La cate grade Celsius administrati turta?

Creat de oroles, Februarie 02, 2015, 10:44:52 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Vin si eu cu un subiect nou. La cate grade Celsius administrati turta? Am auzit fel si fel de versiuni. De exemplu unii stupari mi-au zis ca trebuie sa fie pozitive si durata de desfacere a stupului trebuie sa fie scurta. Ei ziceau ca la temperaturi mai mari de 8-9 grade exista riscul ca albina sa zboare si sa mai ramana pe dinafara. Eu la 4-5 grade am administrat turta. Am deschis stupul foarte rapid si tot rapid l-am si inchis. Operatiunea la fiecare dura circa 1 minut. E rau, e bine? Voi cum procedati?

Astept raspunsuri din partea celor care dau turte. Vad ca in saptamanile urmatoare se anunta frig.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Ideal este sa nu administrezi turte ,daca colonia moare de foame o bagi oricand.
  Avand in vedere previziunile meteo voi interveni cu proteina undeva de 25 februarie.

roi_ag

Eu pun turtele cand albinele sunt in ghem ! Usor si repede !
La peste 8grade sunt desfacute din ghem ,omori albina, dureaza mult.

G. Iulian


oroles

Am desfacut cativa stupi astazi sa vad daca au consumat. Turta bagata din 17.01. La cei mai slabuti nu au consumat nici jumatate. La vreo 2 le-am bagat turte deoarece aproape le terminasera. Erau afara 5 grade si tot mi-a mai zburat cate una. La unul am vazut ca temperatura era ridicata ceea ce arata ca avea puiet. Ii mai desfac in martie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

anul trecut dupa 20feb am bagat turtele
de regula deschid stupul atunci cind sunt temperaturi scazute pt a verifica daca are nevoe de supliment
[ de la 5 cu + pina la -10/15 ]
shi inca ceva: daca iasa 4/5 albine afara , care e paguba ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Roi_ag daca bagi turte si mai ai pe cineva cu tine treaba va merge mult mai repede decat singur si nu va muri nici o albina. Cei corect ca turta se daca este ceva urgenta.

thomas

I.am deschis si eu azi rapid, sa vad cum stau cu turtele. Soare, dar nu mai mult de 5-6*C. Am completat doar la cei puternici care in 2 saptamani au mancat cam 95% turta. Afara nu zburau.. Care a zburat se intorcea de urgenta pe rame sau la urdinis..

edward_w92

de la -5 pana in +5 grade, nu mai mult, dupa aia se desface ghemul, e vanzoleala, bla bla....nu sub -5grade decat daca e urgent tare. Daca e urgent, doar sa nu bata vantul si umblu la stupi pt a le administra hrana. Vantul e cel mai pacatos cand umbli la stupi.;) Acum bineinteles, cei mai buni stupi is aia la care nu tre sa umbli toata iarna, samd, iernati cu miere din gusa albinelor facuta, nu zaharuri, stiti voi....numa' bullshit-uri =)).

oroles

Citat din: Eugen B din Februarie 03, 2015, 06:13:21 PM
Roi_ag daca bagi turte si mai ai pe cineva cu tine treaba va merge mult mai repede decat singur si nu va muri nici o albina. Cei corect ca turta se daca este ceva urgenta.
Asa e, dar dupa ce pui prima serie stii deja ce ai de facut inainte sa desfaci stupul si merge si singur. Eu il aveam pe socrul meu ca asistent. Am invatat sa ma descurc si singur. Imi pregatesc turta, tin fumul la indemana si desfac foarte repede. Acum la unii doar am ridicat usor podisorul si am bagat ochii sa vad cat au consumat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorin apicultor

majoritatea stuparilor spun ca nu e bine sa le pui turta pana dupa primul zbor;de ce?

roi_ag

Citat din: Eugen B din Februarie 03, 2015, 06:13:21 PM
Roi_ag daca bagi turte si mai ai pe cineva cu tine treaba va merge mult mai repede decat singur si nu va muri nici o albina. Cei corect ca turta se daca este ceva urgenta.
Bag f.repede si singur. Dar una e sa ai leatul superior al ramelor  fara nicio albina si alta e sa
fie negru. Dupa 20 Ian. desi am miere in stup , bag turta energetica , dupa 15 Febr. turta proteica.

roi_ag

Citat din: sorin apicultor din Februarie 03, 2015, 08:19:41 PM
majoritatea stuparilor spun ca nu e bine sa le pui turta pana dupa primul zbor;de ce?
Daca nu au zbor facut au intestinele pline,dindu-le turta nu fac nazuri ,o ia ,intestinele se incarca
si mai mult, matca incepe ponta ,consum si mai mare pentru mentinerea temperaturii in cuib,
ziua cu temperatura peste 12gr. intarzie sa vina , intestinele se sparg si albinele mor.
Cred ca esti incepator ,sper ca ai inteles !

edward_w92

Eu n-am inteles, de ce sa dai fum la albina la 0 - +5 grade celsius? Doar sa nu-i uite gustul sau ce? Eu niciodata la administrarea turtei, nu am folosit fum decat strict daca nu aveam incotro, dar nu-i vad sensul, si sa am albina pe leat ajunsa si tot ii pun turta fara fum....

paul1

Citat din: edward_w92 din Februarie 03, 2015, 08:58:46 PM
si sa am albina pe leat ajunsa si tot ii pun turta fara fum....
Si nu faci putin terci din ... albine ? :sad:
Putin fum ca sa se retraga de pe spetezele superioare ale ramelor este chiar indicat cand pui turta sau punga cu sirop !