Un nou ajutor de minimis...

Creat de romikele, Aprilie 19, 2015, 04:34:10 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Ordinul asta e dat cu dedicatie asa cum a identificat dl Tinu. Perioada facturii si faptul ca se redistribuie banii daca nu vor fi cereri pt toata suma s-a stiut foarte bine de " cine trebuie"....

Adrian.B.

Care dedicatie?!!!Te-ai gandit la un apicultor cu 400 de stupi ? A bagat mancare de 3,5 euro pe stup? Si sa nu va ganditi ca 4 milioane de euro ,la care au acces TOTI  apicultorii ar fi vreo suma colosala. Mai bine v-ati uita la PNA, daca aveti suspiciuni.

Adrian.B.

Sa scoatem odata PNA-ul asta si sa ne poata da si noua ajutor anual ,pe numarul de stupi.

Adrian.B.

Si sa sti ca era suspicios daca nu se redistribuiau banii, ca nu stiai ce se intampla cu ei. Asa daca totusi se faca vreo smecherie mica ,o fac tot gainarii care sunt in sistemul apicol.

romikele

Citat din: Adrian.B. din Septembrie 22, 2016, 11:34:47 AM
Domnu Romikele, e vorba de hrana , iar zaharul intra in categoria hrana pentru albine.

Am gasit, art.3, lit. f:
Citatf) cheltuieli suplimentare - cheltuielile efectuate cu achiziţia de hrană necesară menținerii efectivelor de albine, respectiv zahăr, biostimulatori și/sau suplimente nutritive;

Am fost derutat de art.5, lit. d:
Citatîn cazul achiziţionării de suplimente nutritive şi biostimulatori, acestea trebuie să fie notificate la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar.

"Ghidusia" se regaseste in perioada de facturare...

Adrian.B.

Nea Romikele,s-a stiut de ajutorul de minimis din luna iulie.Eu spre exemplu am luat zahar pentru ca mi-a trebuit, si stiind ca se da un ajutor de minimis ,am luat si facturi. Acum cine e vinovat ca nu a luat zahar pana acum . Au asteptat ordonanta ca sa faca completari?

Closcutz

Eu am asteptat sa vad ce se aproba (zahar sau numai biostimulatori), ce suma, ce acte trebuie depuse. Daca nu se aproba le dadeam miere...si pt ca s-a aprobat in bataie de joc, tot miere le voi da si aia e!

romikele


Kov iulian

#68
Citat din: Adrian.B. din Septembrie 22, 2016, 04:31:41 PM
Nea Romikele,s-a stiut de ajutorul de minimis din luna iulie.Eu spre exemplu am luat zahar pentru ca mi-a trebuit, si stiind ca se da un ajutor de minimis, am luat si facturi. Acum cine e vinovat ca nu a luat zahar pana acum . Au asteptat ordonanta ca sa faca completari?

Eu am mai multe cunostiinte care au luat zahar pe tot parcursul anului dar nu au mai luat si facturi din moment ce nu era nimic sigur.
Au luat de la chioscul din colt din cand in cand cate 5-10-20 de kg odata, vanzatoarei fiind-ui lene sa completeze facturi sau nestiind sa faca asta pe loc nu au mai insistat nici ei.

Eu am luat tot pe facturi insa nu suficient de mult ca sa acopere si toate hranirile/completarile de toamna. Au fost alte cheltuieli .


CitatArt. 1.(1) Prezenta hotărâre stabileşte o schemă transparentă de ajutor de minimis, potrivit prevederilor Regulamentului (UE) nr.1408/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013 privind aplicarea articolelor 107 și 108 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene ajutoarelor de minimis în sectorul agricol, denumit în continuare Regulamentul de minimis în sectorul agricol.

Am vazut cat de transparanti au fost in acest an.
Credeti ca va ramane in aceasi forma proiectul cu acea conditie ca achizitia sa fie facuta intre 1 Mai - 31 August ?

Vor scoate zaharul de pe lista, vor avea pretentia ca facturile sa aiba de la o anumita valoare in sus si sa fie eliberate intr-o anumita zi a saptamanii de preferat Duminica .

Minimis-ul asta e de forma sa nu zicem ca nu au vrut sa ne dea.

tinumaftei

Până la urmă dacă se deconectează zaharul este bine. Asta înseamnă că îmi retrag in parte afirmațiile anterioare. Cei ce au societate sau pfa oricum strâng facturile tot anul. Până la urmă acest ajutor este direcționat cumva către cei ce sunt inregimentati în sistemul fiscal.

Closcutz

  Daca nu si aplaudam generozitatea lor, n-am facut nimic! 

mape 48-petru manea

Eu zic "sa l-e stea in gat acest ajutor ,,

mircea_tm_gt

ii foarte simplu. cine, este inregistrat (si munceste legal) la primarie, dsv, anaf si plateste taxe... primeste bani! eu am prevazut si am facturi...

Eugen B

Domnu adrian cati stupi ai?
2. La biostimulatori nu intra zahar. Acuma 2 ani sa specificat si zahar.
3. Eu am rezerva de zahar de anul trecut de ce sa nu cumpar acuma sa profit si eu de minimis ca si eu am bagat 1t de zahar in ei.

Adrian.B.

Cred ca orice ajutor care se da ar trebui dat pe o declaratie verbala data la un prieten . Frate ,am 12 vaci si 200 de stupi. Cand iau banii? Asa o sa fie toata lumea multumita.Dar si atunci apar nemultumiri......ca nu ne dau si pentru gaini.