Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

s-au bagat tare si in zona sebes cu agricultura la scara mare, ierbicideaza si de 5 ori pe an, nu mai creste nici o buruiana, nici o floare pe langa culturi. inainte se mai vedea busuioc pe miriste, acum dupa treierat ierbicideaza si pregatesc pamantul pt o noua cultura. e ca pe drum. stationar tot mai greu se mai recolteaza ceva, acum depinde si de zona.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Aurel

Aceeasi situatie si in zona mea.Cu citiva ani in urma cam 50% era pirloaga,acum ara si drumurile.

D006

 Azi am facut o radiografie in stupina didactica , lucrurile stau bine , am indreptat situatia gresita din stupul de poliuretan.

apicultura la 16 ian 2013.

ioanardelean55


  In decembrie  anul trecut  am spus ca vreau sa scot ramele care sint in plus din lazi si am fost luat la 11 metri pe mativ ca nu e bine sa deranjez  si ca trebuie invatati stupari tineri sa lucreze performant ,adica sa nu mai scoata rame din stupi ci sa le lase pa toate peste iarna , . Dragos a facut foarte bine ca a postat acest filmulet ,
    INTREBARE : A facut bine ce a facut  ? sau mai bine lasa totul asa cum a fost . ? E bine ca tot mereu are treaba cu acei stupisori ? oare nu e prea des deranju ?

D006

  Din cele doua rame din margine scoase a curs cam 100 ml de apa . Culmea ca acest condens a aparut in conditiile in care ierneaza cu ' fundul gol ".
  Pe stupisori ii deranjez deoarece trebuie sa vad exact cum decurge iarna .
  Fara EXPERIMENT , OBSERVATIE , RATIONAMENT nu poti da inainte . Degeaba citesti sau te uiti la altii , pana nu pui tu mana personal nu dai inainte .

  Unii se intreaba cum de un singur om controleaza 500 de familii . Fara lipsa de modestie , eu cand ma duc la o colonie de albine pana sa ridic capacul deja am 90 % din informatie ( e si o parte de instinct sau fler ) , doar ridic podisorul , scot o singura rama si stiu exact ce trebuie facut . Nu dureaza mai mult de 90 de secunde.

JohnSpatari

Sunt deacord cu d.Dragos,eu la fel as face :D(deja fac)

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2013, 08:09:42 PM
  ....
  Unii se intreaba cum de un singur om controleaza 500 de familii . Fara lipsa de modestie , eu cand ma duc la o colonie de albine pana sa ridic capacul deja am 90 % din informatie ( e si o parte de instinct sau fler ) , doar ridic podisorul , scot o singura rama si stiu exact ce trebuie facut . Nu dureaza mai mult de 90 de secunde.

Doctore,.....experienta i-si spune cuvintul.


ioanardelean55


  Iar daca nu scotei acum acele rame ,mucegaiau si pe linga faptul ca nu mai erau bune de nimic ,puteu sa apara unele boli micotice . :nono: :nono: :nono:

bio

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 16, 2013, 08:30:01 PM

  Iar daca nu scotei acum acele rame .....
...

..mi-e teama ca si ramele din cuib, extremitatile ramelor pot avea aceleashi probleme.


De citiva ani eu nu mai folosesc podisorul clasic... L-am inlocuit cu ceva material textil, salteluta confectionata de mine si nu am m-ai intilnit condens in stupi.

D006

  Ramele din cuib nu au nici o problema , vom urmati in continuare evolutia poliuretanului.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 16, 2013, 09:16:29 PM
  Ramele din cuib nu au nici o problema , vom urmati in continuare evolutia poliuretanului.
..


..poliuretanul bun material..
 
Productia de miere obtinuta in prima parte a primaverii in familiile adapostite in stupi de poliuretan intrece cu mult productia in familii adapostite in stupii de lemn.

Diferenta de productie pe o perioada de 2-3 ani, scoate diferenta de pret din stupul de poliuretan si cel de lemn.

D006

  Am impresia ca mai bine va merge stupul Nikot.
  Oricum in acest an demarez 3 proiecte importante care vor fi ceva unicat in apicultura romaneasca.

roi_ag

Dar stupii NICOT sunt numai din plastic  ?

D006

Din plastic cu izolatie in interiorul peretelui . :wink: e smecherie .

bucovineanu

Orice material folosit in constructia stupilor care nu permite deloc trecerea aerului, va duce la formarea condensului.