Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Pharaoane vezi ca azi s-a rectificat negativ bugetul !
  Daca as fi injurat de un apicultor serios ar fi o chestie dar cand se baga in seama cu mine fel si fel de indivizi care nu au nimic comun cu apicultura parca e cam aiurea.
 

istodorescu vasile

va apreciez  umorul dar nu despre asemenea impostori  era vorba ca sa folosesc si eu  cuvinte postate pe aici

mape 48-petru manea


D006

  Nu va legati de Base ca va dau na-na !   :nono:

stefan1

 Un proverb arab spune: "Cand slobozi sageata adevarului, inmoaie-i varful in miere!"
  Daca s-ar intampla asa, relatiile intre oameni ar fi mult mai bune.
  Controversele sunt bune, uneori numai atunci se vine cu argumente de o parte si alta. Este insa bine sa fim onesti si sa ascultam totusi ce spune si celalalt si sa putem recunoaste ca fiecare ne putem insela.
  "Eu am preferat cale mai grea , a adevarului dar am primit replici neasteptate ."
  Pilat din Pont a pus intrebarea celebra: "Ce este Adevarul?" Si Iisus nu i-a raspuns, ca n-ar fi fost in stare sa-l inteleaga. Uneori doar avem impresia ca noi detinem adevarul si daca vrem sa-l impunem cu orice pret, nu-i bine. Dar e foarte bine sa ne expunem onest parerea si - daca putem - sa o si argumentam.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Adevarul e accesibil tuturor , inca nu e ocupat. Asa ca eu imi i-au cateva zile libere pentru lectura suplimentara.

bucovineanu

#6651
Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 28, 2013, 07:26:45 PM
Nebun e cel ce asteapta astfel de productii. Eu vreau sa am productiile  maxime la interventii minime in stup. Chiar daca ar fi sa obtin in jur de 40 kg. miere pe familie dar sa caut in stup doar primavara si toamna, pentru mine este ok. De aceea imi place acel sistem, de aceea am facut acele cutii, si in nici un caz pentru a urmari acele productii record.
Nu sunt in tema despre ce cutii e vorba.
Orice cutii ar fi folosite, cei care cred ca in conditiile tarii noastre si nu numai, e posibil sa cauti in stupi numai primavara si toamna, cand sa extragi mierea, se inseala. Poate fi  posibil acest lucru la un anumit procent din stupi, dar nu la toti si nu ai de unde sa sti care isi vede fara probleme de cules. Daca nu verifici ce e in stupi periodic, in toamna multi dintre ei vor fi goi. Daca ar fi posibil sa controlezi numai de 2 ori pe sezon stupii,  toata lumea ar face apicultura si mierea ar curge peste tot. Apicultura necesita munca si multa transpiratie.

Bătrânul

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 28, 2013, 07:57:10 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 28, 2013, 07:47:13 PM
.. nu uitati ca pe al de sus il injuram toti si totusi inca ne suporta. respect :bravo:

Vorbiti de Ponta sau de Basescu? =)) =))
=D> =D> =D> =D> :bravo:

D006

  Mi-a picat in mana revista "Romania Apicola" din luna oct 2013 si gasesc un articol despre legea apiculturii intitulat : " INTAMPINARE " ( oau) semnata de  Ghe. Rotaru sef la ACAR Alba .
  CITAT : " Ati introdus denumirea de "forme asociative" in locul "asociatiei" in care puteti incadra si grupurile de interese pe care va bazati in atingerea scopului primordial : eliminarea ACA din "ramura agricola" . ACAR are si un patrimoniu pe care abia asteptati sa puneti laba . In acest scop ati adoptat TACTICA UNGUREASCA a "pasilor marunti" pentru acapararea Ardealului : mai o lege ca aceasta , mai o hotarare , mai o ordonanta si , intr-un moment potrivit , hapca, practicand un soi de coruptie camuflata dar bine organizata : unii creeaza cadrul legal adecvat , altii favorizeaza ocazia , altii asigura protectia , in care spiritul de gasca functioneaza perfect.


  GATA !!!! am gasit vinovatii : UNGURII SI ASOCIATIILE INDEPENDENTE !!!!


  Astept comentarii .

ioanardelean55


Ce sa faci , la virstra dinsului ,si la ce mesrie a avut ,,,,,, :uimit: e greu sa te desparti de vechile structuri si ideei  :nono: :nono: :nono:, in schimb nu e om rau ,

orbanstefan64

eu i mi cer scuze daca v am deranjat, fie cu partea ce mi se cuvine din acar sau cu partea mea de pruni si de vita de vie din ardeal  =)) =)) =)) =))

D006

  Ioane omul se autointituleaza reprezentantul tuturor apicultorilor din Alba ! char si a lui Matesh ?

mape 48-petru manea

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 07, 2013, 06:33:14 PM
eu i mi cer scuze daca v am deranjat, fie cu partea ce mi se cuvine din acar sau cu partea mea de pruni si de vita de vie din ardeal  =)) =)) =)) =))
din APIARDEAL nu ai nimic ?  =)) =)) =))

ioanardelean55

 E presedintele  A.C.A  Alba , D-ul Mates nu cred ca e membru la a.c.a. Alba ei eu alta asociatie la Blaj .

orbanstefan64

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 07, 2013, 06:52:05 PM
Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 07, 2013, 06:33:14 PM
eu i mi cer scuze daca v am deranjat, fie cu partea ce mi se cuvine din acar sau cu partea mea de pruni si de vita de vie din ardeal  =)) =)) =)) =))
din APIARDEAL nu ai nimic ?  =)) =)) =))
da cum  sa nu am partea de API i mi apartine in totalitate  =)) :rotfl: