Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

În legătură cu zborul de curățenie:

IONEL ISTRATI - EU NUMAI, NUMAI [ official video ]

sper că nu vă supărați că am postat aici.  :hi:  :hi:  :hi:

marius_vfp

e zboru ca zboru, da zburatoarele-s belea , iar trantoru da bir cu fugitii ,rusinica sai fie, saracu daca era singur ce sa faca so fi speriat si el .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Unii zboara altii trag la turte ...  :)

Turta proteica pt. albine

pharaonu75

Spuneai ca daca nu avem polen, putem folosi lapte praf si faina de soia! Drojdie de bere inactivata nu este recomandat sa se foloseasca in primavara Sau ai omis pur si simplu sa o mentionezi?

Eu folosesc parti egale de lapte praf, faina de soia si drojdie inactivata!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Drojdia se recomanda toamna deoarece ajuta la formarea corpului gras . Laptele praf ajuta la puiet asa ca e necesar primavara . Smecherie !  :wink2:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2013, 09:41:25 PM
Drojdia se recomanda toamna deoarece ajuta la formarea corpului gras . Laptele praf ajuta la puiet asa ca e necesar primavara . Smecherie !  :wink2:

Stiam asta, dar mai stiam si faptul ca drojdia de bereadministrata primavara nu are cum sa dauneze! :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

Dragos, iar ma-i pus in situatia de a te felicita, pt binele ce-l faci pt stupari [indirect pt albine]  =D>, cei mai avansati mai carcotesc, dar acumuleaza si ei experienta din ce faci tu, felicitari  inca odata  ^:)^  =D>
ps ; daca doresti poti aduce zahar tos la mine , eu ti-l fac farin, dar farin  :wink2:, orice cantitate [grija ca se zice ca se intareste, daca-l tii mai mult farin], daca nu ai incredere iti las cheile de la ,,mosie'' [in Candesti], daca vii cand suntem la serviciu, si ti-l macini singur  :wink2:
Nu-mi trebuie plata, facem noi un troc  :surprised:
Vorbesc foarte serios, am PM  :hi: :hi:


Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

oscar

asta e o problema destul de dificila de a obtine zahar pudra.am incercat cu mori cu ciocanele dar nu se obtine.alte mori de facut zahar pudra au un pret destul de mare ,undeva pe la 2500 de lei.

tassevasi


oscar

e vorba de pulberi si nu vreau improvizatii cu aspiratoare si alte vechituri.

ioanardelean55


  Nu e greu de fcut o moara ptr zahar sau modificata cea de macinat porumb ptr animale . Eu o montez in loc la o pina pe un circular .
     
       - Motor tifazic de 3 Kw.
       - Turatie cel putin 3000 /min
       - Sita cit de deasa , ( Daca nu e destul de deasa se pot pune doua suprapuse dar nu ochi pe ochi )
       - Sita sa nu fie pe suprafata mare .
       _ Cutitele (ciocanelele ) sa fie cit mai apropiate de interiorul cercului ( Veaca )
       - ATENTIE  sa fie foarte etansa mai ales pe linga sita .

oscar

si iese pudra?fara cristale de zahar?

ioanardelean55


   Prima data il face pudra iar daca mai este bagat o data pe moara il face praf .

Nea Costica din Buzau

Inca un lucru foarte important;
sita sa fie la nivelul partii interioare a morii, in cazul in care e montata mai jos, se depun cristale de zahar care nu mai pot fi lovite de ciocanele, ele blocheaza sita si urmeaza ,,vata din zahar farin'', ceia ce nu deresc numanui  :nono:
Sanatate la toti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!