Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

Mircea001

pareri?

oroles

Le-ai rupt capul si te-ai uitat la intestine? De aici poti trage multe concluzii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mircea001

colegii? alte pareri va rog...

cornelioandanciu

Citat din: Mircea001 din Decembrie 04, 2014, 08:53:00 PM
colegii? alte pareri va rog...
Mie mi se par albinele cu abdomenul chircit si cu limba scoasa, posibil o intoxicatie.Am vazut doar doua albine clar, dar si celelalte par la fel.
Va salut.

Mircea001

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 04, 2014, 10:08:15 PM
Citat din: Mircea001 din Decembrie 04, 2014, 08:53:00 PM
colegii? alte pareri va rog...
Mie mi se par albinele cu abdomenul chircit si cu limba scoasa, posibil o intoxicatie.Am vazut doar doua albine clar, dar si celelalte par la fel.

intradevar unele au limba scoasa...
P.S. la arieseni ii sport national apicultura? am fost saptamana trecuta in zona :bravo: :bravo:

cornelioandanciu

Va salut.

Mircea001

Citat din: Mircea001 din Decembrie 03, 2014, 09:39:37 PM
Salutare,
Azi dintr-o intamplare am gasit in unul din stupi pe care il consideram cel mai puternic, albine moarte pe fundul stupului. Si in ceilalti stupi am gasit albine moarte pe fundul stupului dar nu in cantitatile pe care le-am gasit in cel care mi-a atras atentia.

alte pareri va rog...

TDI

Albina de vara - fara corp gras, varooza, nosemoza, impachetare necorespunzatoare, puiet eclozionat in ultimele 40 zile - nu a avut posibilitatea sa-si formeze corpul gras si foarte probabil nu a avut nici temperatura necesara, plus faptul ca nu a efectuat nici un zbor.
Dar... considerandu-l cel mai puternic e foarte probabil sa fi fost albina batrana.

Mircea001

Salutare.
Ce parere aveti despre aceste  mini-nuclee de imperechere?
- 3 rame mici (2 rame cap la cap cred ca rezulta o rama 1/2)
- au si hranitor pentru sirop
- material MDF

ionel07196555

Sa nu intre in contact cu apa .ca e pacat de efortu depus pentru inbinare.

Mircea001

Ce ma intereseaza pe mine mai mult este daca ii bun ca si constructie si ca material (daca pentru albina ii bun MDF-ul).
mini nucleele o sa fie ferite pe cat posibil de ploaie + o sa fie vopsite

PricopArthur

Sal Mircea. Asa cum spunea mai sus Ionel cu delicatete, nu sunt buni.
Miere multă şi inimă curată!

Mircea001

Citat din: PricopArthur din Ianuarie 11, 2015, 12:44:03 PM
Sal Mircea. Asa cum spunea mai sus Ionel cu delicatete, nu sunt buni.
nu sunt buni din ce motiv?
constructie? material? montaj? vreau mai multe detalii... daca se poate :thanks:

PricopArthur

Citat din: Mircea001 din Decembrie 03, 2014, 09:39:37 PM
Salutare,
Azi dintr-o intamplare am gasit in unul din stupi pe care il consideram cel mai puternic, albine moarte pe fundul stupului. Si in ceilalti stupi am gasit albine moarte pe fundul stupului dar nu in cantitatile pe care le-am gasit in cel care mi-a atras atentia.
Nu te supara, ce cauti in stupi la inceputul lui decembrie? Sa zic ca intre albinele moarte se vad si varroa? Tratametele de primavara trebuiesc bine facute. 
Miere multă şi inimă curată!

edward_w92

Pacat de material, chiar si vopsit/lacuit, si tot ce vrei, daca ti-l prinde ploaia de cateva ori poti sa-ti iei adio de la ei....doar daca cumva ii pui pe vreun pavilion, sa ai sanse sa nu fie afectati dar altfel, ti-i deformeaza umiditatea rau. Eu am patit cu niste stupi lucrati prost iar dimensiunea scandurii la final a fost de 20mm grosime....in fund, nefiind puse suficiente si optim holsuruburile, una dintre scanduri s-a curbat.....si nu oleaca ci serios. Inchipuie-ti daca cu lemnul brut, grunduit, vopsit samd, s-a intamplat asa doar din 10 mai pana la 1 septembrie....cam cum or sa se faca stupii din placi presate de rumegus.
Pricop, cum adica ce cauta in stupi, ce, daca-i decembrie n-are voie sa isi bage nasul in ei? Am avut un decembrie asa de bland ca se puteau deschide stupii pentru eventuale constatari "la minut".

Mircea, tratamentul pentru varroa se face si prin fumigare cu varachet urmat de tratament de lung efect cu benzi de mavrirol daca doresti a avea o eficienta buna a tratamentului impotriva acarianului.