Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88

si la mine in zona am auzit ca este loca, eu personal nu am avut probleme dar as vrea sa le fac un tratament preventiv cu oxitetraciclina. Intrebarea mea este: daca fac tratament cu antibiotic, acesta ramane in faguri, productia de anul viitor o sa fie cu probleme la predare?  :uimit:

Obombo

Tu iei antibiotice "preventiv", ca nu cumva sa-ti vina vreo pneumonie?

D006

  In situatia actuala nu ma vorbim de 'preventiv" , sa ne fereasca Dumnezeu sa vorbim despre "tardiv".

D006

Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 12:51:36 PM
http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=2125.0

  Sunt devastat ! exact cand doream sa cumpar si eu 500 de familii de la marele Batranu uite calamitate ....   

  Anunt important !!!   la Batranu in stupina nu exista loca deoarece albinele lui au autonomie locala pe motive etnice !

cornelioandanciu

Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei . NU cumparati albine oricit de ieftin vi se ofera. Nu primiti pe nimeni in vizita in stupina !!!!!! Pentru cine nu stie "loca americana " e cea mai periculoasa boala a albinelori . In tari civilizate se arde tot din stupina pina si inventarul apicol......  Va amintiti cind desteptii ne inpartea pastile de iod contra exploziei nucleare ???
Traiasca fondurile UE! Si asta nu este decat inceputul!Baietii destepti care au avut stupi bolnavi de loca s-au descotorosit de ei vanzandu-i celor care au accesat fonduri, si care inainte au avut alte afaceri, habar nu au avut ce cumpara! Apoi acestia vor face boala cadou si la altii! Mare ... e coana asta UE!
Va salut.

marian sima

Pamflete,se cunoaste bine ca anumite zone au  avut dezvoltari bune ale familiilor de albine s-au facut roi multi fata de alte zone care baga siropel de mult datorita lipsei de nectar din natura.

In zonele cu oferta mare e normal sa mai scada pretul ,acum unora nu le convine si hop gogoasa e pandemie de Loca in cutare zona.






pharaonu75

Mariane, cu postarea asta s-ar putea sa fi pus punctul pe "i" si sa fi spus un mare adevar.  Nu uita ca incepand din 2014 ceam mai mare parte din PNA se va duce pe multiplicarea materialului biologic, asa ca odata raspandit zvonul ca albinele dintr-o anume zona sunt infestate cu loca, greu se mai spala imaginea... iar cintre trebuie, profita!

Este arhicunoscuta tehnica asta de anihilare a concurentei: castraveti cu e-coli, carne de vita care de fapt este de cal, lapte cu aflatoxina, gripa aviara, etc!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nelly88

Citat din: Nelly88 din August 13, 2013, 01:42:24 PM
si la mine in zona am auzit ca este loca, eu personal nu am avut probleme dar as vrea sa le fac un tratament preventiv cu oxitetraciclina. Intrebarea mea este: daca fac tratament cu antibiotic, acesta ramane in faguri, productia de anul viitor o sa fie cu probleme la predare?  :uimit:
Voi ce ati face in situatia mea? eu sunt incepator...

jonny_it

Citat din: cornelioandanciu din August 13, 2013, 07:46:53 PM
Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei . NU cumparati albine oricit de ieftin vi se ofera. Nu primiti pe nimeni in vizita in stupina !!!!!! Pentru cine nu stie "loca americana " e cea mai periculoasa boala a albinelori . In tari civilizate se arde tot din stupina pina si inventarul apicol......  Va amintiti cind desteptii ne inpartea pastile de iod contra exploziei nucleare ???
Traiasca fondurile UE! Si asta nu este decat inceputul!Baietii destepti care au avut stupi bolnavi de loca s-au descotorosit de ei vanzandu-i celor care au accesat fonduri, si care inainte au avut alte afaceri, habar nu au avut ce cumpara! Apoi acestia vor face boala cadou si la altii! Mare ... e coana asta UE!

