.

Astazi l-am sunat sa dea stupi afara ca albina sa faca zborul de curatire,omul era bucuros la telefon si radia de bucurie.
Mariane am scos stupi ieri si surpriza albinele sant mai multe in cutie decat atunci cand le-am  bagat la iernat,ba albina nu a simtit nevoia sa iasa la curatire.

Culmea a bagat stupi in noiembrie si de atunci temperatura a fost mentinuta la 7 gr,am vazut sirop dar el a spus ca a mai complectat la stupi care aveau miere mai putina.

L-am sfatuit sa bage stupi la adapost atunci cand da gerul dar nu m-a ascultat,am spus sa faca intuneric bezna in schimb camera a avut lumina naturala ba stupi au avut fund cu plasa.
Acum i-am spus sa lase stupi afara el,sa fii sanatos Mariane i-am bagat la loc de ieri.

Eu unul ma asteptam sa aibe unele probleme insa vad ca din contra stupi au dat inainte.

Eugen B

Dupa sfaturile voastre nu strica ceva adapost, cat cost m2 de sticla policarbonata sau cum ii zice de are dragos pe ei?

Stefan Madalin

Scrie si tu pe Google : policarbonat pret .
Dragos am o intrebare : Au fost stupi in adapost , cu acelas tratament ca cei de afara ?

D006

la ce te referi prin tratament ?

Kiwi Bee

Dragos, experimentul tau era mai exact daca puteai sa faci 4 grupuri de stupi(2 afara si 2 in adapost).
Cite 1 grup(unul afara si unul in adapost) primeau aceiasi stimulare/proteina pe aceiasi data si in aceiasi cantitate iar celelalte 2 grupuri nimic. Ei bine, poate faci la anu. Statisticile tale(cu reusite sau cu rateuri) sint bine venite oricind.

Stefan Madalin

Citat din: dragos2006 din Februarie 11, 2014, 09:02:04 PM
la ce te referi prin tratament ?

Eram curios daca ai si in adapost stupi la care nu ai umblat . Urmarita efectiv diferenta data de adapost .

Bătrânul

Stupii lui Dragos Nu sint  in adapost ci sub adapost . Ele pot iesii oricind la zbor pe ind cei in adapost nu.  :bravo: =D>

D006

Corectă observatia Batrănului , si in adăpost sunt colonii in care nu am intervenit . E vorba de randul de sus unde este mai greu accesul .  :)

ionel07196555

Ieri in adapost ora 13 =26 grade
Nu stiu ce e in cuti
Afara la urdinis in fata mortalitate mare
Asta am observato si la alti
e ceva mai mare fata de alti ani
    dar nici famili puternice ca anu asta nu am avut

albinasebes

In conditiile unei ierni normale diferentele cred ca ar fi fost mai accentuate, dar iarna poate veni de acum.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Stefan Madalin

Sub adapost as spune daca ar avea doar un acoperis  , la Dragos sunt in adapost ( este inchis tot pe 5 laturi ) cu urdinisul in exterior , dar asta conteaza mai putin . Randul de sus este interesant de urmarit .

D006

Azi am vazut si eu primele grăuncioare de polen , puține dar e un inceput. :)
  Acum să fiu sincer păna la cap trebuie să recunosc că există multe aspecte care nu pot fi date pe net. Sunt multe aspecte care pot fi discutate doar off-line deoarece vrem nu vrem trebuie să recunoastem ca si apicultura este o afacere.

Eugen B

Le dai macare secreta?  : sampanie: