Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 16, 2013, 09:49:55 PM
Orice material folosit in constructia stupilor care nu permite deloc trecerea aerului, va duce la formarea condensului.

..cred ca folosirea in locul podisorului a unei saltelute care o folosesc eu,  ar elimina acest inconvenient de multe ori  mortal pentru familia de albine.

D006

La Nikot nu exista condens , cred ca rezolv problema si la poliuretan.

Kiwi Bee

Dragos posibil ca eu sa gresesc, dar ai avut nylonul la stupul din poliuretan pus peste tot corpul? Eu ce am vazut din fiilm este ca la coltul unde ai avut condens acolo nu ai acoperit cu nylon. Sau ai dat la o parte nylonul inca inainte de a incepe filmarea?

Daca impachetarea nu a fost etansa in partea superioara atunci efectul clopot nu a fost atins. Si un spatiu mic pe unde aerul rece poate intra va duce la condens. Ai avut porblema cu condens si la marginea opusa? Sau cuibul sa mutat la marginea aceea si a lasat acele 2 rame goale? Poate ca a intrat pe acolo aerul rece si sau mutat la marginea opusa.


D006

Folia a fost pusa pe toate ramele dar acum doua saptamani am zis sa indoi folia din cauza condensului dar este inutil deoarece stupul este etans in partea superioara si fara folie. Acum am redus la 7 rame si am pus folia iar pe toata suprafata.

Bătrânul

Prima data peste rame se  pune materialul izolant absorbant  ( 5 cm cirpe , ziare  etc. ) Folia se pune deasupra acestori materiale si pe toate suprafata stupului . Garantez!!!! :thanks:

albinasebes

pai daca recurgem la materiale absorbante inseamna ca sistemul clopot nu e eficient?
din cate vad eu ramele de dupa diafragma lasate in stup iarna se umezesc totdeauna, indiferent cat de tras e subarul de pe fund.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Am impresia ca laudatul sistem clopot nu prea functioneaza la clima din Romania.

Bătrânul

Sistemul clopot functioneaza perfect la  mine (polul nord) dar ordinea materialelor conteaza si se acopera tot indiferent de e plin sau gol. Va puteti comvinge la mine pe real nu pe citite . DECI SE ACOPERA TOT !  :ok:

bucovineanu

Eu am incercat sa iernez 5 familii in stupi cu plasa si nu am fost deloc multumit de felul in care au iernat. Consum mult mai mare decat in familiile cu fund normal. In plus la 2 familii au murit cate 2 rame de albine din cauza ca au terminat mancarea pe acele rame si nu s-au putut muta pe ramele cu mancare de alaturi. Eu nu sfatuiesc incepatorii sa adopte acest sistem, mai ales intr-un an ca cel in care ne aflam, an in care familiile au intrat in general cu putine albine la iernare. Eu oricum nu am de gand sa mai fac experimente cu acest mod de iernare.

romikele

La mine ierneaza al patrulea an consecutiv cu plasa libera la soclu, fara probleme.
Etansarea perfecta e secretul, altfel rezultatele pot fi diametral opuse asteptarilor.
Cu stupi vechi nici macar sa nu incercati asa ceva...

Florin-braileanul (FlorinI)

eu iernez al 4-lea an consecutiv in sistem clopot si cu fundul gol
fara probleme
conditia este ca sa ai etanseitate sus si fundul neopturat
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

roi_ag

Solutie anticondens la stupi??? Incalzire in pardoseala,functioneaza brici  :nod: :nod: :nod:  :rotfl:

albinasebes

mai bine le ducem in tarile calde si le caram noi apa.
cred ca mai simplu si eficient ar fi sa avem lazi cu fund av care sa fie inchis iarna, si sa se ierneze traditional.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Bătrânul

Citat din: albinasebes din Ianuarie 18, 2013, 11:54:57 AM
mai bine le ducem in tarile calde si le caram noi apa.
cred ca mai simplu si eficient ar fi sa avem lazi cu fund av care sa fie inchis iarna, si sa se ierneze traditional.
Bineinteles ca fundul este inchis cu un subar de OSB si sus izolat complect  cu urdinis de 100/7 mm  :ok:

exarhu

Eu am rezolvat problema condensului cu perne de papura iar deasupra lor am folosit fara probleme folie. Tot condensul a fost absorbit de pernele de papura, recomand tuturor!
Sanatate si numai bine!
:hi: :bzz: :bzz: :bzz:
da