De unde stiti ca astia toti care vand au loca? De unde mai stiti ca toti cei care cumpara folosesc fonduri UE? Mi se pare cam exagreata afirmatia dvs.
Orice apicultor intreg la cap o sa se uite in lada si verifica ce cumpara.  Asa ne mai place sa moara si capra vecinului  :)

Daca au luat fonduri bravo lor!
Eu nu am luat dar nu am nimic cu cei care au luat, chiar daca de multe ori s-au bagat intr-un domeniu despre care nu au habar. O sa invete  :)

Loca exista deja in 4 judete: Suceava, Iasi, Vrancea si Brasov. Cica o sa se ia masuri ..

:hi:

bio

Citat din: jonny_it din August 13, 2013, 10:40:51 PM
.....

Loca exista deja in 4 judete: Suceava, Iasi, Vrancea si Brasov. Cica o sa se ia masuri ..

:hi:

Focare de loca sunt in mult mai multe judete .


amazon66

Citat din: pharaonu75 din August 13, 2013, 09:34:36 PM
Mariane, cu postarea asta s-ar putea sa fi pus punctul pe "i" si sa fi spus un mare adevar.  Nu uita ca incepand din 2014 ceam mai mare parte din PNA se va duce pe multiplicarea materialului biologic, asa ca odata raspandit zvonul ca albinele dintr-o anume zona sunt infestate cu loca, greu se mai spala imaginea... iar cintre trebuie, profita!

Este arhicunoscuta tehnica asta de anihilare a concurentei: castraveti cu e-coli, carne de vita care de fapt este de cal, lapte cu aflatoxina, gripa aviara, etc!
in principui ce spui tu e-adevarat ,dar anul viitoR nu ti-as dori sa fii vecin in pastoral cu doctorasul,se simte partizanatul ,e-o chestie grava si tb tratata cu serioazitate ,multi nu ne-am mai intilanilt cu-asa ceva .
La modul cum trateaza dr ,problema-n video clip .e jalnic ,el crede ca facand cateva injectti la trantori din stupina se spala pe mani .tb luata atitudinea  ,la modul ca trebuie facut exct ce scrie la carte 
CE-I CARE V-ATI LOVIT DE-ACESTA PACOSTE LUATI ATITUDINE ,NUMAI ASA SCAPAM DE RAU

Bătrânul

 Dan Margarit 2 órája

"Loca americana este o boala foarte grava care necesita o atentie deosebita in a diagnostica corect boala si in a lua masurile necesare si corecte, altfel daca se extinde la toate familiile practic ati pierdut tot. Nu promit dar voi incerca sa fac un film legat de acesta boala in masura in care imi fac un pic de timp liber. Legat de legislatie, trebuie anuntat focarul de infectie iar zona intra in carantina cu restrictiile care se impun. "  :nod:

marian sima

Care sant factori care duc la aparitia Loci?
Familii slabe.           Muuuuuulti au iesit cu familii slabe din iarna.
Lipsa de cules in natura.
Frig in perioade de vara.

Loca nu a fost eradicata niciodata a fost si va fii doar intensitatea variaza in functie de factori.
Loca are ciclul ei daca se arde ce este infectat se scapa de focar.

Nu am tratat stupi niciodata cu antibiotice si am 14 ani de cand am stupi .

Un apicultor bun cunoaste o familie de albine fara ca sa-i dea podisorul la o parte,cine cumpara stupi sa ea un cunoscator dupa el.






marian sima

Uitasem si sa nu se supere nimeni pe mine ,a spune nu primesc pe nimeni in stupina suna ciudat si da de banuit ca se vrea a se ascunde ceva.


D006

  Subiectul cu loca este unui interesant si bine de urmarit . Dar cine vine si alarmeaza lumea si sare de cur in sus da dovada de amatorism profund . Eu am vazut pt. prima oara loca in urma cu vreo 30 de ani , de atunci am vazut la multi stupari aceasta boala , toti au stupi si in ziua de azi , au trecut peste episoadele respective si isi vad de treaba .
  Stiu unele cazuri in care in fiecare an dadea foc la familiile bolnave dar boala reaparea , pana nu a intervenit puternic cu oxitetraciclina nu a scapat de boala.

Nu va alarmati degeaba , eu am facut respectivul film deoarece mi s-a parut o manifestare clinica a bolii ca la manual si cat mai multi stupari e bine sa vada cum se manifesta boala pt. a o recunoaste in orice eventualitate.