Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pescarul din imagine nu esti tu!

Mai bine spus, tu pescuiesti la portofel, nu la undita! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Nu mai am nevoie de portofel am baza in Stefan care a avut un debut spectaculos in pescuit .

D006

  Ieri in drum spre casa am oprit pe la o stupina unde am gasit ... loca :

             Bolile albinelor - Loca

apivasmob

S-a anuntat la DSV?
Zona mai precisa daca nu este secret.
Sanatate tuturor apicultorilor

Bătrânul

Din pacate stupii aceia de poliuretan nici nu pot fii sterilizati prin ardere cu lampa.  Dragi stupari NU MAI LASATI CA DRAGOS SA SE APROPIE DE VOI !!!!! BOALA ESTE FOARTE CONTAGIOASA ! Doctorul a dat sfaturi prostesti ! LEGEA PREVEDE  arderea tuturori stupiilori si a inventarului apicol ! Destepi se gasesc cu carul , tratamente ....dar  boala revine . In tari civilizate se intituie carantina . Auzi "doctorasul de la radio erevan zice sa si mincam  :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: :rusine:

Kiwi Bee

Multumiri de video Dragos. E un video fain/bun.

Cam toti fagurii din stupul cu pricina arata cam vechi. Omul nu sia topit ramele invechite in ultimii ani deloc?Hmmm!

In video eu nam vazut nici macar 1kg de albina. Gresesc? Daca nu atunci e mai mult lucru cu salvatul decit cu arderea familiei. Albinele in sine sint foarte mari focare dat fiind ca ele mai si incearca sa curete celulele cu puiet imbolnavit si astfel sint pline de spori pe care le raspindesc prin stup.

Ai vazut puiet mumificat in acel stup? Nu ma indoiesc ca ar fi loca americana sau nu doar ca puietul mumificat poate fi un indiciu al stadiului bolii. Unde este si puiet mumificat in general este problema si la celelalte familii adica familia cu pricina a ajuns intrun stadiu slabit cind nu au mai facut fata albinele sa curete celulele cu puiet imbolnavit si astfel de stupi sint jefuiti bine de tot si boala a fost transportata si in alte familii, deja boala poate fi gasita si la alte familii.

D006

1) DSV este in concediu...
2)  Zona exacta nu pot sa o divulg dar pana acum am primit informatii despre prezenta bolii din Campia Romana pana in Baragan.
3) Stupii de poliuteran se dezinfecteaza cu solutie de soda caustica 4%
4)Care lege prevede sa dai foc stupilor ?  Cine il despagubeste pe stupar ? marele Batranu ?
5)E usor sa spui unui om sa dea foc la stupi ca doar nu sunt ai tai ...
6) mierea se poate consuma fara probleme , oricum este incomparabil mai buna decat posirca din marketuri.
7)Recomand la toti stuparii sa nu tina in lazi faguri mai vechi de 3 ani , in cazuri exceptionale 4.
8) Familia respectiva nu stiu daca va supravietui dar un urma tratamentului cu oxitetraciclina sigur se va salva restul stupinei.

Bătrânul

Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei . NU cumparati albine oricit de ieftin vi se ofera. Nu primiti pe nimeni in vizita in stupina !!!!!! Pentru cine nu stie "loca americana " e cea mai periculoasa boala a albinelori . In tari civilizate se arde tot din stupina pina si inventarul apicol......  Va amintiti cind desteptii ne inpartea pastile de iod contra exploziei nucleare ???

D006

Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei

alo , alo , filmul e facut in sudul Romaniei ! 

Bătrânul

alo alo am si eu imformatiile mele .....

D006

  Aveam varsta de 9 ani cand in Romania a fost ultimul mare atac de loca . La vremea aceia toti care au tratat cu teramicina au trecut cu bine peste boala . Cei care au visat la stele si la izolare si la lipsa vizitelor au ramas cu lazile goale .
  Nea Batrane daca ai avut si matale informatii de ce nu ai sarit cu ele la interval si te-ai trezit abia dupa ce am postat eu respectivul film ?
  Batrane sa stii ca mai ai niste informatii de ultima ora cu privire la raspandiera locii si nu este vorba de sud-estul Romaniei ! 

jonny_it

Citat din: dragos2006 din August 13, 2013, 11:05:40 AM
Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei

alo , alo , filmul e facut in sudul Romaniei !

Lasa-l pe batranul ca are de vandut si el niste stupi si vrea sa elimine concurenta...  :rotfl:

jonny_it

Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Atentiune !!! Infestare masiva cu LOCA AMERICANA in estul Romaniei . NU cumparati albine oricit de ieftin vi se ofera. Nu primiti pe nimeni in vizita in stupina !!!!!! Pentru cine nu stie "loca americana " e cea mai periculoasa boala a albinelori . In tari civilizate se arde tot din stupina pina si inventarul apicol...... 

In tarile civilizate ceara din care se produc fagurii artificiali este prelucrata si dezinfectata la o temperatura inalta. Se pare ca avem o firma "serioasa" care vinde faguri plini cu "de toate".
Eu as fi mai atent la asta decat la cine vine pe la mine in stupina.  :wink:


Citat din: Bătrânul din August 13, 2013, 10:53:45 AM
Va amintiti cind desteptii ne inpartea pastile de iod contra exploziei nucleare ???

Iodul trebuia consumat pentru a preveni obsorbtia iodului radioactiv in organism. Procedura este aceeasi peste tot in lume. Problema este ca la noi iodul s-a impartit la cateva zile dupa explozie.


jonny_it